Anasayfa / EKONOMİ / SON 18 YILDA 17 BARAJ 6 GÖLET YAPILDI

SON 18 YILDA 17 BARAJ 6 GÖLET YAPILDI

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, Kütahya’daki yatırımlarla ilgili yaptığı açıklamada son 18 yılda 17 baraj ve 6 gölet yapıldığını bildirdi.

“2021 YILINI SULAMADA HAMLE YILI İLAN ETTİK”

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız: ’Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır.

“KÜTAHYA’NIN MÜMBİT TOPRAKLARINI SULAMAYA AÇIYORUZ”

Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yılda Kütahya ilinde inşa edilen 18 sulama tesisi ile 115 Bin 910 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirten Genel Müdür YILDIZ,’ Böylece Kütahya topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 95 Milyon 614 Bin 520 TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

“143 BİN 940 DEKAR ARAZİDE İNŞAAT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”

Kütahya’mız için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 10 adet sulama inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 10 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 143 Bin 940 dekar arazinin sulanması sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Kütahya zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.’ dedi.

“KÜTAHYAMIZA 17 BARAJ VE 6 GÖLET KAZANDIRDIK”

Ege’nin ve ülke tarımının önemli illerinden biri olan Kütahya’m”ızda ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 152 adet Tesis ile 1 Milyar 278 Milyon 478 Bin 552 TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ,’ Kütahya’da son 18 yılda 17 baraj ve 6 gölet inşa ettik.

“İNŞAATI DEVAM EDEN 9 BARAJ VE 2 GÖLET İLE 105 BİN 540 DEKAR ARAZİ DAHA SULAMAYA AÇILACAK”

Diğer taraftan Kütahyalı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Kütahya’nın su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 9 baraj ve 2 göletin yapım çalışmaları devam ediyor.” Dedi.

“KÜTAHYA’YA MEMBA KALİTESİNDE İÇMESUYU”

Genel Müdür YILDIZ, “Diğer taraftan işletmeye alınan 1 adet içmesuyu tesisini 2019 yılında tamamlayarak, toplamda 105 Bin 595 kişi için yılda 15 Milyon m³ içmesuyu temin ediyoruz. Bununla birlikte proje ve planlama safhasında çalışmalarımız devam etmektedir.

“KÜTAHYA’DA TAŞKIN RİSKİNİ AZALTIYORUZ”

Ayrıca; Kütahya İlinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 102 adet taşkın koruma tesisi ile 128 yerleşim yeri ve 11 Bin 463 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını ve 13 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmalarının devam etmektedir.

“YERALTI BARAJI ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”                        

Baraj ve Gölet Çalışmalarımızın yanında düşük maliyet ve daha az su kaybı sağlayacak olan Yeraltı Barajı çalışmalarımız kapsamında; Kütahya ilimizde, 14,6 Milyon m³ su depolama kapasiteli 1 adet tesis işletme durumunda olup, proje ve planlama safhasında çalışmalarımız devam etmektedir. ‘dedi.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Bu habere de bakabilirsiniz

AYDINLATMA DİREĞİNE ÇARPIP KARŞI TARAFA GEÇTİ

Eskişehir’de seyirde halinde iken sürücüsünün kontrolü kaybetmesi sonucu çok sayıda takla atan otomobil karşı şeride …