Anasayfa / GÜNDEM / “ÖĞRETMENLERİN AŞILANMASI BİTENE KADAR UZAKTAN EĞİTİME GEÇİLMELİ”

“ÖĞRETMENLERİN AŞILANMASI BİTENE KADAR UZAKTAN EĞİTİME GEÇİLMELİ”

Türk Eğitim Sen Kütahya Şube Başkanı Erdoğan Aktaş, artan vaka sayıları, uzaktan eğitim süreci ve eğitimcilerin aşılanmasıyla ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Aktaş, “Ortaokul ve liselerde 8. sınıf ve 12. sınıfların dışında bütün kademelerde uzaktan eğitime geçilmesinden yanayız, ta ki öğretmenlerin aşılama çalışması bitene kadar” diye konuştu.

Türk Eğitim Sen Kütahya Şube Başkanı Erdoğan Aktaş gazetemize yaptığı açıklamada, “Biz sendika olarak koronavirüs salgınını son duruma göre değerlendirdiğimizde; ortaokullarda 8. Sınıfların, liselerde 12. Sınıfların dışındaki tüm kademelerde uzaktan eğitime geçilmesinden yanayız. Ramazan ayı boyunca devam etmesi ve bu süreçte de öğretmenlerin aşılanma çalışmalarının bitirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ana sınıfından itibaren şu anda biliyorsunuz ilkokullar devam ediyor, köy okulları devam ediyor, sadece ortaokul ve liselerde 8’ler ve 12’ler var, onların dışında bütün kademelerde uzaktan eğitime geçilmesinden yanayız, ta ki öğretmenlerin aşılama çalışması bitene kadar. Nihayetinde şöyle bir durum var, okul açık olduğu zaman veli öğrenciyi okula göndermek zorunda kalıyor veya göndermediği zaman çocuk geride kalıyor. Bunun topyekün bir şey olması lazım, velilerin çocuklarını okula göndermemesi yetmez. Uzaktan eğitime geçilmesi lazım.

 “TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARININ AŞILANMASI PROGRAMI HIZLA TAMAMLANMALIDIR”

Günlük vaka sayıları son haftalarda sürekli artan bir seyir izlemektedir. Nitekim sayı 45 binlere dayanmış durumdadır. Gün geçmiyor ki, yurdun dört bir yanından Covid-19 virüsü nedeniyle hastalanan ya da hayatını kaybeden bir meslektaşımızın acı haberini almayalım. Hatırlanacağı üzere Mart başında Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla yeni kısıtlamalar hayata geçirilmişti. Hali hazırda illerimizin yaklaşık %80’i yüksek/çok yüksek risk grubundandır. Birçok ilimizde ara sınıflarda tam zamanlı uzaktan eğitime geçilmiştir. Öte yandan bilim insanlarının açıklamalarına göre yeni mutant virüsün özellikle 0-9 yaş grubunda hızlı yayıldığı ve etki gösterdiği anlaşılmakta. Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın yaptığı “65 yaş üstü büyüklerimizin son bir ayda toplam vakalar içindeki oranı %14,39’dan %11,3’e düştü. Gençlerin aktif vakalar içindeki oranı ise artıyor. Gençlerimizi de koruyacağız.” paylaşımı da bu gerçeği doğrulamaktadır. Böyle bir durumda MEB Sağlık Bakanlığı ile görüşerek, hem eğitim çalışanlarının hem de öğrencilerimizin sağlığının riske atılmaması için, ara sınıflarda olduğu gibi, okul öncesi ve ilkokullarımızda da tam zamanlı uzaktan eğitime geçme kararı almalıdır. Hatta, daha ileri ve gerekli bir tedbir olarak, LGS ve YKS eşiğindeki öğrencilerimizin hazırlık programları devam etmek kaydıyla, Ramazan ayı boyunca tüm kademeler itibariyle uzaktan eğitim kararı da alınabilecektir. Bu sürede de tüm eğitim çalışanlarının aşılanması programı hızla tamamlanmalıdır.  

“AŞILAMA PROGRAMI TAMAMLANMADAN TEDBİRLERİN KALICI SONUÇLAR VERMESİ MÜMKÜN OLAMAYACAKTIR”

Türk Eğitim Sen olarak Kasım-2020’den itibaren aşı konusunda sürekli çağrı yapıyoruz. Çünkü görülmüştür ki, aşılama programı tamamlanmadan tedbirlerin kalıcı sonuçlar vermesi mümkün olamayacaktır. Sağlık Bakanlığı’nın öncelikleri güncellemesi ve öğretmenlerin aşılanması için imkanları zorlaması elzemdir.” İfadelerine yer verdi.

Bu habere de bakabilirsiniz

YÜZLERİ GÜLDÜRMEYE DEVAM

Türk Kızılay Kütahya Şubesi Kadın Kolları yönetim kurulu üyeleri, mahallelerdeki 65 yaş ve üzerindeki yaşlılara …