Anasayfa / EKONOMİ / KRONİK İŞSİZLİĞİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

KRONİK İŞSİZLİĞİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni istihdam paketini açıkladı. Kütahya’da işsizlik ödeneği alan 23 bin kişiyi de ilgilendiren paket kapsamında, ödenek almaya başladığı tarihten itibaren 3 ay içerisinde istihdama katılanların sigorta primleri, işsiz kaldıkları süre kadar devlet tarafından karşılanacak. 

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, tüm ülkede olduğu gibi ilimizde de işsizlik ödeneği alan vatandaşlar için oluşturulan yeni istihdam paketini açıkladı. Selçuk, yakın zamanda Meclise sevk edilecek yeni istihdam paketinde yer alan “Hızlı işe dönüş desteği” ile işsizlik ödeneği alırken 3 ay içerisinde istihdama katılanların sigorta primlerinin devlet tarafından karşılanacağını bildirdi.

23 BİN 153 KİŞİ ÖDENEK ALIYOR

Yeni istihdam paketinden Kütahya’da işsizlik ödeneği alan vatandaşlar da faydalanabilecek. İŞKUR Kütahya İl Müdürlüğünün açıkladığı son rakamlara göre 2020 yılının ilk 9 ayında Kütahya’da toplam 23 bin 153 kişi işsizlik ödeneği alıyor. Toplam ödeme miktarı ise yaklaşık 26 bin olarak açıklandı. Yeni istihdam paketi Ekim ayı itibariyle hayata geçtiği takdirde Ağustos ayı itibariyle ödenek almaya başlayan vatandaşlar paketten faydalanabilecek.

İŞSİZ KALMA SÜRESİ AZALACAK

Kütahya’da yaşayan işsiz vatandaşların da yüzünü güldüren pakette hızlı işe dönüş desteği ve esnek çalışma gibi uygulamalar bulunuyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Bakan Selçuk, işsizlik ödeneği alanların yeniden istihdama katılımını teşvik etmek için hızlı işe dönüş desteğini hayata geçireceklerini kaydetti. İşsizlik ödeneği alanların 6 aydan sonra iş aramaktan vazgeçtiğine ve kronik işsize dönüştüğüne dikkati çeken Selçuk: “Hızlı işe dönüş desteğiyle işsizlik ödeneği alırken 3 ay içerisinde istihdama katılanların sigorta primlerini işsiz kaldıkları süre kadar devlet olarak karşılayacağız. Böylece işsizlik ödeneğinden yararlandırılan kişilerin işsiz kaldıkları süre azaltılacak ve iş gücüne daha çabuk geri dönmeleri teşvik edilecek” dedi.

25 YAŞ ALTI VE 50 YAŞ ÜSTÜNE ESNEK ÇALIŞMA MODELİ

Bakan Selçuk, esnek çalışma modelleri ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Türkiye’de esnek çalışma modellerinin Avrupa ülkelerine kıyasla çok düşük seviyelerde olduğunu belirterek istihdamı artıracak modelleri hayata geçirmek istediklerini söyleyen Selçuk: “Yarı zamanlı ve esnek çalışma düzenlemesiyle 25 yaş altı ve 50 yaş üstündeki kişilerin istihdama daha kolay katılımını hedefliyoruz. Bu kapsamda belirli süreli iş sözleşmesi en fazla 2 yıl olmak üzere imzalanabilecek. 2 yıl dolduğunda işverenler bu sözleşmeyi aynı işçiyle tekrarlayamayacak” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu habere de bakabilirsiniz

YELDA İPEKLİ KÜTAHYA PORSELEN’İN 50. YILINI KUTLADI

Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetim Uzmanı Yelda İpekli, Kütahya Porselen’in 50. Yılı nedeniyle sosyal medya hesabından …