Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / “KÜTAHYA İÇİN ÇALIŞIYORUZ” İSMET ÖZOTRAÇ: “ENDÜSTRİ MESLEK LİSELERİNE ÇOCUKLARINIZI GÖNDERMENİZİ RİCA EDİYORUZ”

“KÜTAHYA İÇİN ÇALIŞIYORUZ” İSMET ÖZOTRAÇ: “ENDÜSTRİ MESLEK LİSELERİNE ÇOCUKLARINIZI GÖNDERMENİZİ RİCA EDİYORUZ”

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç Başkanlığında, KUTSO toplantı salonunda basın toplantısı gerçekleştirildi. Yerel basın mensuplarının katıldığı toplantıda, KUTSO’nun son dönemlerdeki hizmet ve faaliyetleri, projeleri ve stratejik çalışmaları, pandemi sürecindeki çalışmaları, paydaşlarla iş birliği gibi konularda, yerel basın mensupları aracılığıyla,  KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç ile KUTSO Yönetim Kurulu üyeleri tarafından, kamuoyu ile bilgiler paylaşıldı. KUTSO’da ki Basın Toplantısında konuşma yapan Başkan İsmet Özotraç ve KUTSO Yönetim Kurulu Üyeleri; Kütahya İçin KUTSO Organlarında Diğer Odalarda Organize Sanayilerimizde ,TOBB Bünyesinde ,Kütahya Valiliği, Kütahya Belediyesi, Üniversiteleri ve Meslek Komite Üyeleri Vasıtasıyla Tüm Çalışan Kesimlerle Yapılan Çalışmaları Anlattılar. Endüstri Meslek Liseleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Özotraç, “Birinci Organizede kurulan Endüstri meslek lisesinin Kütahya’da aranılan elemanların yetişmesiyle ilgili ciddi bir altyapı hazırladık. Buralara gelsinler ki bundan sonra Kütahya’da yeni açılacak iş sahalarına ciddi manada aranılan eleman ihtiyacı var. Bunu karşılamak için lütfen bunu küçümsemesinler ve buralara, endüstri meslek liselerine çocuklarını göndersinler diye rica ediyoruz.” Dedi.

“BİZİ ELEŞTİRİN, BİZ HER ŞEYİ MÜKEMMEL YAPMAMIŞ OLABİLİRİZ AMA LÜTFEN ÖNCE BİLGİ SAHİBİ OLUN ONDAN SONRA ELEŞTİRİLERİNİZİ YAPIN”

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) ile ilgili sosyal medyada bazı yorumların yapıldığına dikkat çeken KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç, “Basınımız tarafından yazılmadı ama sosyal medyada maalesef Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili hoş olmayan bazı şeyler bahsedildi. Biz şunu istirham ediyoruz, bizi eleştirin, biz her şeyi mükemmel yapmamış olabiliriz ama lütfen önce bilgi sahibi olun ondan sonra da eleştirilerinizi yapın. Biz eleştirilmekten hiçbir zaman kaçmadık, kaçmıyoruz. Bilgi önemli ama bilgi olmadan yapılan yazışmalar veya söyleşiler maalesef Kütahya’yı ileriye değil, geriye götürüyor. Bizim bundan kurtulmamız gerekir. Halk maalesef kolayına gittiği için nerden kolay bilgi ediniyorsa onlara yöneliyor. Dolayısıyla istenilen bilgiler elde edilmemiş olabiliyor. Yenilen, içilen yer olarak görülüyor Ticaret Odası. Daha önce de bunları konuştuk ama bir kere daha ifade etmek isterim.” Diyerek açıklamalarda bulundu.

“İKİ SENE ÖNCE YÖNETİM KURULU OLARAK SEÇİLDİK VE İKİ SENEDİR HİZMET ETMEYE GAYRET EDİYORUZ”

Kütahya Ticaret Odasını, Kütahya’yı ve Kütahya’nın ekonomik durumunu, geleceğini değerlendirmek üzere böyle bir toplantı düzenlediklerini ifade eden KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç, “İki seneyi geçen Yönetim Kurulu Teşekkülünden bu tarafa ilk seçildiğimiz günlerde ifade etmiştik, bu dönem hepimize altın tepsi içinde sunulan bir vazife ikramıdır. Burası, başta Nafi Güral başkanımızın ve 4 bin üyemizin, bunun 3 bin faal üyemizin teveccühleriyle iki sene önce yönetim kurulu olarak seçildik ve 2 senedir hizmet etmeye gayret ediyoruz.

