Anasayfa / YAŞAM / Kültür-Sanat / KÜTAHYA’NIN UNESCO LOGOLU SANATÇILARI

KÜTAHYA’NIN UNESCO LOGOLU SANATÇILARI

CEMİLE GÜL ESERLERİNİ FUARLARDA, SERGİLERDE VE DEFİLELERDE DÜNYAYA TANITTI

Cemile Gül, 1964 yılında Kütahya’da doğdu. Kütahya Kız Meslek Lisesi Hazır Giyim Bölümünden mezun olduktan sonra Dumlupınar Üniversitesi Deri ve Konfeksiyon Bölümünü bitirdi. Akış alanında 20 yılı aşkın Halk Eğitim Merkezi öğretmenliği ile birçok öğrenci yetiştirdi. Öğrencilikle başlayan, çıraklıkla devam eden, kalfalık ve ustalıkla nihayetlenen eğitim sürecinde tek hedefi bir işletme sahibi olmak ve Osmanlı kültürünü öncelikle Türkiye’ye, sonra da dünyaya tanıtmaktı. Cemile Gül, bu amaçla 2009 yılında Cemile Gül Sanat Galerisini kurdu. Osmanlı dönemi geleneksel motifler ile süslenmiş kıyafetleri ve ev tekstil dekorasyon ürünlerini modernize ederek günümüz gece ve abiye kıyafetleri ile ev tekstil ürünlere uyarladı. Eserlerini de Almanya’dan Singapur’a, Libya’dan İngiltere’ye, Avusturya’dan Suudi Arabistan’a kadar Büyükelçiliklerimizin ve Kültür Bakanlığımızın talepleriyle fuarlarda, sergilerde ve defilelerde dünyaya tanıttı. Ayrıca Kütahya’da, Kütahya Evi olarak dekore ettiği ürünlerini sergilediği sanat galerisi de yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği önemli mekanlardan birisi haline geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı olan Cemile Gül’ün bu başarı öyküsü umarız ki uzun yıllar devam edecektir.

DOĞAN ŞAPÇI

ELMAS İŞLEMECİLİĞİNİN GÜNÜMÜZDEKİ TEK TEMSİLCİSİDİR

Doğan Şapçı, 1958 yılında Kütahya’da doğdu. Hayalini kurduğu dede mesleği ile 13 yaşında tanıştı. 1991 yılında Elmas İmalat Atölyesini kuran Şapçı, bu bölgede Mehmet Temizel’in başlattığı çalışmayı tam anlamıyla hayata geçirerek tekrar elmas üretimine başladı. Bugün hem il içinden hem de il dışından çeşitli elmasların restorasyonları ile özel kesim elmasların mıhlanması konusunda aldığı siparişler ve kişiye özel takıların tasarım imalatlarını gerçekleştirmektedir. Doğan Şapçı, birçok ünlü isme elmas takılar imal ederek hem Kütahya’nın hem de bu sanatın hem de kendi ismini bir marka olarak duyurmayı başarabilmiştir. Atalarından gelen bu zanaatı 8 kuşak olarak devam ettiren Doğan Şapçı, UNESCO tarafından yaşayan insan hazinesi kabul edilmiştir. Ata yadigarı 150 yıllık dükkanında elmas takılarını motif motif işleyen Doğan Şapçı, elmas işlemeciliğinin günümüzdeki tek temsilcisidir.

Bu habere de bakabilirsiniz

KÜTAHYA KALESİ 29 EKİM’E HAZIR

İlimizin ve tarihin önemli simgelerinden olan ‘Kütahya Kalesi’ aydınlatma projesi tamamlandı. 29 Ekim gecesinde tamamen …