Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / ŞAHBAZ: “SEVGİ VE ÖZLEMİMİZE RAĞMEN KORUNMA TEDBİRLERİNE UYMAK, EVİMİZDE KALMAK DURUMUNDAYIZ”

ŞAHBAZ: “SEVGİ VE ÖZLEMİMİZE RAĞMEN KORUNMA TEDBİRLERİNE UYMAK, EVİMİZDE KALMAK DURUMUNDAYIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, Koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizde ve dünyada yaşanan süreçlerle ilgili değerlendirmede bulundu.

Şahbaz, “Corona virüs pandemisinin tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de derinden etkilemekte olduğunu vurgulayan CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, “Öncelikle halk olarak bu zorluğun da bilimin ışığında ve dayanışma ile üstesinden geleceğimizi bildirmek istiyorum. Birbirimize olan sevgi ve özlemimize rağmen hastalıktan korunmak amacıyla bu riskli dönemde korunma tedbirlerine uymak, evimizde kalmak ve görüşmemek durumundayız. Partimize de sağlıklı kalma zorunluluğundan dolayı ziyaretçi kabul edemiyoruz. Genel başkanımızın açıkladığı öneriler paketi çerçevesinde tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de tedbirler uygulanmalıdır. Bu zorlu pandemi  yani tüm dünyada etkili ağır enfeksiyon sürecinde ülkemizde cephede savaşanlar ve halkımızın hayatta kalma sigortası sağlık emekçilerimizdir ve kendilerine teşekkür ediyoruz. Onların sağlıklı kalması ve güçlü olmaları her şeyden önemlidir. Bu bağlamda sağlık kurumlarımızda eleman açığı giderilmeli, KHK ile ihraç olup hakkında hüküm bulunmayanlar göreve iade edilmelidir. Sağlık personelinin koruyucu ekipman ihtiyacı karşılanmalı ve evine enfeksiyon götürmesini engelleyecek şekilde konaklaması sağlanmalı, sağlık personeline her ay iki maaş ödemesi yapılmalıdır.  Askeri hastaneler yeniden açılmalıdır.

“ASIL TALEBİMİZ BU SÜREÇTE GENEL SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANARAK EMEKÇİLERİMİZİN SGK VE ÜCRETLERİNİ İŞSİZLİK FONUNDA KARŞILANMASIDIR”

Halkımızdan evine kapanması istenmektedir. Fakat gençler ve emekçiler çalışmak zorunda kalmaktadırlar. Asıl talebimiz bu süreçte genel sokağa çıkma yasağı uygulanarak emekçilerimizin SGK ve ücretlerini işsizlik fonunda karşılanmasıdır.  Mevcut durumda geçici kapatılan işyerlerinde çalışanların ve işsiz kalan emekçilerin ücretleri ve SGK işsizlik sigortasından karşılanmalıdır, kredi kartı ve banka kredileri üç ay faizsiz ertelenmelidir. Kamuda güvencesiz çalışan ücretli öğretmenler ve emekçiler mağdur edilmemelidir. Ödenmeyen borçlar nedeniyle elektrik, doğalgaz, su kesilmemeli  bu en zor dönemde bile zam yapılmasına bir son verilerek faturalarda etkin bir şekilde indirime gidilmelidir. Çiftçilerin borçları yeniden yapılandırılarak bir yıl ertelenmelidir. Bu süreçte yoksullar, işsizler sağlıklarıyla uğraşırken faturalarını düşünmemeleri için aile yardım sigortası çıkartılarak aylık 2000 TL gelir güvencesi sağlanmalıdır.

“HEP EMEKÇİLERDEN FEDAKARLIK BEKLENİRKEN BU SÜREÇTE İŞVERENLERİMİZDEN EMEKÇİLERİMİZ ADINA FEDAKARLIK BEKLİYORUZ”

İlimizde emekçilerin ücretsiz izne zorlandığı kitlesel işçi çıkartıldığı duyumları almaktayız. Bu sürecin takipçisiyiz. Hep emekçilerden fedakarlık beklenirken bu süreçte işverenlerimizden emekçilerimiz adına fedakarlık bekliyoruz. İşçilerimizin ücretsiz izne zorlanması, işten çıkartılarak açlığa ve yoksulluğa terk edilmesi kabul edilemez. Bu süreci işçi ve işveren birlikte göğüslemelidir.

Bu zorlu pandemi süreci kamu ödeme garantili köprü, otoyol, havalimanı gibi uygulamaların ne kadar yersiz ve halkın zararına uygulamalar olduğunu ortaya koymaktadır. Bu uygulamalardan bir an önce vazgeçilmeli, mücbir sebeple ödemeler bir yıl ertelenerek bütçe halk için kullanılmalıdır. Tüm bu taleplerimizle birlikte halkımıza, Kütahyalı hemşehrilerimize virüsten uzak sağlıklı günler diliyoruz.” Dedi.

Bu habere de bakabilirsiniz

“TALEPLERİ GERÇEKLEŞTİREREK HİZMET ETMEKTEN ONUR DUYACAĞIZ”

Gültepe Mahallesini Başkan Yardımcıları Ömer Köse, Salih Özden, Murat Arık ile birlikte ziyaret eden Kütahya …