“MESLEK KOMİTELERİ TÜRKİYE’DE EN İYİ ÇALIŞAN ODALARDAN BİR TANESİ”

Yönetim şekli olarak 14 meslek komitemiz var, 35 meclis üyemiz var, 9 da yönetim kurulu üyemiz var. Her ay hemen hemen çok odaya nasip olan meslek komiteleriyle ilgili toplantımızı her ayın son Salı günü sabah kahvaltılı olarak yapıyoruz, meclis toplantımızı da ayın ikinci salısı akşam yemekli olarak yapıyoruz. Yönetim Kurulu Toplantımızı da Salı günleri saat 08.00’de yapıyoruz. Meslek komiteleri Türkiye’de en iyi çalışan odalardan bir tanesi. Meslek odalarının kuruluşundan bu tarafa hiç eksiksiz tamamladık diyebiliriz. Bu pandemi esnasında da gerek meslek komiteleri gerek meclis toplantılarımızı gerekse yönetim kurulu toplantılarımızı kısıtlama esnasında telekonferans olarak yaptık ve aksatmadık, bütün toplantılar eksiksiz olarak tamamlanmış oldu. 9 yönetim kurulu üyemiz var, meslek komitesiyle ilgili hususlar meslek komitemizle görüşülür, yönetimi ilgilendiren hususlar varsa yönetime gelir. Yönetimin halledemediği veya meclisi ilgilendiren hususlar varsa meclisimize yönlendirilir ve orada karara bağlanır. Meclisimizde bir meclis başkanımız, bir başkan vekilimiz bir de katip üyemiz var. Nafi Başkanımızla bu dönem yer değiştirmek suretiyle Nafi Başkanımız Meclis Başkanı oldu bize de yönetim kurulu başkanlığını uygun gördüler, biz de o vazifeyi yapmaya gayret ediyoruz. Yönetim kurulundaki 8 arkadaşımızın vazife taksimi var, herkesin ilgilendiği konular belli. Üyelerimizden gelen, TOBB’tan gelen veya diğer birimlerden gelen kurumlardan gelen bilgiler önce profesyonellerimiz tarafından değerlendirilir ondan sonra hangi yönetim kurulunu ilgilendiriyorsa o yönetim kurulu üyesi bilgilendirilir, müşterek yapılacak hususlar varsa, çözümler varsa onlar çözümlenir ve yönetim kuruluna meseleler hazır olarak gelir. Orada tekrar kendi aramızda bunu tartışırız ve oy birliğiyle neticeye varılır. Bana göre Sayın Başkanımızın kurmuş olduğu sistem gayet demokratik bir oda olduğumuzu düşünüyoruz.  Ayda bir kere meclisten bir ses olmak üzere meclis üyelerimizden bir kişi konu serbest olmak üzere gelir orada hem kendini yetiştirme hususunda hem de anlatmak istediği hususlarla ilgili meclisimizi bilgilendirir. Bundan da çok şey kazanıyoruz. Toplumda hareket edebilme çok kolay olmuyor, bunları bu toplumlarda kazanmak durumundayız bunu da Nafi Başkanımız sapladığı için kendilerine teveccühlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz. Odaya çok ciddi bir vizyon kazandırmıştır. Koymuş olduğu kurallar ciddi kurumsallaşmıştır. A grubu akredite olan ilk 10. Odanın içindeyiz. A grubu akredite olmak ama orada durmak çok daha zor. Profesyonellerimizle beraber yönetim ve meclisimiz orada durmanın gayretini gösteriyoruz.

