Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / BAYRAM AKKAYA: “PANDEMİ EN ÇOK BİZİ VURDU”

BAYRAM AKKAYA: “PANDEMİ EN ÇOK BİZİ VURDU”

Covid-19 salgını, 2020 yılında esnaflara zor anlar yaşattı. Pandemi dönemine ilişkin alınan tedbirler esnafı zor durumda bırakırken, Covid -19 salgınının en çok etkilediği meslek gruplarının başında ise lokanta, restoran, cafe esnafı geldi. Kütahya Lokantacılar Odası Başkanı Bayram Akkaya, geçtiğimiz Mart ayından bu yana esnafın yaşadığı sorunları ve yeni yıldaki beklentilerini gazetemize anlatarak, “Pandeminin en çok vurduğu; restoran, cafeler ve kahveciler olarak bizler olduk, en çok bizi etkiledi. Bundan da yakınmıyorum, Allah bize böyle bir görev vermiş. Biz meslek icabı aslında kamu hizmeti yapıyoruz. Kamu hizmeti demek vatandaşa hizmet demek” diye konuştu.

Koronavirüs salgınına dair alınan tedbirler nedeniyle iş yapamayan esnaflar yeni yılda her şeyin normale dönmesini bekliyor.  Restoranların tamamen paket servise geçmesi, hafta içi ve hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları bazı işletmelerin zor anlar yaşamasına sebep oldu. Bu kapsamda lokanta, restoran ve kafelerin durumunun ne olacağı da gündemde yer almaya devam ediyor. Kütahya Lokantacılar Odası Başkanı Bayram Akkayayeni yıl ile birlikte covid-19 süreciyle ilgili yaşanan gelişmeleri gazetemize değerlendirdi.

“AŞIMIZ DA GELDİ, SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN SONRA İLK ETAPTA GIDA ÇALIŞANLARI OLACAK”

Başkan Akkaya yaptığı açıklamada,Koronavirüs salgını, büyük bir düşüş yaşıyor. İnşallah başardık sayılır. Aşımız da geldi, sağlık çalışanlarından sonra ilk etapta gıda çalışanları olacak. Bundan eminim, ilk etapta, ikinci veya üçüncü sırada biz varız. Ama inşallah aşıya gerek kalmadan biz bu virüsü atlatmış sayacağız.

“UMUTSUZ DEĞİLİM, TAHMİNLERİMİZE GÖRE MART AYINDA LOKANTALAR AÇILACAK”

Covid-19 salgınında -inşallah ikinci bir dalga gelmez, gelirse daha kötü olur. Ben umutsuz değilim, umutluyum, tahminlerimize göre Mart ayında lokantalar açılacak. Bu süreçte en çok mağdur olan; çalışanlar oldu. İşverenler tabiki bir şekilde atlatabiliyor. Çalışanlar için çok üzülüyoruz, Allah onların yardımcısı olsun.

“İHTİYAÇ SAHİBİ OLAN KİŞİLER VALİLİĞİMİZE BAŞVURABİLİRLER”

Valiliğimiz, pandemi döneminde  sıkıntı yaşayan çalışanlar için yardımcı olacak. İhtiyaç sahibi olan kişiler Valiliğimize başvurabilirler. Bireysel olarak şu esnaf, bu esnaf mağdur diyemeyiz ama hep mağduruz. 6-7 aydır anahtarıyla kapısını açmayan esnaflarımız var. Esnaf lokantası olarak başka kendimiz de dahil işi bozulan arkadaşlarımız da var.

“PANDEMİ BİTTİ DEDİĞİMİZ ZAMAN EN AZ 3-5 SENE ARASINDA KENDİMİZİ ANCA TOPARLAYABİLİRİZ”

Bu durum Allah’tan gelen bir şey. Biz dünya insanları bunu bilinçli veya bilinçsiz birbirimize yapıyoruz. Bir şekilde dünyayı etkileyen bir durum oldu, sadece bizim ülkemizi değil. Pandeminin en mağduru biziz. Artık bu mağduriyetin giderilmesi, yaraların sarılması kolay değil. Şu anda pandemi bitti dediğimiz zaman en az 3-5 sene arasında kendimizi anca toparlayabiliriz. İnşallah düzgün bir şekilde devam edebiliriz ve bu pandemi bir daha karşımıza çıkmaz.

“İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DEVLETİMİZ KUCAK AÇIYOR “

Gerçekten mağdur olanları tek tek tespit etmemiz mümkün değil. Çalışan kesim, bugün sigortalı da olsa, part time, yevmiyeli çalışan da olsa ihtiyaç sahiplerine devletimiz kucak açıyor, Valiliğimiz de yardımcı oluyor. İhtiyaç sahiplerimiz başvuruda bulunabilirler. Orada bir dilekçeyle sorunlarını dile getirebilirler. Ev kiramı ödeyemedim, evime gaz alamıyorum, odunumu, kömürümü alamıyorum, çoluğum çocuğum mağdur diyen kişilere devletimiz sahip çıkıyor, sayın valimiz de bunları dile getiriyor.

“LOKANTALAR, RESTORANLAR HES KODUYLA MÜŞTERİ KABULÜNE HAZIR”

Pandeminin en çok vurduğu; restoran, cafeler ve kahveciler olarak bizler olduk, en çok bizi etkiledi. Bundan da yakınmıyorum, Allah bize böyle bir görev vermiş. Biz meslek icabı aslında kamu hizmeti yapıyoruz. Parasal, maddiyatla da olsa biz kamu hizmeti yapıyoruz. Kamu hizmeti demek vatandaşa hizmet demek. Bizler, bu hastalığı yaymıyoruz, müşteri birbirine bulaştırıyor. Bizler eğitimli kişileriz, bizler hijyen eğitimini aldık, işi bilen kesimiz. Ama müşteri geliyor, bir cafede 3 saat, 5 saat oturuyor, esnaf lokantasında 10-15 dakikada yemeğini yiyor. Sigara içenle içmeyenin arasında 10 metre olması gerekiyor. Kalabalık yerlerde sigara içmeyin, bu da hastalığı yayabiliyor. Ama biz hijyeniz, Hastalık dağıtmıyoruz, daha hijyenli bir şekilde lokantacılar, restorancılar HES koduyla müşteri kabulüne hazır.

“SAĞLIĞIMIZ İÇİN KURALLARA UYMAYA DEVAM ETMEK ZORUNDAYIZ”

Hükümetimizin, pandemi kurulunun kararlarına saygılıyız, kurallara uyacağız, uymakla yükümlüyüz. Vatandaşımız için, sağlığımız için kurallara uymaya devam etmek zorundayız.” İfadelerine yer verdi.

Bu habere de bakabilirsiniz

32 AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin çeşitli birimlerinde görevlendirilmek üzere 32 akademik personel alınacak. Basın İlan Kurumu ilan …