Anasayfa / GÜNDEM / DÜRÜSTLÜK MÜHİM!

DÜRÜSTLÜK MÜHİM!

Günlerden bir gün, İslam dinini araştırmış fakat dinimizi daha kabul etmemiş bir adam, içinde çelişkiler yaşarken: “Ben bu durumu deneyeceğim. İslamiyet, güzel bir din. Hoşgörüyü, tevazuu, dürüstlüğü benimsemekte. Acaba insanları, bu değerleri gerçekten hayatlarına uyguluyor mu?” diye düşünürken bir dükkâna girer. O anda aklına, bu durumu test etmek gelir. Bir ürün alır ve karşılığında 25 kuruş fazla verir. Bakalım, esnaf dürüst davranıp bu parayı bana verecek mi diye. Sonunda da ekler: “Eğer gerçekten bu dürüstlüğü gösterirse İslam’ ı kabul edeceğim.”

Ürünü almış, tam dükkândan çıkmak üzeredir. Bizim esnaf seslenir: “Affedersiniz, 25 kuruş fazla vermişsiniz. Bu sizin.”

Adam döner: “Çok teşekkür ederim. Aslında fazla verdiğimi biliyordum. Ben, Müslüman değilim. Sizin dininizi o kadar çok övdüler ki ben de araştırdım ve gerçekten sevdim. Ama içindeki değerleri, bir Müslüman olarak ne kadar uyguluyorsunuz merak ettim. Eğer dürüst davranmasaydınız ben, bugün İslamiyet’ i kabul etmemiş olacaktım.” der ve dükkândan çıkar.

Esnaf da şöyle söyler: “Allah’ım, sen ne büyüksün! Eğer fazla parayı vermemiş olsaydım 25 kuruşa dinimi satmış olacaktım. Şükürler olsun ki bu gaflete düşmedim.”

İçimizde iki ses vardır. Bunlardan iyiyi seslenen çok kısık sesle; kötüyü söyleyen ise gür sesle bizimle beraberdir yaşam boyu. Yaşama mücadelesi verirken hırslarımıza köle olduğumuz, dünya işlerine haddinden fazla zaman ayırdığımız günler de yaşamıyor değiliz. Dini olması gerektiği gibi yaşayalım ki günün birinde bu denli bir teste tabii tutulursak gaflete düşmemiş olalım.

Bir çocuk dahi olsa karşımızdaki bir söz vermişsek dürüstlük gösterip o sözü tutalım. Tutamayacaksak da tutamayacağımız sözlerin arkasına sığınmayalım. Bugün ufak gibi görünen fakat Hak dünyada büyüklüğünü tahmin edemeyeceğimiz bir durumla karşılaşmış olmayalım sonra.

Dünya büyük, bir daha nerede karşılaşırız demeyelim. Dünya, hiç büyük değil. Şeyh Edebali ne demiş: “Dünya sandığın kadar büyük değil. Dünyayı bize büyük gösteren, bizim küçüklüğümüzdür.” Hürmetlerimle…

Bu habere de bakabilirsiniz

KÜTAHYA KADIN KOLLARI, HER HAFTA YAŞLILARLA BULUŞUYOR

Türk Kızılay Kütahya Kadın Kolları yönetim kurulu üyeleri, mahallelerdeki 65 yaş ve üzerindeki yaşlılara moral …