“LÜTFEN BİLİM KURULUNUN SUNMUŞ OLDUĞU KAİDELERE RİAYET EDELİM”

Şehrimize, ülkemize ve dünyaya tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Kütahya’daki hemşehrilerimizden oda olarak bir istirhamımız var. Lütfen bilim kurulunun sunmuş olduğu kaidelere riayet edelim. Bu kaideler riayet edilmediği zaman ikinci dalganın gelebileceği ve burada yine o bölgenin bundan daha çok zarar göreceği ümit edilmez ama iş yerlerinin veya bazı birimlerin tekrar karantinaya alınabileceği veya zaman zaman bazı iş yerlerinden tehirler olabileceği hiç ümit edilen bir şey değil.

“DAHA RAHAT BİR ORTAM, DAHA RAHAT BİR HAYAT, DAHA RAHAT BİR TİCARET, DAHA GÜÇLÜ BİR EKONOMİ DEMEK”

Taşıyıcılık özelliği ve bulaşma imkanı çok fazla. Kimin neyi taşıdığı belli değil, onun için bu kaidelere riayet etmezsek Sağlık Bakanımızın ifade ettiği gibi Pik yapan şehirler içerisindeyiz. Son dönem doğru ise tekrar en düşüşe geçen şehirler arasında anılıyoruz, inşallah doğrudur ama dikkat etmemiz gerektiği ve tekrar bunun fazlalaşmaması için bu hepimizi ilgilendiriyor. Daha rahat bir ortam, daha rahat bir hayat, daha rahat bir ticaret, daha güçlü bir ekonomi demek. Kısıtlamalar ne kadar fazla olursa o kadar bunun geriye gideceği aşikar.

“ODAMIZDA DA FİZİKİ ŞARTLAR ÖNE ALINARAK BAZI TEDBİRLER ALINDI”

Pandemi döneminde Mart ayı itibariyle başlayan ve Haziran ayı itibariyle kısıtlamaların kalktığı, tekrar müesseselerin açıldığı dönem içerisinde odamız neler yaptı? Başta TOBB olmak üzere 365 oda içerisinde odamız, profesyonellerimizle beraber 7/24 odamıza ulaşma imkanına sahip olundu. Burada üyelerimizden gelen bütün ifadeler değerlendirilerek önce odamızda bunların çözümlenebilecekleri çözümlendi, çözümlenemeyecek olanları da TOBB’a anında gönderilmek suretiyle bu değerlendirmeler üyelerimizin menfaatine, tabi 365 oda ve borsa içerisinde değerlendirilerek üyelerimizin daha az sıkıntı çekmesi ve yapılmak istenilenler değerlendirildi. Odamızda da fiziki şartlar öne alınarak bazı tedbirler alındı. Bu tedbirleri üyelerimizin bulaş imkanının daha aza indirilmek kaydıyla yapılmıştır. Şimdi biraz daha mesafe korunmak suretiyle tedbirler azaltıldı. TOBB ile en az 3-4 kere telekonferansla 365 oda ve borsa içerisinde üyelerimizden gelen mevzular bire bir TOBB Başkanına ve yönetimine iletilmek üzere aktarıldı. Ege Bölgesi toplantısı ayrıca yapıldı orada da meseleler tekrar ortaya yatırılarak yapılma imkanı sağlandı. Ticaret Bakanıyla 365 oda ve borsa bir telekonferans yapmak suretiyle her oda kendi üyelerinden gelen mevzuları ticaret bakanına aktarma imkanını buldu ve bunlar değerlendirildi.

“KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ (KÇÖ) 3 AY MEYDANA GETİRİLMİŞTİ BUNUN EN AZ 3 AY DAHA HATTA YILBAŞINA KADAR KÇÖ’NÜN UZATILMASIYLA İLGİLİ TALEPLERDE BULUNULDU”

