Anasayfa / EKONOMİ / “ZORUNLULUK VE SAĞLIK ARASINDAKİ ÇİZGİ; İNSAN HAYATI”

“ZORUNLULUK VE SAĞLIK ARASINDAKİ ÇİZGİ; İNSAN HAYATI”

Kütahya İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2020 yılı Ekim Ayı Toplantısı Kütahya Valisi Ali Çelik başkanlığında gerçekleştirildi. İŞKUR İl Müdürlüğü’nde yapılan toplantıda, soru üzerine üniversitede eğitim ve öğretimin online olarak gerçekleştirilmesi kararıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Vali Çelik, “Zorunluluk ve sağlık arasında bir çizgi var, o çizgi de insan hayatı. İnsan hayatının daha önemli olduğuna karar vererek online eğitime geçildi. Bu çok kritik bir çizgi” dedi.

İŞKUR İl Müdürlüğü’nde düzenlenen toplantıya; Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Müdürü Kamil Uçan, kurul üyesi kamu kurum ve kuruluşları ile Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri katıldı.

“İŞKUR’A KAYITLI İŞSİZ SAYISI 2019’A GÖRE %28 AZALDI”

İŞKUR’a kayıtlı aktif iş arayan kişi sayısının 2019 yılında 29 bin 719 iken 2020 yılında yüzde 28 azalarak 21 bin 496’ya gerilediği bildirildi. İŞKUR Müdürü Kamil Uçan, iş arayanların İŞKUR’a yaptırdıkları kayıtlarının aktif kalabilmesi için 1 yılın sonunda yenilemeleri gerektiğini hatırlattı.

İşe yerleştirmede gerçekleşme oranının yüzde 45,2 olduğunu belirten Kamil Uçan, Eylül ayı sonu itibariyle 4 bin 659 kişinin işe yerleştirildiğini söyledi. 

Özel sektörde işe yerleştirmede hedeflenenler ve gerçekleşme oranlarının yıl sonuna doğru yaklaşmasına rağmen düşük kalmasının nedenini açıklayan Kamil Uçan, pandemi ve kısa çalışma ödeneği talepleri kapsamında tüm birimlerle birlikte yoğun şekilde uğraştıklarını söyledi.

“İŞVERENLER İŞKUR KULLANIMI KONUSUNDA MOTİVE EDİLMELİ”

Kütahya İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2020 yılı Ekim Ayı toplantısında, kamu kurumlarında İŞKUR’a kayıtlı olmadan başvuru alınmadığını ancak özel sektör işverenlerinin İŞKUR’u kullanmaları konusunda motive edilmesi gerektiğini belirten Vali Çelik, “İstihdam destekli kurslar ve işbaşı eğitim programlı çalışmalar konusu işverenlere daha çok anlatılmalı, faydaları konuşulmalı, bilgi verilmeli ve işverenlerin İŞKUR’u kullanmaları motive edilmeli.” Dedi.

OKULLARDA BAKIM ONARIM VE TEMİZLİK İŞLERİNDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE 450 ALIM YAPILDI

5 Ekim tarihinde başlayan ve 30 Haziran tarihinde sone erecek Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında, il merkezi ve ilçelerdeki okullarda bakım onarım ve temizlik işlerinde çalıştırılmak üzere 6 bin 179 kişinin başvurduğunu ancak kontenjan sayısı olan 450 alım yapıldığını belirten İŞKUR Müdürü Uçan, toplam ödenek miktarının 14 milyon 655 bin 36 TL olduğunu söyledi.

