Anasayfa / EĞİTİM / “TAŞ MEKTEP ŞEHRİN ÖNEMLİ BİR SİMGESİDİR”

“TAŞ MEKTEP ŞEHRİN ÖNEMLİ BİR SİMGESİDİR”

Kütahya Baro Başkanı Av. Ahmet Atam, 12 Ocak 1890 yılında Kütahya’nın ilk ve tek lisesi olarak eğitim ve öğretim hayatına başlayan Kütahya Lisesinin kuruluşunun 131.yılını yaşadığımızı hatırlatarak: “Kendisi ve içinden gelip geçenler açısından birçok mutluluğa, hüzne, aynı zamanda birçok memleket sevdalısının yetişmesine vesile olmuş bu bina, gerek mimarisi ve gerekse Kütahya Lisesi adıyla şehrin önemli bir simgesidir. Gerek Taş Mektepte, gerekse hemen yanındaki yeni binada orta ve lise eğitimini tamamlamış olmaktan kıvanç duyan bir Kütahyalı olarak, Kütahya Baro Başkanı olarak muradım şudur ki; yıkılıp yenilenmesi gündemde olan yanındaki yeni binanın da Taş Mektep tarzında bir siluetle  hayata geçirilip, şehre kazandırılması, tekrar Kütahya Lisesi adıyla başarılı  tarihi misyonuna devam etmesidir” dedi.

“BİR HAFIZASI, YAPILIŞ HİKAYESİ VARDIR”

“Tarih tarihte kalmıyor.” Diyerek sözlerine başlayan Kütahya Baro Başkanı Av. Ahmet Atam, “Tarih bize kendini bir şekilde her zaman hatırlatır. Bazen tekerrürle, bazen geçmişin izini taşıyan yapılarıyla. Bu tarihi mekanlara bakınca, bazen zamanın donduğunun, bazen  inkişafın, kimi zaman da günümüz ruhu olmayan  mekanları görürüz. Bazı mekanlar ise bizlere yüzyıl öncesinden fısıldar. Bu mekanların bir hafızası, yapılış hikayesi vardır.  Tarihteki vizyonu, bir misyonu geleceğe taşıma iddiası vardır. İçinde mezunları açısından bir çok hatıralar barındıran, birçok önemli devlet adamının yetişmesine vesile olmuş  ortamı sağlayan  bir mekan da, benimde mezun olduğum, Kütahya Lisesi, nam-ı diğer Taş Mekteptir.

“KÜTAHYA LİSESİNİN KURULUŞUNUN 131.YILINI YAŞADIK”

Hepimizin malumu olduğu gibi Kütahya lisesi, Kütahya İdadisi olarak 12 ocak 1890 yılında Kütahya’nın ilk ve tek lisesi olarak eğitim ve öğretim hayatına başlamıştır. Bu ay içinde Kütahya Lisesinin kuruluşunun 131.yılını yaşadık. İşte tamda burada başlıyor problem. Çünkü; sadece yaşamak yetmez, yaşarken idrak etmek, unutmamak ve işleve saygı da çok önemlidir.

“OKULLARIN İLK YAPILDIKLARI BİNADA HALEN EĞİTİM ÖĞRETİM HAYATINA DEVAM ETTİKLERİNİ GÖRÜRÜZ”

Kütahya Lisesinin çağdaşı diyeceğimiz İstanbul’daki  Vefa Lisesi 1872 kuruluşludur. Yine, Pertevniyal Lisesi de aynı yılda kurulmuş olup, bunları 1908 kuruluş yılı ile  Kabataş Erkek Lisesi izler. Baktığımızda,  bu tarihi okulların ilk yapıldıkları binada halen eğitim öğretim hayatına devam ettiklerini görürüz.

“GEREK MİMARİSİ VE GEREKSE KÜTAHYA LİSESİ ADIYLA ŞEHRİN ÖNEMLİ BİR SİMGESİDİR”

1884 yılında yapımına başlanıp, 6 yıl gibi bir sürede nice zorluklarla yapımı tamamlanıp idadi olarak şehrimize kazandırılan, 1. Dünya Savaşının acılarını ve heyecanını yaşamış, İstiklal Savaşında Alay Komutanlığı ve Askeri Hastane olarak hizmet eden,  sonrasında Sultani olarak tekrar eğitim hayatına hizmete devam edip,24 Mart 1923’te Gazi Mustafa Kemal’in ziyaret edip; öğretmenlere “..Bir ordunun kıymeti, zabıtan ve kumanda heyetinin kıymeti ile ölçülür. Siz Muallime hanımlar ve Muallim beyler, sizlerde irfan ordusunun zabıtan ve kumanda heyetisiniz.” diyerek seslendiği, bu bina, sonrasında geçirdiği bir yangınla 4 sene kadar bir aradan sonra tekrar hizmete girmiştir.  Eğer binalarında bir ruhu olduğunu düşünüyor isek; gerek kendisi ve gerekse içinden gelip geçenler açısından birçok mutluluğa, hüzne, aynı zamanda birçok memleket sevdalısının yetişmesine vesile olmuş bu bina, gerek mimarisi ve gerekse Kütahya Lisesi adıyla şehrin önemli bir simgesidir. Gerek Taş Mektepte, gerekse hemen yanındaki yeni binada orta ve lise eğitimini tamamlamış olmaktan kıvanç duyan bir Kütahyalı olarak, Kütahya Baro Başkanı olarak muradım şudur ki; yıkılıp yenilenmesi gündemde olan yanındaki yeni binanın da Taş Mektep tarzında bir siluetle  hayata geçirilip, şehre kazandırılması, tekrar Kütahya Lisesi adıyla başarılı  tarihi misyonuna devam etmesidir.” İfadelerine yer verdi.

Bu habere de bakabilirsiniz

İŞ KULÜBÜ İLE İŞ ARAYANLARA DESTEK

Kütahya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, işsizlikle mücadele kapsamında işsizlerin öz güveninin yükseltmeyi ve …