Anasayfa / EKONOMİ / PROF. DR. ERSAN ÖZ, 2021’DEKİ EKONOMİK BEKLENTİLERİ DEĞERLENDİRDİ

PROF. DR. ERSAN ÖZ, 2021’DEKİ EKONOMİK BEKLENTİLERİ DEĞERLENDİRDİ

Ünlü ekonomi dergisi PARA 2021 yılı ekonomik beklentilerini araştırdı. 2021 yılına dair ekonomistlerin beklentilerinden oluşan haberinde 12 ekonomist ve maliye profesörüne makro ekonomik verilere dair değerlendirmeleri soruldu. Gazetemiz yazarı ve Kütahya Dumlupınar Tasarım Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Ersan Öz’ün de katıldığı ankette farklı yorumlar yapıldı.

Ekonomi dergisi PARA 2021’de ekonomik beklentileri değerlendiren gazetemiz yazarı ve Kütahya Dumlupınar Tasarım Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Ersan Öz göre; 2021 yılında Türkiye ekonomisi, Covid-19 salgınının seyri, aşı çalışmalarının başarısı ve Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerin Türkiye’ye yönelik yaptırım kararlarının gelişimini bekleyecek. Müdür Öz yaptığı açıklamada, “2020 büyüme tahmini olarak ülkemizin yılı ya çok küçük bir büyüme yada düşük oranlı bir küçülme ile kapatacağını ifade edebiliriz. Yani %0. artı gibi. 2021 yılı öncelikle salgının gelişimine bağlı olsa da büyüme oranının %5 civarında olacağını tahmin edebiliriz.

2020 yılı enflasyonunun %14 civarında olması muhtemeldir. Ancak 2021 yılında para arzındaki genişlemeyle dengeli şekilde %15 civarında bir rakam beklenebilir. Faizlerin piyasanın da beklentisi doğrultusunda bir süre daha yukarı yönlü seyretmesini normal karşılıyoruz. 2021 yılı için enflasyon baskısını kırmak çok mümkün gözükmüyor. 2021 salgından çıkış, toparlanma dönemi olacağı için işsizliği de azaltmak amacıyla bir miktar enflasyonu kabullenmek gerekecektir. Enflasyon baskısı kırıldıktan sonra faizlerde tekrar aşağı yönlü ivme bekleyebiliriz. İşsizlik oranları olumsuz konjonktüre paralel olarak yüksek bir seviyeye ulaşmış olduğundan 2021’de bu konuda reform paketleri açıklandığını göreceğiz. 2021 de işsizlik oranının %13 civarında seyretmesini bekliyoruz.

Ödemeler dengesi sanıldığının aksine herhangi bir kriz içermeyecektir. Yıllardır ekonomimiz dış ticaret açığı, cari açık, enflasyon açığı gibi açıklarla yürümektedir. Her dönemde bu açıklar finanse edilebilmiştir. Dolar kuru 2020 yılını düşüş ivmesini devam ettirerek kapatacağı görülmektedir. 2021 yılında dolar kurunun 8.50 lira civarında olması beklenmektedir.

2021 yılında yatırımların artacağını söylemek mümkündür. Piyasalardaki belirsizliklerin azalmasıyla birlikte yatırımlar da artacaktır. Özellikle bilişim, yazılım, enerji sektörlerinde ciddi yatırımlar olacaktır. Yatırım artışları için yatırımcıların gözü kulağı reform düzenlemelerinde olacaktır. Çünkü hükümet sistemi değişikliği sonrası beklenen uyum yasaları 2 yıla yakın süre geçmiş olmasına rağmen tamamlanamadı. Eski sisteme ait yasalarla yeni hükümet sisteminin uygulanmaya çalışılıyor olması hukuk sistemi açısından yatırımcılar tarafından bir sorun olarak algılanıyor. Öncelikle hukuk reformlarının, ardından vergi reformunun yapılması gerekmekte ve beklenmektedir.” Değerlendirmelerinde bulundu.

Bu habere de bakabilirsiniz

AYDINLATMA DİREĞİNE ÇARPIP KARŞI TARAFA GEÇTİ

Eskişehir’de seyirde halinde iken sürücüsünün kontrolü kaybetmesi sonucu çok sayıda takla atan otomobil karşı şeride …