Anasayfa / GÜNDEM / İŞVEREN HAFTADA BİR KEZ PCR TESTİ İSTEYEBİLECEK

İŞVEREN HAFTADA BİR KEZ PCR TESTİ İSTEYEBİLECEK

Kütahya Valiliği tarafından Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası’na (KUTSO), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğünün iş yerlerinde alınması gereken Covid-19 tedbirleriyle ilgili yazı gönderildi. Bu kapsamda COVİD-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül 2021 tarihi itibariyle zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları işyeri/işveren tarafından istenebileceği belirtildi.

İŞVERENLER KORUYUCU VE ÖNLEYİCİ TEDBİRLER HAKKINDA ÇALIŞANLARI BİLGİLENDİRMEKLE YÜKÜMLÜ

Covid-19 tedbirleri kapsamında işyerlerinde alınması gereken önlemlerle ilgili KUTSO’ya gönderilen yazıda; “COVID-19 aşısı tamamlanmamış çalışanların (bilimsel olarak COVID-19 hastalığı sonrası bağışıklık kabul edilen süre içerisinde olanlar hariç) varlığı, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasını güçleştirmekte, diğer çalışanların mevcut sağlık ve güvenlik şartlarını kötüleştirerek çalışma barışını bozmaktadır. İşverenler, işyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler hakkında çalışanları bilgilendirmekle yükümlüdür.

İŞÇİLERDEN HAFTADA BİR KEZ PCR TESTİ YAPTIRMALARI İŞYERİ/İŞVEREN TARAFINDAN İSTENEBİLECEK

Bu kapsamda: COVID-19 aşısı tamamlanmamış işçiler, işyerinde karşılaşılabilecekleri söz konusu risk ve tedbirler konusunda ayrıca yazılı olarak bilgilendirilecek. Bu bilgilendirme sonrasında ası olmayan işçilere kesin COVID-19 tanı konması durumunun iş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından olası sonuçları da ayrıca bildirilecek. COVİD-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül 2021 tarihi itibariyle zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları işyeri/işveren tarafından istenebilecek. Test sonuçları gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulacak.” İfadeleri yer aldı.

Bu habere de bakabilirsiniz

DEVA PARTİSİ’NDEN KÜTAHYA ZİYARETİ

Deva Partisi Bölge Koordinatörü Merve Mollamehmetoğlu Keleş ve Kurucular Kurulu Üyesi Mehmet Avcı bir takım …