Anasayfa / GÜNDEM / “RAHİM AĞZI KANSERİ KADERİNİZ OLMASIN”

“RAHİM AĞZI KANSERİ KADERİNİZ OLMASIN”

Özel PARKHAYAT Kütahya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr Halime Şencan Altınırmak  Rahim ağzı kanseri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Rahim ağzı kanserinin her yıl dünyada 274 binden fazla kadının ölümüne sebep olan global bir sağlık sorunu olduğunu ifade eden Özel PARKHAYAT Kütahya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr Halime Şencan Altınırmak, “Rahim ağzı kanseri kadınlarda en çok görülen 2. yine kadınlarda en çok ölüme sebep olan 3. kanser çeşididir. Yapılan çalışmalar rahim ağzı kanserine sebep olan en önemli etkenin HPV (Human Papilloma Virus) olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında  diğer risk faktörleri sigara, çok eşlilik, çok doğum, düşük eğitim düzeyi, erken yaşta cinsel ilişki, genital uçuk virüsü bulunması, vajinaya sık duş uygulanması, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların alınması, kötü beslenme ve genetik faktörler olarak sıralanabilir.

PEKİ HPV NEDİR?

HPV cinsel ilişki ile geçen bir virüstür. Rahim ağzı kanserlerine ve kanser öncesi değişikliklere %99.7 bu virüs neden olmaktadır. Bugün için tespit edilen 100 HPV tipinden en az 30 tanesi rahim ağzını tutmaktadır. İnsan bağışıklık sistemi birkaç yıl içinde bu virüsu vücuttan temizleyebiliyor fakat HPV’nin 16, 18, 31ve 45 gibi tipleri yüksek riskle rahim ağzı kanserine veya başka genital bölge kanserlerine yol açabiliyor. Ülkemizde ise en sık rahim ağzı kanserine sebep olan HPV tipleri olan HPV 16 ve 18’in toplam görülme oranı %75,4’dür. Kanserojen olmayan bazı HPV tipleri ise genital siğillere yol açabilmektedir.” Açıklamasında bulundu.

Bu habere de bakabilirsiniz

KÜTAHYA KADIN KOLLARI, HER HAFTA YAŞLILARLA BULUŞUYOR

Türk Kızılay Kütahya Kadın Kolları yönetim kurulu üyeleri, mahallelerdeki 65 yaş ve üzerindeki yaşlılara moral …