Anasayfa / GÜNDEM / ŞAHBAZ: “AŞIDAN BAŞKA ÇAREMİZ YOK”

ŞAHBAZ: “AŞIDAN BAŞKA ÇAREMİZ YOK”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, pandemi konusunda tek silahımızın aşı olduğunu vurgulayarak, “Aşıdan başka çaremiz yok. İnsanlar iyileşse bile bu hastalıktan dolayı hasar görerek çıkıyor, o yüzden de mutlaka aşı olunması gerekiyor” dedi.

Covid-19 pandemisi kapsamında etkisi kanıtlanmış ilaçların şu ana kadar yok diyebileceğimiz kadar az olduğunu ifade eden CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, “Biz eğer aşımızı olursak vücudumuzu hastalığa karşı donanımlı hale getireceğiz. Hem hastalığın bulaşmasını engelleyeceğiz hem de bulaşırsa çok hafif atlatacağız. İnsanlar iyileşse bile bu hastalıktan dolayı hasar görerek çıkıyor, o yüzden de mutlaka aşı olunması gerekiyor.

“BİONTECH AŞISI ÇOK ETKİN BİR AŞI. YAN ETKİSİ YOK DENECEK KADAR AZ”

Riskliler için 3. Doz açıldı. Sinovac aşısı olanlar için 3. Doz öneriyorlar. Biontech aşısını iki defa olanlara 3. Bir doz gerekmiyor ama sinovac aşısının koruyuculuğunun düşük olması ve delta varyantına karşı etkisiz olması nedeniyle sinovac yanında 3. Bir doz olarka biontechyapılması gerekiyor. Bu konuda bana da çok ciddi endişeler iletiliyor. Aşı olalım mı olmayalım mı? Alerjisi olanlar bu aşıyı kullanabilir, kalp hastası, şeker hastası, kronik rahatsızlığı olanlar, ileri yaşta olanlar aşıyı kullanabilir. Biontech aşısı çok etkin bir aşı. Yan etkisi yok denecek kadar az ya da diğer aşılar kadar olabilecek yan etkisi var. Yan etki olasılığı da hastalığın bize yaşatacağı sıkıntılar arasında yok denecek kadar az. Onun için mutlaka aşımızı olmamız gerekiyor. Daha önce biontech iki doz olanlara üçüncü doz gerek yok ama daha önce sinovac olanların üçüncü doz olarak yaptırması gerekiyor.” Dedi.

“AŞININ ETKİNLİĞİNİ GÖSTERMESİ BİRAZ ZAMAN ALACAK AMA KÜTAHYA’NIN DAHA DİKKATLİ OLMASI GEREKİYOR”

Haftalık vaka sayılarında Kütahya’nın ilk sıralarda yer almasını değerlendiren Şahbaz, “Kütahya’da aşıya karşı bir direniş olabilir. Onun dışında bizim toplumsal ilişkilerimiz yakın oluyor, gezek yapmalar, evde kına, nişan gibi kapalı alanda yapılan etkinlikler, aile ziyaretlerinde kalabalık olunması, tedbirlerin elden bırakılması, Kütahya’daki sıkıntının ana nedeni olarak düşünüyorum. Başta fabrikalarda işçiler çalışıyorlardı ama şimdi fabrikada çalışanlar üzerinde ciddi bir aşılama oldu. Aşının etkinliğini göstermesi biraz zaman alacak ama Kütahya’nın daha dikkatli olması gerekiyor.” Dedi.

“KÜTAHYA PANDEMİYİ ÇOK AĞIR YAŞADI”

Kütahya’nın pandemiyi çok ağır yaşadığını belirterek sözlerine devam eden Şahbaz, “Çok ciddi kayıplar verdik. O dönemde Kütahya pandemiyi çok yoğun yaşamıştı. Biz istiyoruz ki insanlarımız aşılarını bir an önce olsunlar, tedbirlerine uysunlar, sıkıntı yaşamayalım. Bu işin sonu ölüme kadar gidebiliyor ve hala çok ciddi kayıplarımız var.

“NORMALE DÖNEBİLMEK BİZİM ELİMİZDE”

Ekonominin açılması, hayatın olabildiğince normale dönmesi buna bağlı. Delta varyantıyla birlikte dünyada vaka sayış arttı. Virüs mutasyona uğruyor, o yüzden bunun önünü kesebilmek için bütün dünyada hızlı bir aşılama olması gerekiyor. Belki bu virüsle yaşamaya devam edeceğiz, aynı gripteki gibi her yıl bir doz aşımızı yaptıracağız. Daha önce griptede böyleydi, o da dünyada ciddi bir pandemi yaratmıştı ve çok ciddi bir can kaybı var. İkinci pandemi de bu oldu. Normale dönebilmek bizim elimizde.” Dedi.

Bu habere de bakabilirsiniz

DEVA PARTİSİ’NDEN KÜTAHYA ZİYARETİ

Deva Partisi Bölge Koordinatörü Merve Mollamehmetoğlu Keleş ve Kurucular Kurulu Üyesi Mehmet Avcı bir takım …