Anasayfa / GÜNDEM / CAN’LAR KÜTAHYA’DA BULUŞACAK

CAN’LAR KÜTAHYA’DA BULUŞACAK

2021 yılının UNESCO tarafından Hacı Bektaş Veli yılı ilan edilmesi sonrasında Kütahya’da  bir dizi ulusal ve uluslararası etkinliklerin hazırlıkları devam ediyor.

Alevi-Bektaşi kanaat önderi ve Kütahyalı iş insanı Ali Aker’in destekleriyle gerçekleşecek olan etkinliklerin ilki ulusal çapta 26 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilecek. Etkinliğe Kütahya başta olmak üzere Eskişehir, Afyonkarahisar, Bilecik, Uşak, Denizli, Isparta, Burdur gibi İç Ege bölgesindeki illerden yoğun bir katılımın olması bekleniyor. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan bilimsel ve akademik içerikli ulusal program sayesinde ülkemizde birlik ve beraberliğin sembolü olan Hacı Bektaş Veli’nin temsil ettiği değerlere dönük olarak hayırlı ve ihtiyaç olan bir hizmet yerine getirilmiş olacak.

“BU TOPRAKLARIN HAS EVLATLARIYIZ”

Özellikle Kütahya ve çevre illerdeki tüm protokolün davet edildiği program hakkında bilgi veren İş insanı ve Alevi-Bektaşi kanaat önderi Ali Aker:”Biz Aleviler Bektaşiler, bu toprakların has evlatlarıyız ve devletçiyiz. Bizim isteğimiz birlik ve beraberliktir. Gelin canlar bir olalım sloganıyla Türklüğümüzü ve Cumhuriyetimizi korumak istiyoruz. Ben de kanaat önderi ve bir Alevi dedesi olarak öncü olmak istiyorum. Aleviliği yanlış bilen Canlara öğretmek ve ön yargıları yok etmek ve birlik beraberlik içinde yaşamak ve güçlü olmak istiyoruz. Toplamda 15-20 milyon Alevi olarak bizlerde devletimizi temsil etmek istiyoruz.”diye konuştu.

GENİŞ İÇERİKLİ PROGRAM

Horasan Erenleri’nin Anadolu’daki Piri olan Hacı Bektaş Veli’yi anma etkinlikleri kapsamında Kütahya Dumlupınar üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan etkinlik 26 Temmuz 2021 Pazartesi günü saat 14.00’te DPÜ Evliya Çelebi yerleşkesi Fen Edebiyat Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirilecek. Anma etkinliğinin yanı sıra Kütahya yöresinde bulunan 47 adet Alevi-Bektaşi inanç merkezinin arşiv belgeleri

sergisinin açılışı da yapılacak. Programın içeriğinde panel, semah ritüelleri ve deyiş sunumu, sergi açılışı ve Okçu Mahallesindeki Seyyid Ali Sultan Ocağı’nı ziyaret gibi alt başlıklar bulunuyor.

Bu habere de bakabilirsiniz

DEVA PARTİSİ’NDEN KÜTAHYA ZİYARETİ

Deva Partisi Bölge Koordinatörü Merve Mollamehmetoğlu Keleş ve Kurucular Kurulu Üyesi Mehmet Avcı bir takım …