Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / KOVİD-19’UN MESLEK HASTALIĞI SAYILMASI İÇİN KANUN TEKLİFİ

KOVİD-19’UN MESLEK HASTALIĞI SAYILMASI İÇİN KANUN TEKLİFİ

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Sağlık Komisyonu üyeleri ve doktor, eczacı ve diş hekimi milletvekillerinin imzasıyla Kovid-19’un meslek hastalığı sayılması için Meclis Başkanlığı’na Kanun teklifi verdiklerini açıkladı. Sağlık çalışanlarını sadece alkışlamanın yetmediğini ifade eden Milletvekili Kasap; “Sağlık çalışanlarının hakları acilen verilmelidir, onların hakkını teslim etmeliyiz” dedi.

Covid-19’un sağlık çalışanları açısından Meslek Hastalığı kabul edilmesine yönelik Kanun Teklifi, CHP Grup Başkanvekilleri ve Sağlık Komisyonu üyeleri imzası ile TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Konuyla ilgili açıklamada bulunan CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, “Bu süreçte aile hekimlerinin günlük takip ettikleri hasta sayısı 50 ile 100, 150’ye kadar çıkıyor. Aile hekimleri günlük 100,150 hastaya telefon açıyor, iyi misiniz? Durumunuzda sıkıntı var mı? Hastalığınızın boyutu nedir? Bu arada yoğun bakımlarda yer olmadığı için hastalar birkaç gün tekrar tekrar hastaneye gidiyor, bazılarına ilaç bulunamıyor, ilaç temini bir gün sonrasına sarkıyor. Bir hastanede yoğun bakım uzmanı kendisi rapor tutuyor, diyor ki; “bu kullanmış olduğumuz maskeler fenne ve usule uygun değil” ve cezalandırılıyor.

“AİLE HEKİMLERİ CİDDİ DÜZEYDE KRİZ İÇİNDE”

Bir hastanede yoğun bakım uzmanlarının 16’sı PCR pozitif diye şu anda çalışamıyor veya bir kısmı zorla da çalıştırılıyor onu da size söyleyeyim. Yoğun bakımda ve diğer birimlerde sağlık personeli şu anda PCR pozitif olmasına rağmen çalıştırılıyor, hastalığı tekrar tekrar bulaştırıyor. Aile hekimleri ciddi düzeyde kriz içinde. Şu anda camlarını açıyorlar, açmak zorunda kalıyorlar, havalandırması bile yeterli değil.

“TÜM MECLİSİN EKSİKSİZ OLARAK EVET VERECEĞİ KANAATİNDEYİM, ÖYLE BİR BEKLENTİ İÇİNDEYİZ”

Sağlık Bakanlığının sunmuş olduğu maskeler çok sağlıklı değil, hekimler risk altında, hekimler tehlike altında ve bunun ötesinde aylar öncedir teklif haline getirilen sağlık personelinin şehit sayılması kapsamında, sağlık personelinin maliyetinin ve mağduriyetinin giderilmesiyle ilgili teklifler geldi, öneriler geldi. İktidar, burada sağlık personelinin yanında olduğunu göstermeli. Alkışların yetmediğini göstermeli. Bu kanun teklifine tüm meclisin eksiksiz olarak evet vereceği kanaatindeyim, öyle bir beklenti içindeyiz.”

Bu habere de bakabilirsiniz

“BİTTİK, TÜKENDİK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz haftalarda kabine toplantısı sonrası Mart …