Anasayfa / YAŞAM / Doğa / DOĞULUŞAH’TA MADEN İÇİN ASIRLIK AĞAÇLAR MI KESİLECEK?

DOĞULUŞAH’TA MADEN İÇİN ASIRLIK AĞAÇLAR MI KESİLECEK?

CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, Kütahya Merkeze bağlı Doğuluşah köyünde Feldispat maden işletmesi açılmak istendiğini belirterek: “Doğuluşah Köyü, köy merasında ve gözü gibi korudukları ormanlık arazide kurulması planlanan maden işletmesini istemiyor. Kutsal kabul edilen bu alanda köylülerimiz ağaçlardan bir dal bile kırmıyorlar. Asırlık ağaçlar şimdi kesilmek için gün sayıyor” dedi.

‘ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR’ RAPORU İLE MADEN İŞLETMESİNE RUHSAT VERİLDİĞİ BİLGİSİNE ULAŞTIK”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, açılmak istenen maden işletmesi ile ilgili açıklamada bulunarak, “Doğuluşah köyü zengin doğal orman ve tarihi dokusuyla 1. Derece Arkeolojik SİT Alanı olan Frig Vadisinde bulunmaktadır. Görüşme ve incelemelerimiz sonucunda köyün merasını ve ormanlık araziyi kapsayacak şekilde 17 dekarlık bir alanda   ‘ÇED Gerekli Değildir’ raporu ile köylülere bilgilendirme yapılmadan 2018 yılında maden işletmesine ruhsat verildiği bilgisine ulaştık.

“MADEN İŞLETMESİ BÖLGEDE ÇOK OLUMSUZ SONUÇLAR DOĞURABİLECEK”

Yoğun bir şekilde turist çekebilecek potansiyele sahip olan Frig Vadisinde kurulması planlanan bu maden işletmesi bölgede çok olumsuz sonuçlar doğurabilecektir.  Doğuluşah Köyü, köy merasında ve gözü gibi korudukları ormanlık arazide kurulması planlanan maden işletmesini istemiyor.  Doğuluşah Köyünde maden sahasına yaptığımız inceleme gezisi esnasında  görüşmemizde Köy Muhtarı Halil Dağcı, köy olarak bu madeni istemediklerini, itiraz ettiklerini dile getirdi. Köylülerimiz, ormanlık arazide ve köyün merasını da kapsayan ruhsat sahasında ağaç kesimi için işaretlemeler yapılması ve yol güzergahının belirlenmesi esnasında yeni bilgi sahibi olduklarını ifade ettiler.  Maden açılması planlanan alan, asırlık meşe ve çam ağaçlarından oluşan orman dokusu ile eşsiz bir doğa parçasıdır. Ayrıca bu alanda bir türbe de mevcuttur. Kutsal kabul edilen bu alanda köylülerimiz ağaçlardan bir dal bile kırmıyorlar. Asırlık ağaçlar şimdi kesilmek için gün sayıyor.

“MADENİN AÇILMASI İLE MERA TAHRİP OLACAK, KÖYÜN YAŞAM ALANI, AĞAÇLAR VE BİTKİLER TOZ ALTINDA KALACAKTIR”

Açılacak maden sadece Doğuluşah değil, çevrede yer alan İnli, Sökmen, Fındık, Sabuncupınar gibi köylerimizin arazilerini de etkileyecektir. Bu alanda köylüler yoğun olarak küçükbaş hayvancılık yapmaktadırlar. Madenin açılması ile mera tahrip olacak, köyün yaşam alanı, ağaçlar ve bitkiler toz altında kalacaktır.

“HALKIMIZIN YANINDA, SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Feldispat tozu silikozis hastalığına neden olarak toplum sağlığını da olumsuz etkileyecek, köylerle ve tarihi alanlarla çevrili bu bölge yaşanmaz hale gelecektir. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi olarak haklı itirazlarını dile getiren halkımızın yanında, sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.” Dedi.

Bu habere de bakabilirsiniz

DEVA PARTİSİ’NDEN KÜTAHYA ZİYARETİ

Deva Partisi Bölge Koordinatörü Merve Mollamehmetoğlu Keleş ve Kurucular Kurulu Üyesi Mehmet Avcı bir takım …