Anasayfa / Yazarlar / YERLİ OTOMOBİL KÜTAHYA’DAN DÜNYAYA AÇILMALI

YERLİ OTOMOBİL KÜTAHYA’DAN DÜNYAYA AÇILMALI

Yerli otomobilimizin tanıtımı ile ilgili daha önce bir yazı paylaşmıştım (Ekspres, 1 Ocak 2020). Bu yazıda ise ulusal ve uluslararası konjonktür doğrultusunda düşüncelerimi güncelleyip, kısa ve net aktarmak istiyorum. Yerli otomobil Kütahya’dan dünyaya pazarlanmalı. Ütopik değil. Nedenlerini aktaracağım. 

Kaynaklar doğrultusunda dünyanın ilk borsasının Aizanoi’de (Çavdarhisar) olduğu bildiriliyor. Bu dünya tarihi açısından çok önemli. Ama dünya bundan haberdar mı acaba? Hayır değil. Dünyanın haberdar olması için ne yapmalıyız? Öncelikle vatandaş olarak bölgemize sahip çıkmamız lazım. Sonrası tanıtım işi.

Sayın Valimiz Ali Çelik’in Kütahya için bir şeyler yapma arzusunu dikkatle takip ediyorum. Müjdeli haber, “Kütahya Turizm Master Planı”nın hazırlanacak olması.  Bu plan Kütahya’yı turizm alanında önemli bir aktör haline dönüştürmesi için önemli. Sayın Valimiz, Kütahya Kültür ve Tanıtım Vakfı Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda Kütahya’nın gelişimi ve tanıtımı için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu tekrarlayarak, herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini vurguladı. Eğer herkes elini taşın altına koyarsa, Kütahya’nın önemli bir destinasyon olması yolunda bir adım daha yaklaşılır.

Gelelim yerli otomobilin Kütahya’dan dünyaya açılması meselesine. Aizanoi Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Elif Özer ile yakın zamanda görüştüm. İlk borsa binası hakkında bilgiler aldım. Buranın önemi gerçekten çok fazla. Antik Çağ’da bu binada fiyatlar belirleniyormuş. Yani satılacak ürünlerin tavan fiyatları yazılıyormuş. Günümüz dünyasında ise kürsel sistemi sermaye belirliyor, yani para akışı. Para akışı ise teknolojiyle dinamizm kazanıyor. Türkiye üreteceği elektrikli otomobiller ile çağa uyumlu girişimler yapmaya çalışıyor. Küresel konjonktür değerlendirildiğinde, elektrikli otomobillerin global pazarda önemli yer edineceklerini söyleyebiliriz. Büyük sermaye grupları (özel şirketler) bu doğrultuda hareket ederek, bu alanda lider olmaya çalışıyor. Türkiye gerek yetiştirdiği mühendisler ile gerek coğrafi ve tarihi zenginlikleri ile elektrikli otomobil konusunda global ölçekte algılarda yer edinebilir. Yaşadığımız çağda, yani görsel çağda etkili ve başarılı olabilmek için algılarda yer edinmek gerekiyor.

Düşüncem; yerli aracın Aizanoi’de bulunan dünyanın ilk borsa binasında etkili bir tanıtımını gerçekleştirerek, dünyaya önemli mesaj verebileceğimiz kanaatindeyim. En başta küresel pazarda elektrikli otomobillerin fiyat politikasını Türkiye belirliyor gibi. İlk borsadan dünyaya gerçekleştirecek elektrikli otomobil tanıtımı birçok ilkleri barındıracak. Sunulacak görsel şölen ile dünya çapında etkili bir algı çalışması gerçekleşir. Bir tane yerli otomobil Aizanoi’de kalmalı. Gelecek ziyaretçiler ise Antik Çağ ile Modern Çağ ambiyansını hissederek, Kütahya’nın işte bu özelliğini tatmalı.

Bu habere de bakabilirsiniz

İNSAN NE İLE YAŞAR?

Büyüklerimden dinlediğim hikâyelerin içerisinde yer alan “ahir zaman” kavramını alenen yaşıyoruz. Zararımız keşke yalnızca kendimize …