Anasayfa / EKONOMİ / “ÇİFTÇİLERİMİZ İÇİN VERİLEN DESTEKLEMELER YETERSİZDİR”

“ÇİFTÇİLERİMİZ İÇİN VERİLEN DESTEKLEMELER YETERSİZDİR”

Ülkemiz ve bölgemizdeki yağış oranlarında yaşanan azalma nedeni ile kuraklık sorunu gündeme gelmeye başladı. Kış mevsimine girmemize rağmen kar yağışının yeni başlaması ve çiftçilerin yaşadığı sorunlar hakkında gazetemize değerlendirmelerde bulunan Kütahya Ziraat Odası Başkanı Ömer Demirtaş,  Çiftçiler için verilen desteklemelerin yetersiz olduğunu, artırılması ve zamanında verilmesi gerektiğini belirtti.

 “BEKLENTİMİZ BUNDAN SONRAKİ YAĞIŞLARIN BU AÇIĞI KAPATMASIDIR”

Kütahya Ziraat Odası Başkanı Ömer Demirtaş, tarımın ve hayvancılığın önemli olduğu ilimizde çiftçilerin ve üreticilerin yaşamış olduğu sıkıntıları, yağışların az olması sebebiyle bölgemizde yaşanabilecek kuraklık riski ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu. Sonbahar aylarında yeteri kadar yağmur alamadığımız gibi, kış aylarına bağlanan umutların, kar yağışının geç başlaması nedeniyle tükenmek üzere olduğunu ifade eden Demirtaş, “Hafta sonu hafif şekilde yağan yağmur bir nebze olsun umut oldu, devamının gelmesini bekliyoruz. Kış aylarının devam ettiği bugünlerde kar yağışının da yeni başlaması bizleri endişelendirmektedir.  Kar yağışları hem tarımsal üretim açısından hem de su kaynakları ve hayvancılık açısından oldukça önemlidir. Özellikle kuru ve soğuk geçen kış günlerinde kar yağması havayı yumuşatır. Bu olay da birçok bitkinin aşırı dondan etkilenmesini engeller. Ekilen ürünlerin su ihtiyacını karşıladığı gibi, ekili alanları yorgan gibi örterek dondan ve soğuktan korumaktadır. Akarsular ve yeraltı sularının hacmini artırmakta, baraj ve göletlerde doluluk oranını yükseltmektedir. Meralardaki otların gelişimi için de önemlidir. Yaz aylarında özellikle tarımsal sulamada sıkıntı yaşanmaması için, toprakta depolanan, erimiş kar sularının etkisi büyüktür. Beklentimiz bundan sonraki yağışların bu açığı kapatmasıdır.” Dedi.

“HASAT DÖNEMİNDE ÜRÜN KAYIPLARININ EN AZA İNDİRİLMESİ, VERİM VE KALİTENİN YÜKSEK OLMASI BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR”

Gerek kış yağışları gerekse ilkbahar ve yaz dönemi yağışlarının tarımsal açıdan düzenli ve dengeli olmasının verilen emeklerin karşılığının alabilmesi açısından çok önemli olduğunu sözlerine ekleyen Demirtaş, “Yetiştiricilikte kullanılan sertifikalı tohumluk, gübre, zirai ilaç gibi girdiler ile toprak hazırlığı ve ekim esnasında kullanılan mazot girdilerini de hesaba kattığımızda çiftçimiz açısından büyük parasal değerler ortaya çıkmaktadır. Çiftçimizin tarımsal faaliyetleri amacıyla yaptığı masraflar göz önüne alındığında, hasat döneminde ürün kayıplarının en aza indirilmesi, verim ve kalitenin yüksek olması büyük önem arz etmektedir.” Diye konuştu.

“ÇİFTÇİLERİMİZ İÇİN VERİLEN DESTEKLEMELER YETERSİZDİR”

Demirtaş, çiftçiler için verilen desteklemelerin yetersiz olduğunu, artırılması ve zamanında verilmesi gerektiğini belirterek, “Bir diğer sorunumuzda hayvancılık. Et fiyatları üretici açısından düşük, tüketici açısından yüksek.

“SÜT FİYATLARI DA YETİŞTİRİCİLERİMİZİN BEKLENTİSİNİN ALTINDA KALDI”

Süt fiyatları da yetiştiricilerimizin beklentisinin altında kaldı. Süt için 3,50TL/kg ve et için de karkas 45TL/kg olarak bir beklentimiz vardı. Piyasada yem fiyatları çok yükseldi. Sektörde yaşanan sorunlar nedeni ile yüksek maliyeti karşılayamayan üreticiler, damızlık hayvanlarından vazgeçmeye, onları kesime göndermeye başladı.” Dedi.

“ÇİFTÇİMİZİN NEFES ALMASI İÇİN BORÇLARIN FAİZLERİ SİLİNSİN”

Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Bankalara olan borçları konusuna da değinmek istediğini ifade eden Demirtaş, “Bu borçların, faizlerinin silinip, ana parasının da yıllara bölünerek ödenmesi, çiftçimizin nefes almasını sağlayacaktır. Ülkemiz konumu itibarıyla tarıma çok elverişli bir ülkedir. Tarım Sektöründe hedeflenen yarınlara ulaşabilmenin yolu çiftçilerimizi her türlü tarımsal konuda desteklemekten geçmektedir.

“MİLLETVEKİLLERİMİZLE TARIMSAL SORUNLARIMIZ, ÇÖZÜMLERİ VE BEKLENTİLERİMİZ KONULARINDA DİYALOG HALİNDE ÇALIŞYORUZ”

Bizlerin amacı ülkemizin tarımının gelişmesi ve çiftçilerimizin yaşam standartlarının yükselmesine katkıda bulunmaktır. Bu nedenle İl Tarım Müdürlüğümüz ile işbirliği içinde düzenli bir çalışma yürütmekteyiz. Milletvekillerimiz ile de tarımsal sorunlarımız, çözümleri ve beklentilerimiz konularında diyalog halinde çalışmaktayız. Gelişmiş bir tarım sektörü, bilinçli ve çağdaş bir çiftçi yaşamı hedeflemekteyiz. Sözlerime son verirken, çiftçi kardeşlerime bereketli ve bol kazançlı bir sezon, halkımıza da sağlıklı ve güzel günler diliyorum” dedi.

Bu habere de bakabilirsiniz

YÜZLERİ GÜLDÜRMEYE DEVAM

Türk Kızılay Kütahya Şubesi Kadın Kolları yönetim kurulu üyeleri, mahallelerdeki 65 yaş ve üzerindeki yaşlılara …