Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / VALİ ÇELİK: “GÜVENİLEN GAZETECİ, DOĞRU GAZETECİ OLMAK ÇOK DEĞERLİ”

VALİ ÇELİK: “GÜVENİLEN GAZETECİ, DOĞRU GAZETECİ OLMAK ÇOK DEĞERLİ”

Kütahya Valisi Ali Çelik, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gazetemizi ziyaret etti. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Semra Sarıışık Tozaraydın, Gazetemiz Sorumlusu Nadi Sarıışık ve gazete çalışanları ile bir araya gelen Vali Çelik “Doğru, tarafsız, haberin haber gibi yapılmasına katkı sunduğunuz ve buna yılarca emek verdiğiniz için devletin bana verdiği bir yetki varsa o anlamda teşekkür ediyorum. Allah nice sağlıklı, ömürlü, huzurlu yıllar nasip etsin. Genç arkadaşlarımıza da bu yolda başarılar diliyorum” diye konuştu.

“KENDİNİ GELİŞTİRMENİN TEMELİ,  BİLGİYİ ALMAK VE KULLANMAK”

Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle gazetemize ziyarette bulunan Kütahya Valisi Ali Çelik, “Bugünün dünyasında iki temel kavram var; birincisi güven. İnsanlar birbirlerine güvenecekler. İkincisi; iş bölümü ve dayanışma, birbirlerinin yanında olduklarını hissettiren, birbirine gerektiğinde omuz veren insanlar öne geçiyorlar. Bu da okuyarak oluyor, okuma alışkanlıkları, dünyayı takip etmek, kendini yenileyebilmek çok önemli. Bugün bilgi çok fazla var. Ben bunun üzerine vurgu yapıyorum, bilgi sorunu yok, veri sorunu yok. Birçok veri var ama verinin bir anlamı yok. Bilgiyi kullanmak gerekiyor. Bu veri bize ne anlatıyor, ne demek istiyor bunu anlamak ve bilmek gerek. Bilgiyi kullanacak bir ekip oluşturmak lazım. Bugün interneti açtığınız zaman dünyanın her yerindeki makaleye, bilgiye, veriye, kitaba çok hızlı ulaşabiliyorsunuz. Önemli olan o bilgiye ulaştıktan sonra bizim kendi zihnimize veya gördüğümüz alana uyarlayabilmek ve üretebilmek. Bunu yapan gruplar öne çıkacak, inovasyon dediğimiz şey budur. O yüzden genç insanlar, dünyayı takip edecekler. Kendini geliştirmenin temeli,  bilgiyi almak ve kullanmak. Bilgi çok fazla ama onu kullanabilen insan sayısı çok az. Boş kaldıkça okuyacaksınız, araştıracaksınız. Gençlerin yapması gereken bu, kendilerini sürekli yenileyecekler.

“POZİTİF BAKMAK, BİR ŞEY İNŞA EDEBİLMEK İÇİN CİDDİ EMEK GEREKİYOR”

Dünya çok hızlı gelişiyor. Burada ayakta kalabilen, bunu efektif kullanabilenler devam edecekler. Sosyal medyayı domine etmek, tahkim etmek, oradaki olayı doğru aksettirebilmesi için bir gazetecinin kitle psikolojisi, insan psikolojisi üzerine yüzlerce kitap okuması lazım. Baktığı perspektifi, fotoğraf karesini büyütebilmek için ona anlam yükleyebilmesi lazım, bunun için de arkasında zihinsel bir birikim olması gerek, oradaki çektiği şey sadece bir fotoğraf karesi olmamalı, ona anlam yüklemeli. İnsanların gözünde nasıl görmeleri gerektiğine ilişkin etrafını şekillendirebilmeli. Bunun bir tarafında algı var, bir tarafında mevcut doğru habercilik var, güven var, güvenilen insan, güvenilen gazeteci, doğru gazeteci, bunlar çok değerli şeyler.  Olumsuzu görmek, bir şeyi yıkmak çok kolay, binayı yıkın dersiniz hemen kepçeyle gidip yıkarlar ama yapın deyince bir sürü plan lazım, ödenek lazım. Pozitif bakmak için, bir şey inşa edebilmek için ciddi emek gerekiyor. Zihinsel konuları buna doğru evirmek lazım.” Dedi.

