Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / FATİH KÖSE: “HEP HAYIRLA YÂD EDECEĞİZ”

FATİH KÖSE: “HEP HAYIRLA YÂD EDECEĞİZ”

Memur-Sen Kütahya İl Temsilcisi Fatih Köse, 6 Ocak 2000 tarihinde vefat eden Memur-Sen Kurucu Genel Başkanı Mehmet Akif İnan anısına bir basın açıklaması düzenledi. İnan’ın zor zamanlarda tolumun karanlıklardan aydınlığa yürüyüşünde fikirleriyle ışık saçtığını dile getiren Başkan Köse: “Kurucu genel başkanımız olmasının ötesinde köklü bir hareketin lideri olarak hep hayırla yâd edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Mehmet Akif İnan’ın; “Gün geçmezdi ki birkaç Urfalının bir kıyafeti yüzünden başı derde girmesin. Polis ve jandarma, geleneksel mahallî kıyafetle dolaşan hemşerilerimizi; kadın, erkek ve çocuk demeden yoldan, mahalle aralarından toplayarak karakollara götürürdü. Ben çocukken, polisin sokak ortasında, Kılık-Kıyafet Kanunu’na aykırı gördükleri bu giysileri yırttığına çok tanık olmuşumdur. Halkın, özellikle köylünün ödü kopardı polisten, jandarmadan. Milletin karnı açtı, iş sahaları yok denecek kadar azdı. Ama bu halktan şalvar, entari, çarşaf yerine; pantolon, ceket, şapka, manto giymesi isteniyordu. Okullarda din, ders olarak okutulmuyordu, yasaktı. Dinî yayınlar da yasaktı. Konu komşu çocuklarına gizli gizli Kur’an öğreten kadın-erkek birçok kişinin, evlerinin basılarak suç unsurlarıyla birlikte karakollara, mahkemelere taşınması, gündelik sıradan olaylardandı. Ezan bile Türk’çe okunurdu minarelerde. Batılılaşma uğruna yapılıyordu bütün bunlar” sözlerini hatırlatarak konuşmasında başlayan Başkan Köse, geçmişte ülkede yaşananlara değindi.

“KÖKLÜ BİR HAREKETİN LİDERİ”

Zor zamanlarda toplumun karanlıklardan aydınlığa yürüyüşünde fikirleriyle ışık saçan, cesaret ve hareketiyle başta gençlik olmak üzere millete öncü ve örnek olmuş gerçek bir münevver, medeniyet değerlerimizi değişimin kaynağı bilerek kendisini nesillerin eğitimine adamış örnek bir öğretmen, çevresindekilerle samimi yakınlığı ve dürüst kişiliğiyle gerçek bir abi, arkadaş; iyi bir hatip, edebiyat dünyasında ‘Kudüs Şairi’ olarak nam salan Kurucu Genel Başkan Mehmet Akif İnan’ın vefatının 21. yıl dönümü olduğunu söyledi. Eğitim-Bir-Sen’in, İnan’ın haklı davası ve temsil ettiği entelektüel birikim sebebiyle hak ve özgürlük mücadelesinin en önemli, en etkin merkezi olduğunu söyleyen Başkan Köse:  “Maddi kazanımlarla birlikte başörtüsü yasağının, katsayı engelinin, kesintisiz sekiz yıllık temel eğitim dayatmasının kaldırılması gibi birçok antidemokratik uygulamaya son verilmesi hususunda onun yolundan gidenlerin imzası, katkısı vardır. Kurucu genel başkanımız olmasının ötesinde köklü bir hareketin lideri olarak hep hayırla yâd edeceğimiz Mehmet Akif İnan’a ve ebedi aleme irtihal eden cümle geçmişimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu habere de bakabilirsiniz

“BİTTİK, TÜKENDİK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz haftalarda kabine toplantısı sonrası Mart …