Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / AŞILAMA 30 NİSAN’A KADAR DEVAM EDECEK

AŞILAMA 30 NİSAN’A KADAR DEVAM EDECEK

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde, Bakanlık tarafından ülke genelinde uygulamaya konulan büyükbaş hayvanlara yönelik olarak “Şap Aşılama Kampanyası” başlatıldı.

“SONBAHAR DÖNEMİ AŞILAMA KAMPANYASI 30 NİSAN’A KADAR DEVAM EDECEK”

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık şap aşılama kampanyasıyla ilgili yaptığı açıklamada: “Hayvan hastalıklarından korunmanın en önemli ayağı aşılamadır. Bu bakımdan, Bakanlığımız tarafından belirlenen programlar dâhilinde hayvan hastalıklarına karşı hazırlıklı olmak ve hastalıklarla mücadele etmek amacıyla Ülkemiz genelinde aşılama çalışmaları yapılmaktadır. Bu kapsamda, halk arasında “dabak” diye de bilinen hayvanlarda et ve süt veriminde büyük kayıplara, genç hayvanlarda ölümlere, gebe hayvanlarda ise yavru atmalara sebep olarak, Ülkemizde önemli ekonomik kayıplara neden olan şap hastalığından korunmak amacıyla yürütülen sonbahar dönemi aşılama kampanyası 17 Şubat itibari ile başlamış olup 30 Nisan’a kadar devam edecektir.

“TÜM PAYDAŞLARIMIZIN GEREKEN HASSASİYETİ GÖSTERMELERİ ÇOK BÜYÜK BİR ÖNEM TAŞIYOR”

Yeni doğan hayvanlar ile hayatında ilk defa Şap Aşısı ile aşılanmış büyükbaş hayvanlara Rapel aşılama çalışmaları 30 Haziran 2021 tarihine kadar devam edecektir. Yetiştiricilerimizin 5996 sayılı kanun gereği hayvan sahiplerinin kampanya döneminde büyükbaş hayvanlarına aşı yaptırmaları mecburidir. Aşı yaptırmayanlara ilgili kanun çerçevesinde para cezası uygulanacaktır. Ayrıca Şap aşısı uygulanmamış olan hayvan sahibi yetiştiriciler buzağı desteklemesinden faydalanamaz. Bu nedenle İlimizde bu hastalığı önleyebilmek için tüm yetiştiricilerimizin, kampanya döneminde büyükbaş hayvanlarını aşılatmaları, aşılama çalışmalarında tüm paydaşlarımızın gereken hassasiyeti göstermeleri çok büyük bir önem taşıyor” dedi.

“HEDEFİMİZ BÜYÜKBAŞ HAYVAN MEVCUDUNUN TAMAMININ AŞILANMASI”

Aşılama çalışmalarının İl-İlçe Müdürlüklerinin hayvan sağlığı ekipleri tarafından büyük bir titizlikle yürütüleceğini belirten İl Müdürü  Orhan Özçalık; “Hedefimiz, İlimizde bulunan büyükbaş hayvan mevcudunun tamamının aşılanması ve % 100 başarı ile bu aşılama döneminin tamamlanmasıdır. Tüm yetiştiricilerimize hastalıktan uzak, bereketli ve bol kazançlar diliyorum.” dedi.

Bu habere de bakabilirsiniz

ŞEHİT POLİS MURAT KÖDÜK DUALARLA ANILDI

2017 yılında Tunceli’nin Pülümür ilçesinde polis helikopterinin düşmesi sonucu şehit olan polis memuru Murat Ködük, …