Anasayfa / YAŞAM / Doğa / “PENKALAS ÇAYI PROJESİ’NİN 2021’DE BİTİRİLMESİ HEDEFLENİYOR”

“PENKALAS ÇAYI PROJESİ’NİN 2021’DE BİTİRİLMESİ HEDEFLENİYOR”

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan, dünyanın ilk borsası ile Anadolu’daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’na ev sahipliği yapan Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi Antik Kenti’nin sahip olduğu potansiyellerin değerlendirilerek tüm dünyaya tanıtılması ve ilçe halkının turizmden gelir elde etmesi için başlatılan çalışmalar sürüyor. 


METRUK BİNALAR YIKILDI


Kütahya Valisi Ali Çelik’in Kasım ayı içerisinde yaptığı inceleme ziyareti esnasında “metruk binalara ilişkin çalışma yapılması” talimatı üzerine faaliyetlerin hızlandırıldığı Aizanoi Antik Kenti’nde Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulundan onay alınarak Macellum, Sütunlu Cadde ve Penkalas Çayı’nın çevresinde bulunan metruk binalar yıkıldı. 


RESTORASYON ÇALIŞMALARI HIZLANDIRILDI


Çalışmaları yerinde görmek ve istişarelerde bulunmak üzere Aizanoi Antik Kenti’ni ziyaret eden Vali Ali Çelik, Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu onayına sunulan 43 metruk yapı hakkında karar çıktığını; metruk yapıların rölövelerinin alınarak Kurul kararı doğrultusunda restorasyon ve yıkım çalışmalarına başlanacağını söyledi. 


“HER BİRİNE FONKSİYON TANIMLANACAK”


Tapınak karşısındaki metruk yapıların Ocak ayında kurul gündemine alınacağını belirten Vali Çelik, “Kurulun onay verdiği metruk binaların her biri fonksiyon tanımlanarak hızlı bir şekilde restore edilecek. Yapılar, Aizanoi Antik Kenti’nin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimi için hazır hale getirilecek” dedi.


AGORA BÖLGESİNDEKİ ATIL VE HARABE YAPILARDA İNCELEME


Agora bölgesinde yer alan atıl ve harabe yapılarda da incelemelerde bulunan Vali Ali Çelik; Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık, kurul üyeleri ve Kazı Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Türkan ile yapılarla ilgili neler yapılabileceğine dair istişarelerde bulundu. 


“PENKALAS ÇAYI PROJESİ’NİN 2021’DE BİTİRİLMESİ HEDEFLENİYOR”


Roma köprülerinin yer aldığı Penkalas Çayı ve çevresini inceleyen Vali Çelik, Aizanoi’de antik çağdaki gibi kayıkların yüzdürülmesine yönelik yürütülen projenin 2021 yılı içerisinde tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi. 


“ALTYAPI ÇALIŞMALARI PROJELENDİRİLDİ”


Projelendirilen altyapı çalışmaları hakkında Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna ön bilgi verildiğini dile getiren Vali Çelik, “Projelendirme safhaları hızlı bir şekilde devam ediyor” dedi.


“ANTİK VE SOSYAL DOKUNUN BÜTÜNLEŞMESİNİ SAĞLAMALIYIZ”


Aizanoi’yi ilklerin kenti olarak niteleyen Vali Ali Çelik, “Aizanoi’nin tanınması şehrimizin ve hatta ülkemizin tanınması demek. Sahip olduğumuz zenginlikten önce biz haberdar olacağız sonra ülkemizle ve tüm insanlıkla paylaşacağız. Ana gayemiz; tarihi ve kültürü korumak, ekonomik olarak burayı hizmet sektörüne kazandırmak. Binlerce yıllık ayak izlerini taşıyan Aizanoi’de antik ve sosyal dokunun uyumunu, bütünleşmesini sağlanmaya yönelik çalışmaları inşallah iş birliği içerisinde hızlı bir şekilde hayata geçireceğiz” dedi.


Vali Ali Çelik’e Çavdarhisar Kaymakamı Armağan Yazıcı, Çavdarhisar Belediye Başkanı Halil Başer, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kırbaç, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal, Kütahya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Kutlu Eser, Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık, kurul üyeleri ve Kazı Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Türkan eşlik etti.

Bu habere de bakabilirsiniz

AYDINLATMA DİREĞİNE ÇARPIP KARŞI TARAFA GEÇTİ

Eskişehir’de seyirde halinde iken sürücüsünün kontrolü kaybetmesi sonucu çok sayıda takla atan otomobil karşı şeride …