Anasayfa / EKONOMİ / PANDEMİ SÜRECİ BAŞTAN SONA KURALLARLA YÖNETİLDİ

PANDEMİ SÜRECİ BAŞTAN SONA KURALLARLA YÖNETİLDİ

NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, FOX TV’de yayımlanan “Çağla Şikel ile Yeni Bir Gün” programına konuk oldu. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 süreciyle ilgili turizm sektöründe yaşanan sıkıntıları ve alınan tedbirleri değerlendiren Güral Gür, Koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerden birinin Turizm sektörü olduğunu vurguladı.

“KORONAVİRÜS SALGININDAN EN ÇOK ETKİLENEN SEKTÖRLERDEN BİR TANESİ DE TURİZM OLDU”

Turizm sektörünün pandemi döneminden nasıl etkilendiğini anlatan NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, “Koronavirüs salgınından tüm dünya çok etkilendi, tüm sektörler çok etkilendi ama en çok etkilenen sektörlerden bir tanesi de turizm sektörü oldu. Bu tüm paydaşlarıyla; turizm ulaştırmasıyla, konaklamasıyla, yeme içmesiyle en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor.” Dedi.

“KAPIDAN GİRİŞİNDEN İTİBAREN ÇIKIŞINA KADAR BÜTÜN SÜRECİ YÖNETECEK KURALLAR OLUŞTURULDU”

Haziran ayında normalleşme hareketlerinin başlamasıyla birlikte bir nebze sektörde de bir hareketlenme olduğunu belirten Güral Gür, “Normalleşme hareketinin başlama sinyallerinin gelmesiyle birlikte bizim ülkemizde sağlık bakanlığı, turizm bakanlığı ve bilim kurulu bir araya geldi, sektörün canlanabilmesi için çok önemli kuralları bir araya getirdiler ve sağlıklı turizm adı altında bir kurallar manzumesi oluşturuldu. Bunlar yaklaşık 150 kriterin bir araya getirildiği bir kural bütünü diyebiliriz. Özellikle misafirin otelin konaklama tesisinin bütününden, yani kapıdan girişinden itibaren çıkışına kadar bütün süreci yönetecek kurallar diyebiliriz. Burada misafirin güvenlikten içeri girişinde ateşinin ölçülmesiyle başlıyor ve tüm konaklamayı yönetiyor diyebiliriz” diye konuştu.

“İLK GELEN MİSAFİRLERDE TEDİRGİNLİK GÖZLEMLEDİK”

Pandemi döneminde evde kalma sürecinden sonra İlk gelen misafirlerde tedirginlik gözlemlediklerini vurgulayan Güral Gür, “Elbette bunun yaşanması da çok normaldir. Uzun süre evlerde kapalı kaldık. Her birimiz için geçerliydi bu. Bunun yaşanması da tabiki çok doğaldı. İlk kez dışarıya çıkıyoruz, nelerle karışılacağımızı bilmiyoruz, böyle bir dönemi yaşadık ve kalabalığa karışacağız, bunun yaşanması tabiki doğaldı ve bunlar için aslında tüm tesisler, özellikle bu sertifikayı alan tüm tesisler tüm hazırlıklarını yapmıştı. Bu anlamda misafirlerimizin yaşadığı tedirginliği biz gözlerinde hissettik ama bu alınan önlemlerin tamamı misafirlerimizin sağlığı için, güvenliği için.

“MİSAFİRLERİN GERİ PLANDA GÖRMEDİĞİ PEK ÇOK ÖNLEM DAHA ÖNCEKİ DÖNEMLERDE DE ALINMIŞ ÖNLEMLERDİ”

Özellikle belki de en büyük değişiklik misafirlerin aslında geri planda görmediği pek çok önlem zaten daha önceki dönemlerde de alınmış önlemlerdi, özellikle kalite belgesine sahip oteller için.

“EN ÇOK BÜFE SUNUMLARINDA MİSAFİRLERİN GÖZÜNE ÇARPACAK DEĞİŞİKLİKLER VAR”

Misafire yansımayan, belki de yiyecek, içecek alanlarında en çok büfe sunumlarında misafirlerin gözüne çarpacak değişiklikler var. Bunları şu anda açık büfe alanlarında görebiliyorlar. Gördüler, şu anda yaşıyorlar. Bu değişiklikler de nedir? Daha önce misafirlerimizin kendilerinin tercih ederek tabaklarına aldıkları sunumları şu anda yine kendileri seçiyor ama görevli personelimiz yardımcı oluyor. Şeflerimizin önderliğinde görevli personellerimiz bu sunumları yine yapıyorlar.

“ÇOK SIK ARALIKLARLA DENETİMLERE GİRİYORUZ, MİSAFİRLERİMİZİN HER ANLAMDA GÖNÜLLERİ FERAH OLABİLİR”

Güvenlik önlemleri, eğitimleri mutlaka belirli aralıklarla yapılıyor ve eğitimlerin verilmesi yeterli değil, çok sık aralıklarla da denetimlere giriyoruz. Hem haberli denetimler yapılıyor hem de habersiz denetimlere giriyor tüm tesisler Bu anlamda misafirlerimizin her anlamda gönülleri ferah olabilir” dedi.

Bu habere de bakabilirsiniz

“AĞAÇ İYİ OLURSA, MEYVESİ DE İYİ OLUR”

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, …