Anasayfa / GÜNDEM / ÇİNİLİ CAMİİ YIKILMAYACAK!

ÇİNİLİ CAMİİ YIKILMAYACAK!

Uzun süredir yürütülen restorasyon çalışmaları sebebiyle sık sık gündeme gelen Çinili Camii için hazırlanan son rapor, Dumlupınar Üniversitesinde düzenlenen çalıştayda kamuoyuyla paylaşıldı. Daha önce yıkılarak aslına uygun bir şekilde yeniden inşa edilmesinin de gündeme geldiği cami için yeni bir rapor hazırlayan kurul, caminin dış duvarlarının korunarak temel güçlendirilmesinin yapılabileceğine, hasarın çok fazla olduğu minarenin ise güçlendirmeye uygun olmadığına kanaat getirdi.

1973 yılında Ahmet Yakupoğlu tarafından yaptırılan Çinili Cami için zemin kayması ve temel sıkıntısı nedeniyle restorasyon kararı alındı. Proje hazırlığının uzun süredir devam ettiği caminin akıbeti kamuoyu tarafından merak konusu olurken yetkili kurumlar tarafından Çinili Camii Çalıştayı yapıldı. Çalıştaya Vali Ali Çelik, AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Ortadoğu Teknik Üniversitesinden raporu hazırlayan kurul ve DPÜ hocaları katıldı.

500 BİN LİRA HARCAMA YAPILDI

Ahmet Yakupoğlu’nun eserlerinin korunmasında hemfikir olduklarını ve el birliği ile çalıştıklarını kaydeden Rektör Kazım Uysal; “Şu ana kadar Çinili Cami hususunda çok çalışmalar yapılmış, benden önce de çok çalışmalar yapılmış, farlı bilim kurulu oluşturulmuş ve farklı raporlar alınmış. Benim aldığım bilgilere göre yaklaşık 500 bin liraya yakın, bu iş için masraf edilmiş. Beraber bir orta yol bulacağız. Orta yol her ne olursa olsun, üniversite olarak biz onu yapacağız. Artık kamuoyunun tahammülü kalmadı. Üniversite olarak karar ne olursa olsun hiç önemli değil artık, verilecek karar benim şahsen istemediğim bir karar da olsa da bu bir fikir birliğinin kararıdır. Ben onu kendi kararım gibi kabul edeceğim, kurumum adına da öyle olacak ve uygulayacağız. İnanıyorum ki, Çinili Camii için de yapılması gereken, olması gereken en güzel karar bu güzide kuruldan çıkacak” diyerek katılanlara ve emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

DÖŞEMELERDE İLERİ DERECEDE HASAR VAR

Rektör Uysal’ın ardından söz alan Ortadoğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barış Binici, kurul olarak hazırladıkları raporu açıkladı. Camide oluşan deformasyonların 2000’li yılların ortasında sirayet etmeye başladığını kaydeden Binici, hasar durumunun seviyesini görmek için yerinde incelemeler yaptıklarını kaydetti. Tespit edilen hasarları açıklayan Barış Binici: “Erkekler bölümü ve hanımlar bölümünün döşemelerinde kuzeydoğu yamaç yönünde ciddi bir eğilme deformasyonu oluşmuş. Yer yer duvar bölümlerinde çatlaklar olduğunu görüyoruz. Sekizgen silueti oluşturan duvarlara içeriden baktığımızda da basınç ezilmesini hatırlatan düzlem dışı deformasyon olduğunu görüyoruz. Bunun dışında kubbede çok ciddi olmayan çatlaklar ve taş istinat duvarının dış köşe bölgesinde ciddi hasar olduğunu görüyoruz. Döşemelerdeki hasarı değerlendirecek olursak döşemeler için hasarın ileri seviyede olduğunu söyleyebilirim. Ancak duvarlara ve düşey elemanlara baktığımızda bu hasarlar orta seviyeye yaklaşacak bir hasar seviyesidir bizim için” ifadelerini kullandı.

ZEMİNDE HAREKET YOK

Ardından oluşan hasarların kaynaklarını incelemek için çalışmalar yaptıklarını kaydeden Barış Binici, iki önemli hususu incelediklerini dile getirdi. Çeşitli ölçümler yaptıklarını belirten Barış Binici: “Zemin ölçümlerinde herhangi bir hareketin olmadığını görüyoruz ama bunun yanında basit temel taşıma hesabı yaptığımızda da güvenlik kat sayısının birin civarında olduğunu yani kapasiteyle gelen kuvvetlerin aşağı yukarı eşitlenmiş olduğunu, dolayısıyla temel açısından problemin çok daha ciddi olduğunu görüyoruz” dedi.

İÇ BÖLÜM TAMAMEN YENİLENECEK

Barış Binici, hasarın ileri olduğu döşeme bölümlerinde güçlendirme yönüne gidilmesinin mümkün olmadığını kaydetti. İç bölümün tamamen çıkarılıp yeni bir iç bölüm yapılmasının gayet mantıklı bir alternatif olduğunu ifade eden Binici; “Bu yapıldığında zeminde gerilmeleri düzgün dağıtan bir sistem imkânımız var. Bunun dışında taş temellerimizdeki gerilmeler oldukça fazla. Bunun bir an önce rehabilite edilmesi gerekiyor. Taş istinat duvardaki bu hasarın mutlaka tadil edilmesi gerekiyor. Cami duvarlarında bir narinlik problemi var. Bu kadar narinliğin giderilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

MİNARE GÜÇLENDİRMEYE UYGUN DEĞİL

Son olarak incelemeler neticesinde temel güçlendirmeleri konusunda hemfikir olduklarını ifade eden Barış Binici: “Hanımlar bölümünün orta bölümünün çıkarılarak yeni bir çerçeve sistemi kurulması konusunda da hemfikiriz. Sonrasında ise ilave kolonların çıkarılması ve bu kolonların mevcut duvarlara entegre edilmesi gündemde. Ancak kubbe kısmına dokunulmasına gönlümüz el vermiyor, teknik olarak da gerekli olduğunu düşünmüyoruz. Ancak içeriden bir destek yapılması ve bir desteğe alınarak bunun çevresinde dönüştürülecek bir kasnak ile mevcut yükselen kolonlara bağlanması konusunda bir itirazımız yok. Kubbenin kaldırılması taraftarı değiliz. Minare kısmında ise maalesef rahat değiliz. Temelinin çok daha sığ kalması, deformasyonlar yaparak camiye dayanması ve minarenin yığma şeklinde yapılması mevcut güçlendirme tekniklerinin uygulanmasında sıkıntı yaratıyor. Dolayısıyla bu kısmın yeniden yapılması taraftarıyız” diyerek sözlerini tamamladı. Vali Ali Çelik, Milletvekili Ceyda Çetin Erenler ve Belediye Başkanı Alim Işık da yapılan çalışmalar nedeniyle teşekkürlerini ileterek, caminin orijinalinin korunarak bir an önce restorasyonunun yapılmasını istediklerini kaydettiler. Çalıştay, soru cevapların ardından sona erdi.

Bu habere de bakabilirsiniz

“AĞAÇ İYİ OLURSA, MEYVESİ DE İYİ OLUR”

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, …