Anasayfa / GÜNDEM / COVİD-19 DÖNEMİNDE BESLENME

COVİD-19 DÖNEMİNDE BESLENME

Kütahya PARKHAYAT Hastanesi Diyetisyenlerinden Merve Nur Uyar  ve Diyetisyen Dilşad Sülün, Covid-19 ile mücadele ettiğimiz süreçte nasıl beslenmemiz gerektiği konusunda bilgilendirmelerde bulundular.

Yaşamakta olduğumuz pandemi döneminde düzenli ve dengeli beslenmeye, yeterli sıvı almaya, kaliteli protein, doğal sebze, meyve, tam tahıl, bakliyat, vitamin, mineral ve antioksidanlardan zengin beslenmeye dikkat etmemiz gerektiğini ifade eden  Kütahya PARKHAYAT Hastanesi Diyetisyenlerinden Merve Nur Uyar  ve Diyetisyen Dilşad Sülün, “Araştırmalar D vitamini, çinko, Omega-3 ve beta glukan içeren destekler ile doğal C vitamini alımının vücut savunmasında etkili olduğunu göstermektedir.

“ENFEKSİYON SIRASINDA VÜCUTTA C VİTAMİNİ İHTİYACI ARTIYOR

Enfeksiyon sırasında vücutta C vitamini ihtiyacı artmaktadır. C vitamini güçlü bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olur ve enfeksiyonlarla savaşan beyaz kan hücrelerinin yapımını arttırır. Özellikle yüksek C vitamini içeriğine sahip narenciye grubu meyveler bağışıklık sistemini desteklemektedir. Örneğin; portakal, mandalina, limon, dağ çileği, kivi, nar, yeşil biber, domates, yeşil yapraklı sebzeler C vitamini açısından zengindir.

“D VİTAMİNİNİN ROLÜ ÇOK BÜYÜKTÜR”

Hücre içi savunma sisteminde D vitamininin rolü çok büyüktür. D vitamini yönünden zengin besinleri süt, ayran, kefir, yoğurt, peynir, somon, uskumru, karaciğer ve yumurta sarısı olarak örneklendirebiliriz. Bağırsak sağlığımızı korumak için yüksek diyet lifi içeriğine sahip besinler tüketilmelidir. Örneğin lifli sebzeler, meyveler, kuruyemişler, tam tahıllı yiyecekler ve kuru baklagiller gibi. Aynı zamanda probiyotik içeren yoğurt, peynir, kefir, tarhana ve turşu gibi fermente besin tüketimi, antibiyotik kullanımı sonrası değişen bakteri dengesinin yeniden kazanılması ve yan etkilerin azaltılmasında etkili olabilmektedir.

“GÜNDE 2,5-3 LİTRE SU İÇİLMESİ ÖNERİLİR”

Su dengesinin sağlanması, bağışıklık sistemimizi virüslere karşı güçlendirir, hücrelerin oksijenlenmesini arttırır. Günde 2,5-3 litre su içilmesi önerilir. İlaçlara ve toksinlere çok maruz kaldığında karaciğerin çalışma döngüsü yavaşlar. Temizleme veya detoksifikasyon sürecinde karaciğer dostu besinleri tüketmek, biriken toksik maddelerin vücuttan arındırılmasına yardımcı olacaktır. Havuç, kırmızı pancar suyu, enginar, ev yapımı elma sirkesi, sarımsak ve avokado karaciğer dostu besinlerdir. Antioksidanlar insan sağlığını tehdit eden serbest radikallerin neden olabileceği tüm rahatsızlıklara karşı vücudumuzu korurlar.” İfadelerine yer verdi.

Bu habere de bakabilirsiniz

KÜTAHYA KADIN KOLLARI, HER HAFTA YAŞLILARLA BULUŞUYOR

Türk Kızılay Kütahya Kadın Kolları yönetim kurulu üyeleri, mahallelerdeki 65 yaş ve üzerindeki yaşlılara moral …