Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / “BARIŞARAK, UZLAŞARAK ORTA YOLDA BULUŞARAK ŞEHRİMİZİN SORUNLARINI ÇÖZMEK İSTİYORUZ” ALİM IŞIK: “KAYBEDECEK VAKTİMİZ YOK”

“BARIŞARAK, UZLAŞARAK ORTA YOLDA BULUŞARAK ŞEHRİMİZİN SORUNLARINI ÇÖZMEK İSTİYORUZ” ALİM IŞIK: “KAYBEDECEK VAKTİMİZ YOK”

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, artık Kütahya Belediyesi’nin mahkemelerle uğraşacak, kaybedecek vakti olmadığını vurgulayarak, “Geçmiş dönemde zaten bu amaçla ciddi zaman kaybetmişiz. Biz; barışarak, uzlaşarak orta yolda buluşarak şehrimizin sorunlarını çözmek istiyoruz, tarafları da bir araya getirerek çözüyoruz.” Dedi.

“ÇİNİCİLER ÇARŞISI VE CEZAEVİ PARSELİNİ İÇİNE ALACAK VAZO KULE PROJEMİZİ ÇİZDİRİYORUZ”

VAZO KULE’NİN YENİ YENİ BELLİ OLDU

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Vazo Kule Projesiyle ilgili yaptığı bilgilendirmede şunları kaydetti: “Vazo Kule Projemizi önce, daha önceki dönemde ilan edilen Millet Bahçesi projesi olarak ilan edilen alan için düşünmüştük. Yani şimdiki stadyumun, Devlet Su İşlerinin ve diğer kurumların olduğu bölgede maalesef bu proje ilgili kurumların görüşleri zamanında alınmadığı gerekçesiyle yargı tarafından iptal edildi. Bölge idare mahkemesi oradaki resmi kurumların görüşü alınmadan bu proje plan değişikliği yapıldığı için iptal etti ve Haziran ayı itibariyle mahkeme kararı önümüze gelince biz bunun yerinin değiştirilmesi kararını aldık ve yeni Millet Bahçesi projemizi devreye doktuk. Şu anda eski Jandarma Taburunun olduğu bölgedeki Millet Bahçesi Projemiz burada n yola çıkarak bugün son haline geldi. Sayın Bakanın ziyaretinden sonra daha önce 78 dekarlık alan olarak planlanan proje, 105 dekara çıkartıldı. Şu anda 105 dekarlık yeni haliyle Millet Bahçesi İller Bankası tarafından ve TOKİ tarafından ortaklaşa yapılan bir proje ile yine belediyemizden herhangi bir ödeme yapılmadan şehrimize kazandırılacak, hayırlı uğurlu olsun. Yakında yapım ihalesine TOKİ çıkacak. Millet Bahçesi Projesinden dolayı Vazo Kulenin yerini değiştirmek zorunda kaldık. Şehrin merkezine yakın iki çevre yolunun da kesiştiği bir bölgede Vazo Kule Projemiz için yeni arayışlarımız devam etti. Bununla ilgili ikinci alternatif olarak şu anda SERA AVM’nin köşesinde bulunan bölgeyi planlamaya başladık. İlgili görüşmeleri yaptık, komisyonlarımızda ön görüşmeler yapıldı ama üzülerek ifade edeyim ki, tüm görüşmelere rağmen olumlu görüşmeler sonucunda söz konusu belediyemize ait parsele başka bir özel mülkiyetten yol geçişi nedeniyle yaptığımız protokolde anlaşmazlık çıkınca işi karşı taraf yargıya intikal ettirdi, bunu duyuca şok olduk.  Kimseyle uğraşmadan, şehrimin de önünü tıkatmadan belediyemizin sorumluluğundaki bir alan üzerinde bu projenin yapılmasının daha doğru olduğu kararına vardık. Yeni yerimiz olarak şimdiki Fuar alanına giden bölgede yeni Vazo Kule Projemizin oradaki Çiniciler Çarşısı ve ilerde uhdemize geçecek olan Cezaevi parselinin de tüm büyüklük olarak birlikte değerlendirileceği daha büyük bir proje kapsamında Vazo Kule projemizi çizdiriyoruz. Yine bu konuda yetkin, Türkiye’de hangi firmalar varsa görüşmelerimiz devam ediyor. Çok güzel bir projeyle orayı şehrimize kazandıracağız.

“ŞEHRİN ÖNÜNÜ TIKAYANLARI DA GÜNÜ GELDİĞİNDE MEDYAMIZIN DESTEĞİYLE KAMUOYUYLA PAYLAŞACAĞIM, BUNU DA AÇIKÇA SÖYLEMEK İSTERİM”

Belediye Başkanlığı dönemim boyunca bu şehrin önünü tıkamaya yeltenen kim olursa olsun her türlü mücadeleyi, hukuki ve demokratik zeminde yaparım, tek başıma da kalsam buna devam edeceğim. Şehrin önünü tıkayanları da günü geldiğinde medyamızın desteğiyle kamuoyuyla paylaşacağım, bunu da açıkça söylemek isterim. Ama her işte bir hayır vardır diyoruz biz. Bu gelişme bize çiniciler çarşısı gençlik merkezi projemizin de birlikte değerlendirilmesini gündeme getirdi. Orası da 2001 yılından bu yana Çiniciler Çarşısı Kooperatifiyle Kütahya Belediyesinin anlaşmazlıklarından dolayı mahkemelikti. Şimdi o mahkemelik sürecini dosyalarımızı geri çekerek sonuçlandırma aşamasına geldik. Ondan dolayı bu gelişmeleri de sizlerle paylaşmanın doğru olduğunu düşünüyorum.

“YENİ PROJELER IŞIĞINDA HALKIMIZ BALIK RESTORAN YIKILSIN DERSE YIKACAĞIZ”

Balık Restoran’ı 3 yıllık süreyle birer yıl süreden sonra uzatılmak kaydıyla tekrar ihaleye çıktık. Bu projeler tamamlandığında o gün soracağız; yeni projeler ışığında Balık Restoran yıkılsın mı Ey Kütahyalı hemşehrilerim? Dendiğinde yıkılsın denirse yıkacağız. Ama şu anda proje yok ortada. Çiniciler Çarşısı Kooperatifiyle mahkemelik durum devam ediyor. Kütahya Belediyesi bir çivi çakacak halde değil. Oradaki yatırımcıyı da mağdur etme gibi bir anlayışımız olamaz. Onun için 3 yıla kadar birer yıl süreyle yenilenmek kaydıyla ihaleye çıkılmış ve daha önce konulmuş olan mahkeme tedbir kararı ortadan kaldırılarak yeniden faaliyete geçmiştir. Eğer bunu yapmasaydık tedbir kararı ortada bilinmeyen bir süreçte bu şekilde devam edecektik.”

Bu habere de bakabilirsiniz

DPÜ’NÜN İHA’LARI TEKNOFEST’TE

Kütahya Dumlupınar Üniversitesini Teknofest 2020’de temsil eden ekiplerden Kızıl Kuasar İHA Takımı, deneyimlerini Üniversite yönetimiyle …