Anasayfa / BÜLENT ALPAGUT / AK PARTİ İL BAŞKANIMIZ SAYIN SEBAHATTİN CEYHUN BEY’E KATILIYORUM

AK PARTİ İL BAŞKANIMIZ SAYIN SEBAHATTİN CEYHUN BEY’E KATILIYORUM

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Sayın İl Başkanı Sebahattin Ceyhun Bey’in tespitlerine katılıyorum. “Güçlendirmeler de yapılıyor. Bütün okulları  yıkıp yapmayacağız” demişler.  Bu okullarda saçı bitmedik  yetimin hakkı olduğunu herkes biliyor. Ha, devletin bir yapısını, binasını paldır küldür, yeterli tespit ve incelemeleri yapmadan yıkmışsınız, ha da bir insanı çekip vurmuşsunuz. Bina neden yıkılır? Yıllar önce inşa edilmiştir. Yorgun binadır. Birkaç önemli deprem geçirmiştir. Binada  malzeme çalınmış, malzemenin hakkı verilmemiştir. Yeterli kontrol ve denetim görmemiştir.

Şimdi sayın il başkanının  Kütahya Ekspres ‘i temsilen  gelen yazı ailesi mensuplarını  kabulü sırasında  bir okulun yıkılması veya güçlendirilmesine nasıl karar verildiğine dair açıklamasına. Aynen şunları söylemiş. “Bilim diye bir şey var. Yapım tarihine bakılıyor. Demir oranına bakılıyor. Çimento, beton, dayanım testlerine bakılıyor. Bu bina güçlendirilebilir  mi, yıkılabilir mi? Eğer güçlendirme maliyeti, yıkılıp yeniden  yapılma maliyetine yakınsa ,elbette  iki defa   iş yapmaya gerek yok. Ekstra  biraz daha bütçe  çıkartıp  mesele çözümleniyor. Ama okul düzgün yapılmış. Çok ta eski  ve yorgun bir bina değil.  kendi dayanımı da yüksek. Bu durumda  güçlendirilmesi yoluna gidiliyor. Ama bizim il bazında bir sürü okulumuz var.  Hepsini de yıkıp yapma diye bir lüksümüz de olamaz. Bakacağız, kötü durumda olanlar varsa  güçlendirme maliyeti, yıkım maliyetine yakın  olanlarını  yıkacağız, yeniden inşa edeceğiz.

İşte sayın başkanın bu açıklamaları yüreğime su serpti. Şimdi soruyorum; Kimler Tavşanlı Atatürk Lisesi eski binasını yıkmayı düşünüyor? Biz o kadar zengin bir devlet miyiz? Bu bina yeniden ciddi incelemelere tabi tutulmalı, yeni tetkik ve incelemelerin sonunda  eğer gerçekten bir risk söz konusuysa yıktırılmalıdır.  Ama bu binanın ne denli sağlam bir bina olduğunu bugün  herkes  ifade etmektedir.

Önce eski Atatürk Lisesi binasının yıktırılmasına ben “ Hayır” diyorum. Allah’tan korkan, devletini ve milletini düşünen teknik bir ekibin Tavşanlı Atatürk Lisesi eski binasını yeniden  esaslı biçimde kontrolünde yararlar olduğu kanısındayım.  Bu binayı yıkma yerine örneğin Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne tahsis edin. Yeni yeni bölümlerin açılması mümkün olsun.  Sayın Valimizin bu konuda  gerekli direktifleri vereceğinden eminim.  Devlet binalarını  yıkmayı son çare olarak görür. Ki,Tavşanlı7da böyle bir durum söz konusu değildir.

Bugün Tavşanlı’da  gerçekten bina sıkıntısı var. Belediye bile ilim ve irfan  yuvası  okullarımızın daha da çoğalması, yeni birimlerin açılması için kendi taşınmazlarını  üniversitelerimize tahsis ediyor. Alkışlanacak bir durum.  Yetkililere sesleniyorum; Atatürk Lisesi eski binasını yıkma diye bir düşünceye  sahip olanlara  bu fırsatı vermeyin. Yazık olur. Aksi halde rahmetli müessese müdürü Fahri Ergun’un ruhunu incitirsiniz. Yıkmak kolaydır. Yapmak ise zordur. Hele bugünün koşullarında böyle bir binayı kolay kolay yapmak kolay değildir. Vakit geçirmeden Tavşanlılı acilen imza kampanyası başlatmalı.” Lise binamızı yıkmayın”  diyerek yıkma kararını protesto etmelidir.

Bu habere de bakabilirsiniz

KARANTİNA 5 GÜN UZATILDI

Korona virüs (Covid19) vakalarının artış göstermesi nedeniyle 10 gün karantinaya alınan Kütahya’nın Dumlupınar ilçesine bağlı …