Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / İSHAK GAZEL: “CHP NE ZAMAN YARGININ SİYASALLAŞTIĞINI İDDİA EDİYORSA, BİLİN Kİ YARGI NORMAL MECRASINDA YÜRÜYORDUR”

İSHAK GAZEL: “CHP NE ZAMAN YARGININ SİYASALLAŞTIĞINI İDDİA EDİYORSA, BİLİN Kİ YARGI NORMAL MECRASINDA YÜRÜYORDUR”

AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun cezasının onanmasının ardından muhalefet tarafından yapılan eleştirilere Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yaptığı konuşma ile cevap verdi

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun cezasının onanmasının ardından AK Parti Grubu adına söz alan Kütahya Milletvekili İshak Gazel, muhalefet partilerinin yönelttiği iddialara tepki gösterdi.  CHP’li ve HDP’li sözcülerin kürsüye her çıktıklarında hukukun siyasallaştığından bahsettiğini söyleyen Gazel, “İktidarın yargının üzerinde tahakküm kurduğundan bahsediyorlar. Eğer bizim bir hafızamız olmasaydı, eğer CHP iktidarının geçmiş yıllardaki uygulamalarını görmeseydik. Eğer CHP iktidarının koalisyon ortağı olduğu zamanlarda almış olduğu yetkiyle yargı üzerinde yapmış olduğu o tahrifatı görmemiş olsaydık neredeyse bunlara inanacaktık. Ama CHP’nin geçmişi ortada, bu konuda en son söz söylemesi gereken CHP’dir. CHP’nin sicili kabarık bu konuda. SHP sizin geleneğinizden. Sonra CHP oldunuz, sonra CHP oldunuz; birleştiniz SHP’yle. SHP il kongresinde Adalet Bakanıyken “Hâkimleri ve savcıları SHP örgütünden gelen referansla değil de Refah Partisinden gelen referansla mı alacağım, MHP’den gelen referansla mı alacağım?” demişti. Bunları nasıl unuttunuz? Bunlar unutulacak değil. “Milliyetçileri mi alacağım?” demişti. Bu sözü söyleyen bir siyasi geleneğin temsilcilerinin, bu kürsüde yargının siyasallaşmasını eleştirmesini ben samimiyetsiz buluyorum ve tamamen bir pozdan ibaret buluyorum” dedi.

27 Mayıs darbesinden itibaren CHP’nin Türkiye’de yargıyı seçim dışında iktidar olmanın bir aparatı hâline getirdiğini ifade eden İshak Gazel, “Bunları ne çabuk unuttunuz? Bu ülkede, 28 Şubat döneminde temel insan hakları için yapılan bir mücadele vardı, inanç özgürlüğü için yapılan bir mücadele vardı, başörtüsü mücadelesi vardı. AK Parti iktidara geldikten sonra başörtüsüyle ilgili bütün yasal düzenlemeleri yapmaya başladığında, CHP tarafından Anayasa Mahkemesine götürülerek bütün düzenlemelere yasakçı anlayışa hukuki bir kılıf bulunmaya çalışılmadı mı? Bunu yapan CHP değil miydi değerli arkadaşlar? Önce bu geçmişi göreceksiniz, ondan sonra samimiyetinizi ortaya koyacaksınız. Değerli arkadaşlar, bu ülkede mahkemelerin ideolojik aparat hâline getirilmesinden dolayı bir Başbakan idam edildi, 2 Bakan idam edildi; yüreğimiz yanıyor, yüreğimiz yanıyor. Sizlerden bunlara karşı samimi bir eleştiri şimdiye kadar duymadık, bundan sonra da duymayacağız. Hâkimler ve savcılar cübbeleriyle, darbecilerle dayanışmalarını alenileştirmek için, darbecilerle ilişkilerini göstermek için brifinglere gittiler. O zaman hiçbir şey söylediniz mi hâkimlere ve savcılara?” ifadelerini kullandı.

 “Türkiye’de yargıyı, seçilmeden iktidar olmanın aracı yapan CHP’dir, CHP’nin ideolojisidir” diyen Milletvekili Gazel, “CHP ne zaman yargının siyasallaştığını iddia ediyorsa, bilin ki yargı normal mecrasında yürüyordur, doğal seyrinde yürüyordur. Bugün, Canan Kaftancıoğlu çok gündem oldu, bununla alakalı… Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı olduğu için ceza almadı. Canan Kaftancıoğlu, Sakine Cansız lehine yapmış olduğu paylaşımlardan dolayı ceza aldı. Canan Kaftancıoğlu, CHP İl Başkanı olduğu için ceza almadı, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği için ceza aldı. Cumhurbaşkanına alenen hakaret etmek suçundan ceza aldı. Canan Kaftancıoğlu’nun tweet’leri burada. Ben, şimdi, burada Grup Başkan Vekilinize de vereceğim, her birinize vereceğim. Şu tweet’leri yüzü kızarmadan okuyacak bir tane CHP’li var mı? Allah aşkına bana söyleyin!” şeklinde konuştu.

Bu habere de bakabilirsiniz

FUATPAŞA MAHALLESİ’NE 1600 METRE UZUNLUĞUNDA YAĞMUR SUYU HATTI

Kütahya Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekipleri, Fuatpaşa Mahallesi ve sanayi bölgesini kapsayan alana 1600 …