Anasayfa / EKONOMİ / “TARİHİMİZİN EN BÜYÜK BORÇ YAPILANDIRMASI GELİYOR”

“TARİHİMİZİN EN BÜYÜK BORÇ YAPILANDIRMASI GELİYOR”

Kütahya Dumlupınar Tasarım Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Ersan Öz, tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan Covid-19 salgını sebebiyle gelen 2020 Vergi ve SGK yapılandırması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“VATANDAŞLARIN TALEBİ, VERGİSİNİ DÜZENLİ ÖDEYENLERE DE HER ÖDEME İÇİN ERKEN ÖDEME İNDİRİMİ UYGULAMASI GETİRİLMESİ”

Kamuoyunda yanlış bir algılama ile vergi affı olarak adlandırılan, esasen devlete olan borçların yapılandırılmasına yönelik düzenlemenin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildiğini vurgulayan Kütahya Dumlupınar Tasarım Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Ersan Öz, Vergi affı değil de vergi yapılandırılması denilmesinin nedeninin borç asıllarının silinmemesi olduğunu sözlerine ekledi. Yapılandırma düzenlemesi ile sadece bu güne kadar işleyen gecikme zammının yeniden hesaplanacağını belirten Müdür Öz, “Sadece peşin ödeme halinde gecikme zammının %90’ının silinmesi öngörülmektedir. Vatandaşlarımızdan gelen talep, vergisini düzenli ödeyenlere de her ödeme için erken ödeme indirimi uygulaması getirilmesi şeklindedir. Böylelikle erken ödeme yapan mükelleflerin de mağdur olması önlenecek, yapanın yanına kar kalıyor anlayışı da ortadan kalkacaktır.

“TAKSİT SAYISI MÜKELLEFLER TARAFINDAN SEÇİLECEK VE EN FAZLA 18 TAKSİT OLACAK ŞEKİLDE SINIRLANDIRILACAKTIR”

TBMM’de görüşülerek haftasonuna kadar son hali verilmesi planlanan düzenleme ile yapılandırma başvurularının başlayacağını belirten Müdür Öz, “Başvuruların bu yıl sonuna kadar yapılması, ödemelerin ise şubat 2021 de başlaması, 6-18 aylık periyotlarda ikişer ayda bir ödeme planlanmaktadır (bir ay vergi bir ay sgk). Ancak Covid-19 nedeniyle kış aylarının zorlu geçeceği beklendiğinden vatandaşlarımızın talebi ödemelerin bahar aylarında başlaması yönündedir.  İki ayda bir ödenmek üzere yapılandırma işleminde taksit sayısı mükellefler tarafından seçilecek ve en fazla 18 taksit olacak şekilde sınırlandırılacaktır.

“SALGIN ÖNLEMLERİNİN GEVŞEMESİNE İZİN VERİLMEMİŞTİR”

Sigara cezaları ve corona önlemlerine uymama nedeniyle kesilen cezalar bu yapılandırma kapsamına alınmamış ve böylece salgın önlemlerinin gevşemesine izin verilmemiştir. Trafik, seçim, nüfus para cezaları, Karayolu Taşıma Kanunu’na göre kesilen para cezaları, kara yollarından usulsüz geçiş cezaları, öğrenim katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları, ecrimisiller, haksız alınan destekleme ödemeleri, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, madenlerden alınan devlet payları da bu yapılandırma kapsamındadır. Ayrıca, TOBB, TESK, Barolar Birliği, TÜRMOB, ihracatçı birliklerinin aidat ödemeleri de yapılandırma kapsamına alınarak odalara zorunlu üyelik nedeniyle aidat ödemelerinde mağduriyet yaşanmasının önüne geçilmek istenmiştir. Emlak vergisi, Çevre Temizlik Vergisi, İlan ve Reklam Vergisi, diğer vergi ve harçlar, su, atık su, katı atık ücretleri, yol katılım payları gibi genelde belediyelere ödenen borçlar da bu yapılandırma kapsamına alınmıştır. Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, Motorlu Taşıtlar Vergisi, Özel Tüketim Vergisi, tüm idari para cezaları ve Kredi Yurtlar Kurumu borçları da yapılandırma içerisindedir. İfade edildiği gibi tarihimizin en büyük borç yapılandırması gelmektedir.

ERSAN ÖZ, DİKKATE ALINMASI GEREKENLERİ SIRALADI

Eleştiri mahiyetinde olmamak üzere salgın hastalık nedeniyle bu yapılandırmada dikkate alınması gereken hususlara dikkat çekmek istediğini vurgulayan Öz, şu ifadelere yer verdi:

  • Taksit sayısı 18 yerine 36 olmalıdır.
  • Ödemeler iki ayda bir yerine üç ayda bir olmalıdır. Ödemeler kış ayları yerine bahar aylarında başlamalıdır.
  • Aynı yıl içerisinde 2 yerine 3 taksidi ödemeyenlerin yapılandırma hakları kaybolmalıdır.
  • Yapılandırma ile beraber cari borcun tamamını ödeme düzenlemesi kesinlikle getirilmemelidir.
  • İlk taksidi ödeyenlere vergi borcu yok, SGK borcu yok, ilişiksiz yazısı gibi belgeler verilerek, ticari hayatın devam etmesi sağlanmalıdır.
  • Konkordato alan firmalara bu yapılandırmada normal vatandaşlara ve şirketlere sağlanan imkanların iki misli olarak uygulanması imkanı getirilmelidir.
  • Bu yapılandırmadan yararlanan mükellefler haklarını kaybederlerse, taksitlerini gecikme zammı ile öderlerse yine yapılandırma haklarını kazanmaları imkanı getirilmelidir.

Bu habere de bakabilirsiniz

DEVA PARTİSİ’NDEN KÜTAHYA ZİYARETİ

Deva Partisi Bölge Koordinatörü Merve Mollamehmetoğlu Keleş ve Kurucular Kurulu Üyesi Mehmet Avcı bir takım …