Anasayfa / GÜNDEM / GÖZLÜKLERİNİZDEN KURTULABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ ?

GÖZLÜKLERİNİZDEN KURTULABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ ?

PARKHAYAT Kütahya Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nuri Güzel Ayer, uzak ve yakın gözlüklerin yaşam kalitemizi etkilemesinde bir sorun olduğunu ve bu sorundan basit bir şekilde kurtulabileceğimizi belirterek, uygulanabilecek tedaviler hakkında önerilerde bulundu.

PARKHAYAT Kütahya Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Nuri Güzel Ayer,Her sağlıklı bireyin gözünde saydam ve elastik yapıda doğal bir göz merceği vardır. Yakın veya uzak mesafelere bakıldığında doğal mercek esnekliği ölçüsünde şekil değiştirerek odaklanmayı sağlamaktadır. Yaşlandıkça gözde yer alan doğal mercek öncelikle esnekliğini kaybeder.  Yaş daha da ilerledikçe saydamlığını da kaybeden mercekte katarakt olgusu ortaya çıkar.” dedi  ve sözlerine “ genellikle 40 yaşından itibaren esnekliğini kaybetmeye başlayan doğal mercek yapay bir mercek ile değiştirilebilir.” diyerek eklemelerde bulundu.

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nuri Güzel Ayer, tedavi sürecinde kullanabilecekleri mercek çeşitleri ve bu merceklerin hangi tedavilerde kullanıldıkları hakkında açıklanmalarına şöyle devam etti;

GÖZ İÇİ MERCEK ÇEŞİTLERİ

Günümüzde katarakt operasyonlarında temel olarak kullanılan iki mercek tipi vardır.

1- Tek odaklı mercekler

2- Çok odaklı mercekler (Trifokal, bifokal mercekler)

Tek odaklı merceklerle uzak ya da yakın mesafelerden birine (tek odağa) göre ayarlama yapılmaktadır. Diğer mesafeler için ise gözlük kullanılır. Çok odaklı mercekler (Akıllı Mercek) yerleştirildiğinde ise uzak, yakın ve orta mesafede görme artar, gözlüğe bağımlılık azalır.

Akıllı Mercek ne işe yarar?

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nuri GÜZEL AYER , “ Son zamanlarda adı sıkça telaffuz edilen akıllı mercekler görme problemi yaşayan hastalara büyük bir konfor sağlamaktadır” dedi. Akıllı göz içi mercekleri, yakın mesafe (35-40 cm) orta mesafe (Bilgisayara bakma mesafesi 55-60 cm) ve  uzak mesafe  görmeyi sağlayan çok odaklı göz içi mercekleridir. Akıllı göz içi mercekler vasıtasıyla hastalar gözlük kullanmadan  yakın, orta ve uzak mesafeyi görme olanağına kavuşur.Her mesafede net bir görüş elde edilir. Böylece hastaların yaşam kalitesi artmış olur.Katarakt ameliyatlarında ve ileri yaşlarda uzak yakın yüksek numaralı gözlük kullanan hastalarda tercih edilen mercekler hastaların ömür boyu görme problemlerini ortadan kaldırır.

Bu habere de bakabilirsiniz

KARANTİNA 5 GÜN UZATILDI

Korona virüs (Covid19) vakalarının artış göstermesi nedeniyle 10 gün karantinaya alınan Kütahya’nın Dumlupınar ilçesine bağlı …