OKUL GÜVENLİK GÖREVLİSİ İÇİN 188 KİŞİ ALINDI

Uçar, yine TYP kapsamında 12 Ekim tarihinde başlayan ve 30 Haziran tarihinde bitecek olan okullarda güvenlik görevlisi olarak çalışacak 581 başvuru içinden 188 kişinin işe alınarak 6 milyon 122 bin 548 TL ödenek ayrıldığını belirtti. Toplantıda, ilk 9 ayda 25 milyon 990 bin 837 TL işsizlik ödeneği yapıldığı aktarılırken, ağustos aynı sonu itibariyle toplam ödenen nakdi ücret desteği 20 milyon 840 bin 31 TL olduğu belirtildi. İŞKUR İl Müdürlüğüne verilen yetki çerçevesinde açılan istihdam garantili ve garantisiz mesleki eğitim kurslarının kurul tarafından değerlendirilmesi, iş gücü eğitim faaliyetleri denetim raporunun Kurul onayına sunulması, Mesleki Bilgi Rehberlik ve Danışmanlık Alt Çalışma Grubu faaliyetlerinin Kurul onayına sunulması, Tarım Sektöründe 2021 yılında Meslek Edindirme Kurslarının açılması konuları görüşülerek karara bağlandı. Toplantı, kurul üyelerinin görüşlerinin alınmasıyla sona erdi.

“TÜM ERKLER BİR ARAYA GELDİ, UZUN UZADIYA TOPLANTILAR YAPILARAK KARARLAR VERİLDİ”

Gündem Maddeleri arasında yer alan Kurul Üyelerinin görüş ve önerileri kısmında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkan Vekili ve gazetemiz sahibesi Semra Sarıışık Tozaraydın, DPÜ Rektör Yardımcısı Mustafa Aydın’ın da istihdam toplantısında yer alması nedeniyle, Vali Ali Çelik aracılığıyla Kütahya’daki esnafların ve tüm Kütahya’daki alışverişle ilgili problemlerin konuşulması gerektiğini düşünerek, üniversitenin açılmaması ve online eğitimin devam etmesi kararıyla ilgili değerlendirme yapılmasını talep etti.  Vali Çelik ise üniversitelerin online olarak devam etmesi kararıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Sadece üniversitenin aldığı bir karar değil, 81 ildeki ve tüm Türkiye çapındaki üniversitelerde bu kararlar alındı. Çünkü Devlet politikası olarak da bu hastalığın daha fazla yayılmaması gerektiğine inanılıyor. Biz bu kararı bir seferde almadık. 3-4 toplantı yapıldı ve sağlıkla, eğitimle ilgili tüm erkler bir araya geldi, uzun uzadıya toplantılar yapılarak kararlar verildi.

“KRİTİK ÇİZGİNİN HENÜZ ALTINDAYIZ”

Bu konuyla ilgili Bakanlıkta da bir toplantıya katıldım. Bunların sonucunda üniversitemizin online eğitimle ilgili kararı verildi. Online eğitim kararı verilmesinin dışında bir şey düşünülemiyor. Çünkü öğrenciler harekete geçtiği an, Türkiye’nin diğer tüm illerinden bir diğer şehre, okudukları şehre vasıtalarla, otobüslerle, taşıtlarla, yurtların devreye girmesiyle birlikte müthiş bir hareketlilik oluşacak. Bu yüzden zorunluluk ve sağlık arasında bir çizgi var, o çizgi de insan hayatı. İnsan hayatının daha önemli olduğuna karar vererek online eğitime geçildi. Bu çok kritik bir çizgi. Kütahya için de bu kritik çizgi çok geçerli. Bu kritik çizginin biz henüz altındayız. Sağlık konusunda, sağlık çalışanları konusunda, hastanelerimiz konusunda, hastalığın ilerlemesi konusunda biz bu çizginin altındayız. Eğer tüm bu kararları almazsak bu çizginin üstüne çıkarız, bunun anlamı da sonrasında yine yasaklamalardır. O çizginin altında kalmalıyız ki tekrar yasaklara ve ölüm oranlarının yükselmesine geçmemeliyiz. Bu çizginin altında kalmanın tek çaresi olarak her zaman dediğimiz gibi; maske, mesafe ve hijyen kurallarına çok önem verilmesi gerekiyor.” Diye konuştu.

Bu habere de bakabilirsiniz

YELDA İPEKLİ KÜTAHYA PORSELEN’İN 50. YILINI KUTLADI

Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetim Uzmanı Yelda İpekli, Kütahya Porselen’in 50. Yılı nedeniyle sosyal medya hesabından …