Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / RAMAZAN İLHAN: “KIDEM TAZMİNATI, KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

RAMAZAN İLHAN: “KIDEM TAZMİNATI, KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

Türk-İş’e bağlı sendikaların il temsilcileri, Türk-İş Kütahya İl Temsilcisi Ramazan İlhan başkanlığında bir araya gelerek kıdem tazminattı konusunda açıklamada bulundular. İlhan, “Alınan kararın arkasındayız. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ’in kırmızıçizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz.” Dedi.

TÜRK-İŞ Konfederasyonuna bağlı Kütahya’daki Sendikalar 81 ilde eş zamanlı olarak Kıdem Tazminatının fono devredilmesi, işçinin haklarının zayıflatılmasına yönelik yapılmak istenen düzenlemelere karşı olduklarını belirterek açıklamada bulundular. Türk-İş’e bağlı sendikalar adına konuşma yapan TES-İŞ Kütahya Şube Başkanı Ramazan İlhan şu ifadelere yer verdi: “Bildiğiniz üzere son günlerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanıyor. Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor. İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak isteniyor, 25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor. Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor.

Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var.  Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur. Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması çözüm yine işçide aranıyor, Fatura işçiye kesiliyor, Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor, Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz.

 “KIDEM TAZMİNATINA DOKUNMA”

 Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekun bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor, İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir, İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. TÜRK-İŞ kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir. TÜRK-İŞ Genel Kurullarında oybirliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir, Alınan kararın arkasındayız. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ’in kırmızıçizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz. Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz, Bugün Türkiye’nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz.

Hazırlanan bez afişler binalarımıza asılacak, tilm işyerleri, evlerimiz ve arabalarımız posterlerle donatılacaktır. “Kıdem Tazminatına Dokunma”

Bu habere de bakabilirsiniz

FUATPAŞA MAHALLESİ’NE 1600 METRE UZUNLUĞUNDA YAĞMUR SUYU HATTI

Kütahya Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekipleri, Fuatpaşa Mahallesi ve sanayi bölgesini kapsayan alana 1600 …