Anasayfa / BÜLENT ALPAGUT / DPÜ REKTÖRÜ SAYIN PROF.DR. KAZIM UYSAL ÇOK DOĞRU SÖYLÜYOR

DPÜ REKTÖRÜ SAYIN PROF.DR. KAZIM UYSAL ÇOK DOĞRU SÖYLÜYOR

Kütahya’nın bacasız fabrikalarından  DPÜ’nün sayın rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal  çok da güzel söylemiş; ”Üniversite Sanayi arasında bir köprüdür” demiş. Gerçekten de öyle değil mi? Bakın uzağa gitmeye gerek var mı? Kütahya‘nın   Tasarım  Teknokenti’nin kurumsallaşma  çalışmalarıyla nasıl bir seviye  yakaladığı görülmüyor mu? Hele hele teknokentin kuluçka merkeziyle birlikte cazibe merkezi haline geldiğini  herkes görebilmektedir. Çünkü şu iyi bilinmelidir; Teknokentler  gerçekten üniversitelerle  sanayiler arasında bir köprü görevi yapmaktadır. Sayın rektörün ifadesiyle, eğer  bir millet bilgi üretemiyorsa, bilgiyi yeterince kullanamıyorsa asla  teknoloji üretemezler. Buna karşın eğer teknolojiyi  kullanıyorlarsa bu kez köle olmaya mahkumdurlar. Öyleyse başta Kütahya olmak üzere Türkiye’de 81 ilimizde mutlaka  üniversitelerle  sanayi arasında yeni köprülerin inşası şarttır ve kaçınılmazdır.

Örneğin bir örnek verecek olursak; iş dünyasına nitelikli eleman yetiştirmek için KERAMİKA   elini ve yüreğini taşın altına sokmuş bile. Sayın ilgili kurumun genel müdürü haklıdır; Kütahya’da il bazında mevcut sanayi siteleri, çarşıları, sürekli bir gelişim halindeler. Ciddi yatırımlara kapı aralıyorlar. Üstelik bugüne kadar Pandemi süreci yaşamayan ülkemiz bunun artık bilincindedir. Asıl böyle olumsuz bir dönemde ihracat önemlidir. Üretim önemlidir. Pazarlama önemlidir. Nitekim KERAMİKA da  Kütahya Tasarım Teknokent bünyesinde kurulmadı mı? Kuluçka Merkezinin  Kütahya Sanayisine ne kadar büyük bir destek olduğu zamanla anlaşılacaktır. Sanayinin gelişmesine ne denli olumlu  katkılarda bulunacağı  fark edilecektir.

Sayın Valimiz Ali Çelik Bey bile ;”sonuncu olan bir Teknokenti  alıp, kurumsallaşma ve başarıya doğru götürmek için bir çaba gerekiyor. Bilimsel mekanların oluşması çok güzel; ama önemli olan fonksiyon  tanımlanması ve etkin kullanılması. Bizlerin teknolojik gelişmeye çok acil ihtiyacı var. Üniversite ve sanayi arasında köprü görevi üstlenen Kütahya Tasarım Teknokent, kurumsallaşma v e başarıya ulaşma gayreti içerisindedir. İnşallah daha iyi bir noktaya gider” şeklinde konuşmuş.

Kütahya   Tasarım Teknokent  sayın genel müdürü  Prof. Dr. Ersan Öz de  teknokentteki  etkinliklere değiniyor. özellikle, Keramika’nın ileri  düzeyde bilgisayarlar alınmasına vesile olduğunu  belirtiyor. Negatif algının pozitife çevrildiğinden bahsediyor. 10 yıl önce kurulan,10 yıldır hiçbir şeyin yapılmamış olmasını   büyük bir kayıp olarak nitelendiriyor. Aldığım duyumlara göre, Teknokentin bir ofisi dışında tamamı dolmuş durumda. Bu da hepimizi cesaretlendiriyor.

Bu habere de bakabilirsiniz

YÜZLERİ GÜLDÜRMEYE DEVAM

Türk Kızılay Kütahya Şubesi Kadın Kolları yönetim kurulu üyeleri, mahallelerdeki 65 yaş ve üzerindeki yaşlılara …