Anasayfa / Yazarlar / Mustafa Ertaş / TARİKAT CEMAAT ANAYASA VE ATATÜRK İLKELERİ LAİK DEVLET

TARİKAT CEMAAT ANAYASA VE ATATÜRK İLKELERİ LAİK DEVLET

Türkiye Devleti Cumhuriyeti Anayasasında belirtildiği üzere LAİK-DEMOKRATİK-SOSYAL BİR DEVLETTİR. Cumhuriyet rejimi ile yönetilmektedir. Şehlerin, şıhların, tarikatların, tekkelerin, medreselerin, zaviyelerin laik bir devlet yönetiminde adı bile geçmemesi gerekiyor.

Son yıllarda tarikat şehlerin devlet protokolünde bile yer almaya başladığını basın fotoğraflayarak kamuoyuna duyurdu. Prof. Dr. Esengül’ün 2018 yılında hazırladığı rapora göre Türkiye’de 30 tarikat ve onlara bağlı 400 kolun olduğu belirtiliyor. Ayrıca Esengül Balcı’nın tespitine göre 13 ilde 800’ün üzerinde faal medresenin olduğu belirtiliyor. Bu iller: Siirt, Diyarbakır, Mardin, Adıyaman, Batman, Van, Hakkari, Şırnak, Ağrı, Muş, Bitlis, Gaziantep ve Şanlıurfa. Diğer illerdeki apartman medreselerin adedi ve ne yaptıkları, ne ürettikleri de bilinmemekte. Bu tarikat ve kuruluşlarla organik bağı olan vatandaş sayısının ise 2,6 milyon (iki milyon altı yüz) olduğu yazılmakta.

Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre; Türkiye’de 10 bin 53 özel öğretim kurumunun üçte biri bir tarikat veya cemaate bağlantılı. Tarikat ve cemaatlere bağlı kurumlarda öğretim gören öğrenci sayısının 210 binin üzerinde olduğu, 2 bin 480 öğrenci yurdunda bir tarikat ve cemaate ait olduğu belirtiliyor.

Tarikat ve cemaatlerin okul yurtlarının devlet tarafından gereği gibi denetlenmediği veya denetlendiklerine dair herhangi bir haber, rapor basında görülmedi.

Bu tarikat ve cemaatlerde para trafiğinin de önemli bir yeri olduğu bilinmekte. Holding haline gelmiş durumdalar. Bunların devlet organlarınca incelenip, gelirlerin nerelerden elde edildiği de incelenip kontrol altına alınmalı.

Devlet özel okullara yardım yapmakta. Yapılan yardımların yerinde, amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını da kontrol etmeli. Laik devlette olmaması gereken kuruluşlar kapatılmalı. Yoksa Şıh ve Şeyhim diyen aklaksızlar önlenemez. Cumhuriyet ilke ve devrimlerinden Atatürk ilkelerinden ayrılmayalım.

Bu habere de bakabilirsiniz

KERAMİKA DÜNYA MARKALARI İLE AYNI LİSTEDE

Bir İş Bankalı olarak İş Bankası’nın tüm faaliyetlerini gözlemliyorum. Kızım bir İş Bankası emeklisi. Benim …