Anasayfa / EĞİTİM / “ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ OLMA YOLUNDA İLERLİYORUZ”

“ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ OLMA YOLUNDA İLERLİYORUZ”

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, basın mensupları ile bir araya gelerek, KSBÜ’deki çalışmalar ve gelişmeler hakkında bilgilendirmede bulundu.  Rektör Kavuncu, Merkez Kampüsün şehrin bir önceliği olduğunu vurgulayarak, bu kampüs ile birlikte KSBÜ’nün şehir üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini ifade etti.

“HEPİNİZ FEDAKARCA GÖREV YAPIYORSUNUZ”

KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu yaptığı açıklamalarda, KSBÜ’deki istikrarlı büyümeden bahsetti. Rektör Kavuncu konuşmasına basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak başladı ve yerel gazeteciliğin öneminden bahsederek, “Demokrasinin gereği, birlikte yaşamanın gereği, insanların birbirlerinden haberdar olması, yeri geldiğinde yanlışlarıyla, doğrularıyla, olduğu gibi ortaya çıkarılmasıdır. Bu noktada mesleğinizde dijitale doğru bir dönüşüm olsa da mesleğinizin özü değişmiyor,  bu anlamda yaptığınız katkılar nedeniyle şükranlarımı sunuyorum. Son yıllarda bu dijital hayat ve değişen dünyada, mesleğinizdeki zorlukların da farkındayız, hepiniz fedakarca görev yapıyorsunuz. Kütahya yerel basınına ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Belirli bir seviyedeler, belirli bir olgunluktalar. Objektif olmanızdan dolayı, bu noktada bizlerle de iletişimde olarak gerektiği zaman gerektiği bilgileri vatandaşımıza yansıtmak anlamında, bilinçlendirmek anlamında önemli görevler üstleniyorsunuz, teşekkür ediyoruz.” Diye konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZA DAHA İYİ BİR HİZMET SUNUYORUZ”

Rektör Prof. Dr. Vural Kavuncu, üniversitenin kurulduğu günden bugüne her alanda büyüme sağladığını vurgulayarak, “Gerek fakülte, SHMYO olsun; gerek bölüm, program olsun; gerek akademik personel, öğrenci sayısı olsun. Her alanda bir büyüme gerçekleşti. Büyüme ile birlikte vatandaşlarımıza da daha iyi bir hizmet sunuyoruz.”   Dedi.

“ÖĞRENCİ SAYIMIZ 3 BİN 696’YA, AKADEMİK PERSONEL SAYIMIZ 396’YA YÜKSELDİ”

Öğrenci sayısı ile ilgili de bilgilendirmelerde bulunan Rektör Kavuncu, “2018’de 2 bin 838 iken Aralık 2020 itibariyle 3 bin 696’ya yükseldi. Akademik personel sayımız 2018’de 217 iken Aralık 2020 itibariyle 396’ya yükselmiş durumda.” Dedi

“SAĞLIK HİZMETLERİNDE İYİLEŞME VE GELİŞME SAĞLANDI”

KSBÜ’ye kazandırılan akademik personel sayesinde, Kütahya’nın pandemi döneminde kendine yeten bir il olduğunu ifade eden Rektör Kavuncu, “Sağlık hizmetlerinde iyileşme ve gelişme sağlandı. Kütahya dışına resmi sevk ortalama günde 2 kişi. Aynı sayılarda da sevk alınıyor. Birçok bölüm açtık veya bazı bölümleri tekrar kazandırdık.

“PANDEMİ DÖNEMİNDE KÜTAHYA KENDİNE YETEN BİR İL DURUMUNDA”

Daha önce sıkça karşılaştığımız birçok sorun çözüme kavuşturuldu. Randevu büyük sorundu bu sorun büyük oranda çözüldü. Onkoloji birimi, radyoterapi bölümü yeniden hizmete girdi. Pandemi döneminde Kütahya kendine yeten bir il durumunda.” Dedi.

YENİ AÇILAN BÖLÜMLER
Yeni açılan bölümlerle ilgili de bilgi veren Kavuncu, “2018’den sonra açılan bölümlerimiz ise şöyle: Sağlık Bilimleri Fakültemiz bünyesinde Beslenme ve Diyetetik, Sosyal Hizmetler, Dil ve Konuşma Terapisi, Sağlık Yönetimi, Ergoterapi bölümleri, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültemiz bünyesinde, Adli Bilimler, Elektronik, Bilgisayar, Mühendislik Temel Bilimleri bölümleri, Tavşanlı, Gediz ve Simav Sağlık Hizmetleri Meslek yüksekokulları bünyelerimizde de yaklaşık 15 yeni bölüm açtık” ifadelerini kullandı.