“DOĞRU, TARAFSIZ, HABERİN HABER GİBİ YAPILMASINA KATKI SUNDUĞUNUZ VE BUNA YILARCA EMEK VERDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM”

İhtiyaç duyulan her konuda, bilgi istediğiniz her konuda mutlaka o bilgiyi veririz. Bugün burada bulunmamızın nedeni, sizlere teşekkür etmek. Doğru, tarafsız, haberin haber gibi yapılmasına katkı sunduğunuz ve buna yılarca emek verdiğiniz için devletin bana verdiği bir yetki varsa o anlamda teşekkür ediyorum. Allah nice sağlıklı, ömürlü, huzurlu yıllar nasip etsin. Genç arkadaşlarımıza da bu yolda başarılar diliyorum. Ev sahipliğiz için de ayrıca teşekkür ediyorum.” Diye konuştu.

 “KADINLARIN KENDİ HAYATI İÇERİSİNDE AYAKLARININ YERE BASMASI BİRÇOK KONUNUN MİHENK TAŞI”

Kadına şiddetle mücadele konusunda da değerlendirmelerde bulunan Vali Çelik, “Aile ve Kadına karşı şiddet toplantıları yapıyoruz. Kütahya’da bu işi önemsediğim için yakinen takip etmeye çalışıyorum. Kadınların kendi hayatı içerisinde ayaklarının yere basması tabiri, birçok konunun mihenk taşı.

“BİR İNSANIN KENDİ GÜCÜ, DİĞERİNE ÇARESİZLİK ÜRETMESİNE HAK VERMİYOR”

Erkek ve kadın ayrımındaki toplumsal rol farklılıkları ve bizlerin yetiştirilmedeki ön yargılı misyonu birçok sorunun sebebini veriyor. Hepimizin çocukları var, yarınları olacak inşallah, onlara biçeceğimiz rolün ne olduğuna karar vermemiz lazım, bu perspektiften bakmamız lazım. Bu şekilde bakamadığımız zaman başka yorumlarla konuyu farklı bir mecraya çekmenin çok anlamı yok. Bir insanın kendi gücü, diğerine çaresizlik üretmesine hak vermiyor.

“KADINA ŞİDDET SİYASİ BİR MALZEME DEĞİL, HEPİMİZİN EŞİ VAR, ANNESİ VAR, ÇOCUĞU VAR, KIZI VAR, BİZ HEPİMİZ BUNUN BİR PAYDAŞIYIZ”

Şöyle bir sorun var, bizim gibi ülkelerde sorunun kendisinin önemli ve değerli olduğunu hepimiz idrak etmeliyiz. Sorunun siyasi taraflarının hiçbir önemi yok. Kadına şiddet siyasi bir malzeme değil, bu bir sorun. Hepimizin eşi var, annesi var, çocuğu var, kızı var, biz hepimiz bunun bir paydaşıyız. Bizlere düşen sorunun kendisi üzerine tartışmak. Bunu başardığımız zaman ülkemiz daha iyi yerlere gelecek. Dünyada en fazla kadın cinayetinin oluştuğu ülke Amerika. Ondan sonra Hindistan. Bir kadının bile cinayete kurban gitmesi fazla ama biz dünyadaki bu sıralamada sonlardan ilk 10-15 ülke arasındayız. Portekiz, İspanya, Fransa da bizden fazla. Bizde yanlış şeyler var var mı? Var. Belirli bir töre ve geleneksel ön yargılar var kalıplar var, bunların çok acil değişmesi gerekiyor. Toplumun ve milletin tamamı bu sorumluluğa sahip.” Dedi.

Bu habere de bakabilirsiniz

MİLLETVEKİLİ KASAP ENGELLİLERİN SESİ OLDU

CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, Meclis Genel Kurulunda söz alarak işitme engelliler başta …