Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / PANCAR KOOPERATİFİNDEN ORTAKLARINA DUYURU

PANCAR KOOPERATİFİNDEN ORTAKLARINA DUYURU

Pancar üreticilerin belirlenen alım planlarına uyduğu takdirde herhangi bir sorunla karşılaşmayacaklarını duyuran Kütahya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu: “Değerli ortaklarımız, kıymetli pancar üreticileri, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da pancar üretimi dahil olmak üzere her türlü sorunlarınızın çözümü için kooperatifimizin en alt biriminden en üst yönetimine kadar sizlerin emrindeyiz” açıklamasında bulundu.

2021 yılı kampanya başlangıcı öncesi Kütahya Şeker Fabrikası A.Ş. Genel Müdürlüğü ile pancar üreticilerinin sorunları ve çözümleri konusunda istişarelerde bulunduklarını dile getiren Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Üreticilerimizin sorunlarının çözümü noktasında her aşamada fabrikanın muhatabının Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu olduğunu belirterek, Kooperatif Personelimiz ve Yönetim Kurulumuzun 7/24 üreticilerimizin hizmetine hazır olduğunu belirttik. Birlik ve beraberliğimizin temelinin atıldığı 27.12.1951 yılından itibaren aynı şevk ve heyecanla tek vücut olarak ortaklarımızla bütünleşerek bugünlere geldik.

“EKSİK TESLİM EDİLEN PANCARLA İLGİLİ % 10 ORANINDA YANILMA PAYININ HAYATA GEÇİRİLMESİNİ SAĞLADIK”

Kütahya Şeker Fabrikası A.Ş. yetkililerine Kütahya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulunun pancar üreticilerinin tek temsilcisi olduğunu belirterek, pancar üreticilerinin üretim aşaması ve sonrasında yaşadığı sorunları dile getirdik. Ortaklarımızdan gelen şikâyetleri özellikle istihkak küspesi başta olmak üzere kota aşımı uygulaması, kotasını dolduramayan üreticilerin istihkak küspesi oranı hakkındaki görüşlerimizi ve taleplerimizi ileterek çözümünü sağladık. İstihkak küspesinin 2021 yılında üreticilerimizin kendilerine verilmesini, kotasını dolduramayan üreticilerimize de kotasını dolduran üreticilerimiz gibi aynı oranda istihkak küspesi almalarını, kota cezasında uygulanan ceza oranının %100 den %50 ye indirilmesini sağladık. Eksik teslim edilen pancarla ilgili de %10 oranında yanılma payının hayata geçirilmesini sağladık. Bugüne kadar üreticilerimizin sorunlarını devamlı surette fabrika yöneticileri ile yasal düzenlemelere göre istişare ederek çözmeye çalıştık. Civarımızda bulunan fabrikalardan Afyon Şeker Fabrikasının istihkak küspe bedelini 110,00TL./Ton, Türkiye Şeker Fabrikalarının 108,00 TL./Ton, Alpullu Şeker Fabrikasının da 100,00 TL./Ton olarak belirlediğini tespit ettik. Yönetim Kurulu olarak Kütahya Şeker Fabrikası A.Ş. Yetkililerine ortaklarımıza ödenecek olan istihkak küspe bedelinin imkânlar dâhilinde en yüksek miktardan belirlenmesi talebimizi ilettik.

“ÜRETİCİNİN MAĞDURİYETİ ÖNLENECEK”

Çoklu alım konusunda ise sorunun ekonomi bakanlığı tarafından çıkarılan e-fatura kaynaklı olduğunu teslim edilen her türlü tarımsal ürünün faturasının teslim tarihinde kesilmesinin zorunlu olduğunu öğrendik. Yasal zorunluluk nedeniyle sahada kalan pancarlar nakliye kooperatifleri marifetiyle küçük tonajlı araçlarla alınarak üreticinin mağduriyeti önlenecektir. Pancar alımları İlçe bölge köy üretici ayırt etmeksizin üretim miktarlarına göre planlanmaktadır. Üreticilerimiz alım planlarına uyduğu takdirde her hangi bir sorunla karşılaşmayacaktır.

“EN ALT BİRİMDEN EN ÜST YÖNETİME KADAR EMRİNİZDEYİZ”

Değerli ortaklarımız, kıymetli pancar üreticileri, bugüne kadar olduğu gibi bu günden sonra da pancar üretimi dahil olmak üzere her türlü sorunlarınızın çözümü için kooperatifimizin en alt biriminden en üst yönetimine kadar sizlerin emrinde olduğumuzu belirtir. Hepinize sağlık, huzur ve mutluluk dolu bereketli bir yıl dileriz.”

Bu habere de bakabilirsiniz

“RAHİM AĞZI KANSERİ KADERİNİZ OLMASIN”

Özel PARKHAYAT Kütahya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr Halime Şencan Altınırmak  Rahim ağzı …