Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / KURTARMA SIRASI DAĞARDI BÖLGESİNDE

KURTARMA SIRASI DAĞARDI BÖLGESİNDE

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz,Simav- Tavşanlı ilçeleri arasında Dağardı bölgesinde siyanürlü altın madeni işletmesi açılmak istendiğini belirterek, CHP Kütahya İl Başkanlığı olarak köylülerin çağrısı üzerine bölgede bir inceleme gerçekleştirdiklerini söyledi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Şahbaz, “Halkımızın yanındayız ve yaşam kaynaklarımızı korumaya kararlıyız. Daha önce benzer bir işletme Gediz Murat Dağında açılmak istenmişti. Halkımızın sahiplenmesi ile gerekli toplumsal ve hukuk mücadelesini vererek Murat Dağımızı kurtardık. Şimdi de bu bölgeyi halkımızla birlikte savunacağız ve kurtaracağız” dedi.

20 OCAK’TA ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINDA ÇED İNCELEME VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILACAK

CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz ziyaretle ilgili basın açıklamasında bulundu ve şunları kaydetti: “Kütahya İli Simav- Tavşanlı ilçeleri arasında Dağardı denilen bölgede siyanürlü altın madeni işletmesi açılmak istenmektedir. Zenit Madencilik San. Ve Tic. AŞ. tarafından açılması planlanan altın madeni projesi için 20 Ocak 2021 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığında ÇED İnceleme ve Değerlendirme Toplantısı yapılacaktır.  Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya İl Başkanlığı olarak köylülerimizin çağrısı üzerine Tavşanlı İlçe Başkanımız Füsun Aktakka Yıdız, Simav İlçe Başkanımız Hasan Koç ve yönetici arkadaşlarımız ile birlikte bölgede bir inceleme gerçekleştirdik.

“PROJENİN GERÇEKLEŞMESİ DURUMUNDA BU HAYVANCILIK ÜRETİMİ VE ZİRAAT DE ORTADAN KALKACAK”

Bölge kamuoyu tarafından çok fazla bilinmese de güçlü turizm, tarım ve hayvancılık potansiyeli ve yoğun orman dokusu ile bir yeryüzü cennetidir.  Proje kapsamındaki ÇED alanı toplamda 668,85 hektardır, alanın 508,79 hektarı orman, 160 hektarı ziraai arazi ve meradır. İşletmede gün aşırı beş yüzü aşkın noktadan, yılda yetmiş iki tonun üzerinde dinamit kullanılarak patlatma yapılacaktır. Elde edilen bir milyon altı yüz bin ton cevher öğütülüp, siyanür havuzlarında çözeltilerek hidroklorik asitle yıkanacaktır. Bu durumda işletme sahası içinde kalan Örencik, Avcılar, Kavaklı, Tepebaşı Köylerinin burada yaşayabilmeleri mümkün değildir. Bölgede bulunan kırk civarında köy ve Emet, Hisarcık ilçeleri de işletmeden olumsuz etkilenecektir. Bölgede yoğun olarak mera tipi hayvancılık yapılmaktadır ki, projenin gerçekleşmesi durumunda bu hayvancılık üretimi ve ziraat de ortadan kalkacaktır.

“AÇIĞA ÇIKAN AĞIR METALLERLE KİRLENEN SU KAYNAKLARI TÜM BÖLGEYİ VE HAVZA İÇİNDE BULUNAN BÜYÜK ŞEHİRLERİ OLUMSUZ ETKİLEYECEK”

Maden işletmesi ile sahada bulunan ormanlarımız ve içindeki canlı ekosistem yok edilecektir. İşletme sahasında bulunan, ciddi turizm potansiyeli yaratabilecek sarkıt ve dikitleriyle İnçal ve Kocain mağaraları da yok olacaktır. Maden projesi gerçekleştirilmek istenen bölgede zengin yer altı ve içme suyu olarak kullanılabilecek 1. Derecede kaliteli yer üstü su kaynakları bulunmaktadır. Bu kaynaklar Susurluk Havzasında yer almaktadır. Buradan doğan Emet Çayı Uluabat gölüne oradan da Marmara denizine ulaşmakta ve milyonlarca vatandaşımızın yaşadığı Bursa ve Balıkesir illerimizi beslemektedir. Kuraklığın en önemli sorunumuz olduğu günümüzde mevcut sular maden yıkama için kullanılacak ve patlatmalarla su derine kaçarak kaybolacaktır. Ayrıca açığa çıkan ağır metallerle kirlenen su kaynakları tüm bölgeyi ve havza içinde bulunan büyük şehirleri olumsuz etkileyecektir.  Siyanür ve hidroklorik asit ile ayrıştırılarak altın ve gümüş maden işletmeciliği yapılacak bölge Akşehir Simav Fay Sistemi(ASFS) üzerinde çok tehlikeli birinci derece aktif deprem bölgesinde yer almaktadır. İşletme bölgesinde ASFS ile bağlantılı 6-7 şiddetinde deprem üretme kapasitesinde iki adet aktif normal fay hattı ve çok yakınında aktif olan ve sık sık büyük depremler üreten Simav ve Kütahya Fayları bulunmaktadır. Proje sahası içerisinde ve kenarında yer alan faylar ASFS ile bağlantılı oldukları için bu sahada yapılacak siyanür havuzları olası bir deprem sonrasında telafisi yapılamayacak büyük felaketlere neden olacaktır. Bursa ve Balıkesir, Emet, Simav, Tavşanlı, Hisarcık bölgelerinde milyonlarca insanımızın yaşadığı bölgelerin zehirlemesi işten bile değildir.

“BÖLGE HALKIMIZ TOPRAĞINI, SUYUNU, ORMANLARINI, YAŞAM KAYNAKLARINI MADENCİLİĞE KARŞI KORUMAYA KARARLI”

Bölge halkımız tüm bunların bilincindedir ve toprağını, suyunu, ormanlarını, yaşam kaynaklarını bu çok tehlikeli madenciliğe karşı korumaya kararlıdır. Bizler de Cumhuriyet Halk Partisi olarak halkımızın yanındayız ve yaşam kaynaklarımızı korumaya kararlıyız. Daha önce benzer bir işletme Gediz Murat Dağında açılmak istenmişti. Halkımızın sahiplenmesi ile gerekli toplumsal ve hukuk mücadelesini vererek Murat Dağımızı kurtardık. Şimdi de bu bölgeyi halkımızla birlikte savunacağız ve kurtaracağız.

Bu habere de bakabilirsiniz

AYDINLATMA DİREĞİNE ÇARPIP KARŞI TARAFA GEÇTİ

Eskişehir’de seyirde halinde iken sürücüsünün kontrolü kaybetmesi sonucu çok sayıda takla atan otomobil karşı şeride …