KÜTAHYA VE BÖLGEYE DİŞ MERKEZİ KAZANDIRILDI

Kütahya’ya modern bir diş merkezi kazandırdıklarını belirten Rektör Kavuncu, “Toplam 8 bölümlü bir diş merkezi kurduk. Yaklaşık 7 bin metrekare alanda hizmet verecek KSBÜ Diş Merkezimizde, 46 diş hekimi görev yapacak. Hekim dışında vatandaşlara daha rahat hizmet sunabilmek için ayrıca 42 personel bulunuyor. Kısaca randevu sorununun çözümü için ciddi çalışmalar gerçekleştirildi.” dedi.

“MERKEZ KAMPÜS İLE ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ OLMA YOLUNDA EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ”

Rektör Kavuncu, KSBÜ Merkez Yerleşkedeki (Germiyan Kampüsü) çalışmaların sürdüğünü belirterek, kampüs için planlanan mimari projeleri gösterdi. KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Kavuncu, Merkez Kampüsün şehrin bir önceliği olduğunu vurguladı. Bu kampüs ile birlikte KSBÜ’nün şehir üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini ifade eden Kavuncu, vatandaşların da kampüsten faydalanacağını açıkladı. Rektör Kavuncu, “Burada yapacağımız çalışmalarla ilgili bütçe, 2021 yılı bütçesine dahil edilmedi. Ancak buranın Kütahya için bir an önce faaliyete geçmesi gerekiyor. Bunun için çalışmalarımız sürüyor. İnşallah en kısa zamanda gereken yapılacak ve burada kampüsümüzü oluşturacağız.” dedi. Prof. Dr. Vural Kavuncu bunun dışında Gediz ve Simav SHMYO’lara devredilen yerleşke alanları hakkında bilgi verdi.

REKTÖR KAVUNCU HEDEFLERİNİ ANLATTI

Rektör Kavuncu KSBÜ’nün hedefleri hakkında şunlardan bahsetti: Tıpta bazı alanlarda mükemmeliyet merkezi olmak. Nitelikli ve kapsamlı bir sağlık hizmeti sağlayarak, bölgesel ihtiyacın tamamını karşılamak, yenilikçi ve özellikli alanlarda öncülük yaparak ülkemizde tercih edilen sağlık tesisi olmak. İlimiz için uluslararası düzeyde medikal sağlık turizmini başlatmak. Bölgemizde bulunan termal kaynakların zenginliği göz önüne alınarak, kaplıca odaklı sağlık turizmini gerçekleştirmek. İlaç ve tıbbi cihaz sanayi için Ar-Ge ortamı kurmak, sanayi ile iş birliği yaparak sektörel endüstrinin oluşmasına katkı vermek. Şehir Hastanesi yapıldıktan sonra merkezdeki hastane ile ilgili planın sorulması üzerine açıklamada bulunan Rektör Kavuncu, “Şu anda Ek bina diye söylenilen bina çok eski bir bina. Buranın nitelikli bir hastane olarak kullanılma ve sürdürülme imkanı yok, tamir edilme imkanı da yok. Ekonomik değerini bitirmiş olan bir hastane. Dolayısıyla buranın gelecekte hastane geleceği bu haliyle yok. Şehir Hastanesinden sonra bir hastane ihtiyacı Kütahya’da hala var ama bu hastanenin sadece yer anlamında değil, bir alan ihtiyacı var ve oradaki alan buna müsait bir alan değil. En a 100 dönüm bir alan ihtiyacı var, o yüzden biz şu anda yeni kampüsün oradaki alanın uygun olacağını düşünüyoruz. Eğer yeni bir sistem yapılacaksa, o yüzden ek hastanenin o tarafta bir düşünce planlama olmadı. Planlamalar sağlık bakanlığı tarafından yapılıyor, biz sadece destek oluyoruz, proje geliştirilmesine katkı veriyoruz” dedi.

Bu habere de bakabilirsiniz

AYDINLATMA DİREĞİNE ÇARPIP KARŞI TARAFA GEÇTİ

Eskişehir’de seyirde halinde iken sürücüsünün kontrolü kaybetmesi sonucu çok sayıda takla atan otomobil karşı şeride …