Anasayfa / GÜNDEM / MİLLETVEKİLİ KASAP ENGELLİLERİN SESİ OLDU

MİLLETVEKİLİ KASAP ENGELLİLERİN SESİ OLDU

CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, Meclis Genel Kurulunda söz alarak işitme engelliler başta olmak üzere engellilerin sorunlarını dile getirdi. Engelliler için yapılan yardım ve uygulamaların yetersiz olduğuna dikkat çeken Kasap, sorunların aşılabilmesi için bir engelli meclisi oluşturulması talebinde bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, gündem dışı söz alarak engellilerin sorunlarını meclise taşıdı. En büyük sorunun erişilebilirlik olduğunu kaydeden Milletvekili Kasap, yaşanan sorunların yanı sıra çözüm önerilerini de sıraladı.

“ÜLKEMİZDE 8,5 MİLYON ENGELLİ VAR”

Ülkemizde yaklaşık 8,5 milyon engelli olduğunu dile getiren Milletvekili Ali Fazıl Kasap, bu engellilerin içinde ortopedik, zihinsel, görme ve işitme engellileri ile çok ciddi bir yekûn teşkil eden sosyal engellilerin olduğunu söyledi. Sosyal engellileri; eğitim yoksunu insanlar, işsizler, fakirler ve baskı altındaki kadınlar olarak sıralayan Fazıl Kasap: “8 buçuk milyon insanımız, aileleri ile birlikte toplamda 30 milyonu geçen bir kitle teşkil ediyor ve bunlar maalesef yeterli oranda yardım alamıyorlar. Yapılan yardım sadece maddi yardım ve bunları bağımlı hâle getirmek. Bakıma muhtaç olan bir kişiye 657 lira para veriyorsunuz ve bu sosyal engelliliği, bağlılığı, muhtaçlığı devam ettiriyorsunuz” açıklamasında bulundu.

“EN ÖNEMLİ UNSUR ERİŞİLEBİLİRLİK”

Fazıl Kasap, engelliler konusundaki en önemli unsurun erişilebilirlik olduğunu söyleyerek: “Bizim oluşturduğumuz engeller; hayatın normal akışına erişememeleri, ulaşamamaları, sürekli engellerle karşılaşmaları. Şimdi, ortopedik engellilerin sorunları malum; toplu taşıma vasıtaları da dâhil olmak üzere bir sürü engeller var, rampalar var, okullarda ergonomik dizayn yok, bir engellinin uçakta yerleşmesi, bir otobüste yerleşmesi mümkün değil, uçakta lavabo ihtiyacını gidermesi mümkün değil. Birleşmiş Milletlerce yapılan akde, sözleşmeye göre de bizimkiler maalesef yeterli düzeyde uygun değil. İşitme engelliler için de şöyle bir şey söylemek istiyorum. Bir devlet kurumuna, bir belediyeye, bir hastaneye gittiğinde işitme engellilerin çok ciddi iletişim sorunu oluyor ve bunun için Aile Bakanlığındaki toplam istihdam edilen işitme engelli tercüman sayısı sadece 61. Her ile bir kişi dahi düşmüyor 2021 Türkiye’sinde” diye konuştu.

“YOKSULLUK VE DIŞLANMIŞLIK RİSKİ YÜZDE 77”

Türkiye’de işitme engelli vatandaşların ilkokuldan sonra okulu bırakma oranının yüzde 60, dünyada ise bu oran yüzde 25 olduğuna dikkat çeken Milletvekili Kasap, işitme engelli vatandaşların yüksekokulu bitiremediklerini söyledi.  Bunlar Türkiye için çok ciddi bir durumdur. Türkiye’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak çalışan işitme engelli tercüman sayısı sadece 61. İstihdam oranları düşük, dünyada yüzde 57, bizde yüzde 41. OECD ülkelerinde engellilere ayrılan kamu yardımı gayrisafi millî hasılanın yüzde 2’si ile 5’i arasında değişirken, Türkiye’de binde 1. Türkiye’de engellilerin yoksulluk ve dışlanmışlık riski yüzde 77” şeklinde konuştu.

“TOPLUMLA İÇ İÇE YAŞAMALARI SAĞLANMALI”

Fazıl Kasap sorunların ardından çözüm önerilerini de sıraladı. Kasap; “Öz bakımları zor olduğu için, engellilerimiz için su indirimi; iletişimde sıkıntıları olduğu için telefonda indirim, internette indirim sağlanması gerekiyor. Engelli bireylerin şimdiki o engelli merkezlerinde olduğu gibi toplumdan tecrit edilmesi doğru değil, toplumla iç içe, bağımsız yaşayabilmelerinin sağlanması gerekiyor. Özellikle körlerimiz -kendileri o şekilde söylenmesini istiyorlar- ve sağırlarımız, az görenlerimiz -özellikle çocuklar- mağdur oluyor. Şimdi EBA sistemi yaptık, EBA sistemi her türlü engelliyi kapsamıyor. Bakın, şu anda benim şu konuşmamı Türkiye’deki hiçbir işitme engelli vatandaşımız anlayamıyor, dinleyemiyor ve Meclise, şuraya kendilerini gönderdikleri milletvekillerinin konuşmalarını maalesef anlayamıyorlar. Bir işitme engelli tercümanı olsa çok iyi olurdu. Tüm Meclisin duyarlı olacağına inanıyorum. Bir engelli meclisi oluşturulması talebimdir. Bunun siyasi yönü yoktur ve tercih sebebidir” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu habere de bakabilirsiniz

YÜZLERİ GÜLDÜRMEYE DEVAM

Türk Kızılay Kütahya Şubesi Kadın Kolları yönetim kurulu üyeleri, mahallelerdeki 65 yaş ve üzerindeki yaşlılara …