Anasayfa / BÜLENT ALPAGUT / EMET BENİM GÖZÜMDE” KAHRAMANEMET”TİR

EMET BENİM GÖZÜMDE” KAHRAMANEMET”TİR

Bir sayın milletvekili çıkıp TBMM Başkanlığı’na  bir yazılı önerge verip de Kütahya’nın Emet İlçesi’nin başına “ Kahraman” sözcüğü konulmasını teklif etmedi. Peki öyleyse ben teklif edeyim; Gelin Emet ilçemizin adının başına 2 Kahraman2 sözcüğünü ekleyerek bundan böyle Emet’i, “Kahramanemet” olarak analım. Emet ilçemiz Kurtuluş Savaşı’nda önemli karelerimizden birisidir. Eğer  Emet’i  işgal eden Yunan Güçleri’ne büyük kayıplar verdirilmişse , bunda  Emetli kahramanların  büyük payı bulunmaktadır. Kurtuluş Savaşı yıllarında Emet, tek başına bir orduydu. Emet’i  yaka yaka  bitiremeyen Yunanlılar bunun faturasını çok ağır ödemişlerdir. Emetli  hemşehrilerimi uyarıyorum, Tez elden Emet’in önüne “ kahraman” sözcüğünü ekletsinler.

KEÇİ PEYNİRİ  İÇİN  COĞRAFİ İŞARET  MUTLAKA ALINMALIDIR

Türkiye’de birçok yerde keçi peyniri üretiliyor. Ama hiç biri Emet Keçi Peyniri kadar lezzetli değil. İddia ediyorum,ülkemizde üretilen tüm keçi peynirlerini bir masaya dolduralım,” Hangisi Emet keçi peyniridir?” diye soralım. Her damak tadı ustası Emet keçi peynirini  bu kadar peynir arasından bulup size gösterecektir.

Bir zamanlar Kütahya’da keçi popülasyonu  büyük rakamlardaydı. Özellikle Yörük kardeşlerimiz, genelde gezgin Yörükler kıl keçisi  sütünden ürettiği nefis keçi peynirlerini pazarlarda satmışlardır. Sonbaharda  hemen hemen her aile küçük-büyük bidonlarda bu peynirden mutlaka temin ederlerdi. Bu peynirin bir özelliği de içli pidede kullanılmasıdır. Rahmetli avukat babam Emet Adliyesi’nde duruşmalara katılır, dönüşte bizlere Emet Keçi Peyniri getirirdi.

Allah mekanını cennet eylesin eski merhum milletvekillerimizden Ahmet Kavuncu’nun damadı  merhum Polat Onat ile yıllar içinde komşuyduk.  Sonbaharda,iki katlı evimizin zemin katının girişinde,bahçedeki  kilerde  beyaz bidonlar içinde Keçi peynirleri görürdüm.  Bu  peynirler ya Polat Abi’nin kendisine, çocuklarına ya da dostlarına aitti. Bu arada bize de bir bidon yaptırırdı. Zaman içinde Tavşanlı’da Yörükler kıl keçisi  beslemeyi bıraktı, dolayısıyle Tavşanlı’da keçi peyniri  adeta bulunmaz oldu. 2019 yılında Tavşanlı’ya gittiğimde maalesef birkaç kg olsun keçi peyniri bulamadan İzmir’e dönmüştüm.

Gerek Tavşanlı gerekse Emet ilçeleri zengin ormanlarla kaplı. Emet İlçesi’nde de  tıpkı Tavşanlı’da olduğu gibi keçi peyniri bulunmaz olmuştu, Ne zaman  geçtiğimiz aylarda  özellikle sayın valimiz Ali Çelik Bey göreve başladıktan sonra  Emet İlçesi’nde  keçi peynirini  markalaştırmak ve üreticilerin  desteklenerek, istihdamına  ve üretimi  artırmasına  katkı sağlamak  amaçlı bir proje başlatıldı, keçi peyniri sevenler  çocuklar gibi  sevindiler. Bu proje çerçevesinde artık Emet,Türkiye’de keçi peyniri  üretiminde” Ben de varım” diyecektir.

Biraz geriye gidersek; Sanayi e Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen” 2020 Yılı  Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı” çerçevesinde desteğe hak kazanan ve  Zafer Kalkınma Ajansı desteğiyle  yürütülen Emet Belediyesi  Projesi  25  keçi üreticisine  1000 adet keçi  dağıtımı yapılmıştı. Emet İlçesi Köyleri’nde  ikamet eden,merkez ve köylerinde   ağılları bulunan keçi üreticilerinin  hayvan sayısını ,süt üretimini  artırmak , keçi sütünden peynir  üretmelerini  sağlamak  için  önemli mesafeler alınmış. Haziran ayı sonunda  ilk keçi sütleri elde edilmiş. Hatta elde edilen ilk sütlerden sembolik olarak bir litresi  bizzat sayın Emet Belediye Başkanı  Hüseyin Doğan tarafından soğutmalı süt tankerine   boşaltılmış.

Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan mutlu görünüyor. Haklı değil mi? Projenin hemşehrilerinin çabalarıyla  gerçeğe dönüştüğünü  kabul  ediyor. Amaçlarının, atıl olan  Emet Ekonomisi’ni  canlandırmak, yılların beğenisini  toplayan Emet Keçi Peyniri’ni markalaştırmak  olduğunu  söylüyor. Bu arada ev ekonomisi de bundan olumlu  etkilenecek. Emet Belediyesi’nin ilk etapta  25  aileye  verdiği   keçilerin sayısı  1000  olarak ifade ediliyor. Bu keçileri  besleyenlerin  elde ettikleri sütü doğrudan Emet Belediyesi tarafından satın alınacak. Bunun yanında  hayvan verilmeyen ,keçi  besleyen  ailelerinde  sütleri yine anlaşma yoluna gidilerek  yine  belediyece satın alınacakmış.

Şimdi yapılacak olan, bu işe soyunanların  bu konudaki hassasiyetleri olacak. Yani kendilerine  verilen keçilere  iyi bakmaları gerekiyor. Emet ‘te keçi sütü arttıkça, hem Emet Halkı hem Kütahya  kazanacak. Fazla keçi sütü üretimi  gerçekleşirse  bu dondurma sektörünün de işine yarayacak.

Ben Tavşanlı’dan komşumuz Emet’in sayın belediye başkanı Hüseyin Doğan’a en kalbi selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Emetli ile Tavşanlılı bir ailenin iki bireyidir. Emetli nezle olursa Tavşanlılı öksürür. Kardeş iki ilçe için hayırlı bir proje. Şu anda üç adet süt nakil tankı, sağım makinaları, yemlik ve otluk, küçükbaş hayvan aparatları alımı için  ihale hazırlığı varmış. Belki ben yazımı hazırlarken bu sonlandırılmış olacaktır.

Bu arada sayın valimiz Ali Çelik Bey’in hakkını ödeyemeyiz. . Allah kendisini nazardan korusun. Sayın Emet Kaymakamı Hasan Çiçek’e, belediye başkanı Hüseyin Doğan, başkan yardımcısı Murat Uyanık, AK Parti ilçe başkanı  Süleyman Ciner, teşkilat başkanı  Ali Er’e de  katkılarından ötürü   teşekkürler.

Bu habere de bakabilirsiniz

DEVA PARTİSİ’NDEN KÜTAHYA ZİYARETİ

Deva Partisi Bölge Koordinatörü Merve Mollamehmetoğlu Keleş ve Kurucular Kurulu Üyesi Mehmet Avcı bir takım …