Maliye ve Hazine Bakanlığıyla yine 364 oda ve borsa tarafından telekonferans yapıldı ve hiçbir kısıtlama olmadan oda başkanları üyelerimizden gelen meseleler aktarıldı. Bunların başında Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) 3 ay meydana getirilmişti fakat odalarımızın genelinde bu 3 ayın kafi gelmeyeceğini, bunun en az 3 ay daha hatta yılbaşına kadar KÇÖ’nün uzatılmasıyla ilgili taleplerde bulunuldu. Bunun dışında Tarım ve Orman Bakanımızla yine telekonferansla karşılıklı bilgi alışverişi yapıldı. Devlet bunlarla ilgili bize göre üyelerimizin isteklerinin  büyük bir bölümünün gerçekleştiğini ifade edebiliriz. Bunların başında KÇÖ geliyor. TOBB’un kefil olduğu kredi garanti fonu var. Bunun 250 milyarları olan Kredi Garanti Fonunu 500 milyar liraya çıkartılmak suretiyle üyelerin krediye ulaşmasındaki imkanları teminat eksikliği olanlar dahil alabilme şansına dahil oldular.  KDV ötelemesi gibi ciddi tedbirler alındı. Bu yönden devletimize tabiki eksiklikleri olabilir ama devletimizin de imkanlarının kısıtlı olduğunu biliyoruz.  Bundan sonra da taleplerimiz olacaktır bu talepleri en üst makamlara en iyi şekilde iletme şansına sahip olduk. Rıfat Hisarcıklıoğlu ve yönetim kuruluna teşekkür ediyorum.” Dedi.

“KUTSO’NUN EN ÖNEMLİ ÜSTÜNDE DURDUĞU HUSUS EĞİTİMDİR”

İsmet Özotraç, “Sayın Nafi Güral başkanımızın üstün gayretleriyle KUTSO’nun en önemli üstünde durduğu husus eğitimdir. Bir ülkeyi kalkındırmak istiyorsanız insanın seviyesini yükseltmek durumundasınız. Bu da ister sosyal bakımdan, ister teknik bakımdan isterse diğer bakımlardan ancak eğitimle mümkün. Biz de o bayrağı başkanımızın bıraktığı noktadan daha ileriye götürmek düşüncesiyle hem üniversite sanayi işbirliği hem de ortaöğretim olarak kabul ettiğimiz bilhassa endüstri meslek liselerinin artık eski özelliklerine kavuşması ve biliyorsunuz bir dönem endüstri meslek liselerine olan teveccüh azalmış ve maalesef ara eleman dediğimiz kişilerin yetişmesi son derece zayıflamıştı. Bu dönem Milli Eğitim Bakanlığını yapan Sayın Bakanımızın Kütahya’ya teşriflerinde bu hususu ara eleman değil aranılan eleman noktasın getirmiş olması ve milli eğitimde diğer bölümlerin de öncelik sağlanması hususunda Türkiye’nin ihtiyacı olan zannederim Alman sistemine yakın bir sistem uygulamak suretiyle endüstri meslek liselerinin daha iyi nasıl bir noktaya getirilmesiyle ilgili hem bakanlığımız hem de odamız ciddi gayretler sarf etmiştir.

“KÜTAHYA’DA ARANILAN ELEMANLARIN YETİŞMESİYLE İLGİLİ CİDDİ BİR ALTYAPI HAZIRLADIK”

Birinci Organizede kurulan Endüstri meslek lisesinin Kütahya’da aranılan elemanların yetişmesiyle ilgili ciddi bir altyapı hazırladık. Dört tane endüstri meslek lisemiz var. Buralara talebelerin gelmesiyle ilgili veliler maalesef istenilen ilgiliyi ve alakayı göstermiyorlar. Ama başta ticaret odasının önderliğinde milli eğitimle beraber buralara ilk 30’a girmiş veya daha da aşağılarda olabilen talebelerimize burs veriyoruz. Buralara gelsinler ki bundan sonra Kütahya’da yeni açılacak iş sahalarına ciddi manada aranılan eleman ihtiyacı var. Bunu karşılamak için lütfen bunu küçümsemesinler ve buralara, endüstri meslek liselerine çocuklarını göndersinler diye rica ediyoruz.” Diye konuştu.

KUTSO Ne yapar? Nasıl çalışır? Faaliyetleri Nelerdir? gibi soruların yanıtı olan açıklamalar yapıldı. KUTSO Yönetim Kurulu üyeleri tek tek konuşma yaparak detaylı bilgiler verdi. Yarınki gazetemizde ayrıntılı olarak bütün konuşmalara yer vereceğiz.

Bu habere de bakabilirsiniz

TARIM VE EKONOMİ ALANINDAKİ GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLDİ

Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Ticaret Borsası (KÜTBO) Yönetimine iadeyi ziyarette bulundu. KÜTBO Yönetim Kurulu …