Anasayfa / EĞİTİM / “AĞAÇ İYİ OLURSA, MEYVESİ DE İYİ OLUR”

“AĞAÇ İYİ OLURSA, MEYVESİ DE İYİ OLUR”

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Millet olarak eğitim öğretimde ileri gitmek, iyi nesiller yetiştirmek bizim elimizde, öğretmenlerimizin elinde. Üzüm üzüme baka baka kararır. Ağaç iyi olursa, çiçeği de meyvesi de iyi olur. Geleceğimizin mimarı saygıdeğer öğretmenlerim, milletimizin bekası sizlerin elinde” diye konuştu.

İnsanı diğer canlılardan ayıran en temel özelliğin; beşikten mezara kadar öğrenmeye muhtaç olması olduğunu vurgulayan DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, “İnsan için öğrenmenin sonu ve yaşı yoktur. Tarih boyunca ilme ve eğitime önem veren milletler terakki etmişler, önem vermeyenler ise tedenni etmişler, hatta tarih sahnesinden silinip yok olmuşlardır. Milletler, nesillerini iyi yetiştirdikleri nispette üstün olmuşlar ve varlıklarını devam ettirmişlerdir. Milletimizin yarınlarını inşa eden, neslimizin iyi yetişmesi ve eğitimi için çabalayan tüm öğretmenlerimizi saygıyla ve hürmetle selamlıyorum. Biliyorsunuz, herkesin ilk muallimi ve başöğretmeni annesidir. Bu vesile ile başöğretmenlerimiz olan annelerimizi de saygı ve hürmetle selamlamak istiyorum. Bizim, ilk emri ‘oku’ olan bir kutsal kitabımız var. Bizim, ‘Allah, beni bir muallim olarak göndermiş’, ‘Âlimler yeryüzünün kandilleri, peygamberlerin halifeleridir. Onlar benim ve diğer peygamberlerin vârisleridir’ diyen ve kendini bir öğretmen, öğretmeni de varisi olarak gören bir peygamberimiz var. O, ilmi ve ilim öğreteni o kadar önemser ki; ‘İlminden menfaat görülen bir âlim, bin abidden daha hayırlıdır.’ der. İnsanlara faydalı olan, ilminden menfaat görülen bir öğretmeni, kendini ibadete vermiş bin kişiden daha hayırlı görür. ‘İlim öğrenmek kadın, erkek her Müslümana farzdır’ der. ‘Âlimin mürekkebi, şehidin kanından eftaldir’ der. Bu terbiye ile yetişmiş sevgili peygamberimizin yakın arkadaşı Hz Ali ise; ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” der. ‘Biz toprakları değil, gönülleri fethetmeye gidiyoruz’ sözü de dedemiz Fatih Sultan Mehmet’e aittir. Büyük Komutan Gazi Mustafa Kemal Paşa ise; ‘Eğer Cumhurbaşkanı olmasam, Maarif Vekili olmak isterim’ , ‘Eğitim adamı olarak millî irfanı yükseltmeye çalışmak, en büyük emelimdir’ der. Görüldüğü gibi anlayışımızda, kültür köklerimizde bir sıkıntı yok. Millet olarak eğitim öğretimde ileri gitmek, iyi nesiller yetiştirmek bizim elimizde, öğretmenlerimizin elinde. Üzüm üzüme baka baka kararır. Ağaç iyi olursa, çiçeği de meyvesi de iyi olur. Geleceğimizin mimarı saygıdeğer öğretmenlerim, milletimizin bekası sizlerin elinde. İnsani değerleri benimseyen ve yaşayan, ilim öğrenmeyi ve öğretmeyi ibadet sayan, ilminden menfaat görülen, kalp ve gönülleri fetheden, taklit hastalığına kapılmayan, bizi biz yapan değerleri önceleyen ve önemseyen, milli irfanı yükseltmeye çalışan, ilmi ile amil olan öğretmenlerimizi ayakta alkışlıyor, saygı ve muhabbetle selamlıyorum” dedi.

Bu habere de bakabilirsiniz

AMERİKA’DA YAŞANANLAR VE DEMOKRASİ DERSİ

Amerika’da yaşananlar Hollywood film senaryolarında üretilmiş kurgusal bir senaryo gibi oluşturulan gerçek bir olaylar zinciri …