Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / BAŞKUMANDAN MEYDAN SAVAŞININ 100. YILINDA DUMLUPINAR’A 100 PROJE

BAŞKUMANDAN MEYDAN SAVAŞININ 100. YILINDA DUMLUPINAR’A 100 PROJE

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal ve rektör yardımcıları, Kütahya’nın basın kuruluşlarıyla Dumlupınar  Üniversite konuk evinde bir araya geldi.

Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal’ın ,basın mensuplarıyla yaptığı toplantıda paylaştığı konuların bir kısmını dün ki sayımızda okurlarımızla paylaşmıştık.Bügün yabancı uyruku öğrenciler ve proje destekleri konusunda Rektör Uysal’ın yaptığı açıklamaları okuyucularımız ile paylaşıyoruz.

BAŞKUMANDAN MEYDAN SAVAŞININ 100. YILINDA          

DUMLUPINAR’A 100 PROJE

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin, Kütahya ve ilçelerinde her alanda ve konuda bilimsel katkı sağlamak için çok çaba gösterdiklerini belirten Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal Dumlupınar,ve Altıntaş ilçelerinde  Kurtuluş savaşımızın kazanıldığı topraklarla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi.Tüm çalışmalarımızın  yanında biliyorsunuz 2022 yılı Dumlupınar zaferinin 100. yılı. Prof. Dr. Mustafa Aydın hocamız başkanlığında Üniversitemizde oluşturulan kurulla ‘100. yılda 100 proje’ başlıklı çalışmanın projeleri belirlendi. Kütahya Valiliğinin eşgüdümünde yürütülen projeyle 2022’ye kadar Dumlupınar’ı Çanakkale kadar tanınan adeta ikinci bir Çanakkale olacak bir yer haline getirmeyi planlıyoruz” dedi. Uysal, DPÜ’de yürütülen sosyal sorumluluk projeleri ile geleneksel sanatımız çininin 16. yüzyıl tekniğiyle üretimi için yürütülen projelerin ilk ürünlerini verdiğini söyledi. Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin bilim ve eğitimde olduğu gibi sanat ve sporda da başarılar elde eden bir üniversite olduğunu söyleyen Rektör “Kros takımımız daha önceki gün iki Türkiye şampiyonluğu, bir Türkiye ikinciliği elde etti.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN KOYDUĞU HEDEFİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

YABANCI ÖĞRENCİ SAYISI 1785 OLDU

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde basın mensuplarıyla biraraya gelen Rektör Uysal;Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin yabancı uyruklu öğrenciler tarafından tercih edilen bir üniversite olduğunu ifade etti. Rektör Uysal, “Cumhurbaşkanımızın üniversiteler için belirlediği hedef doğrultusunda biz de yabancı uyruklu öğrenci sayımızı arttırmayı önceliklerimiz arasına aldık. Bu kapsamda da 2018-2019 döneminde 175 olan TÖMER öğrenci sayımızı bu yıl 526’ya, 1252 olan yabancı uyruklu öğrenci sayımızı da 1785’e yükselttik. Diğer yandan imzaladığımız anlaşmalarla yurt içinde ve yurt dışında yeni iş birlikleri sağlıyoruz. Buraya gelen öğrenci ve akademisyenler ülkelerinde bizim birer kültür elçimiz oluyor. Tüm bu çalışmalarla uluslararasılaşma hedefimizi de en iyi şekilde gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“PROJELERE VERİLEN DESTEKLERİ ARTTIRDIK”

DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİNDEN PROJELERE

300 BİN LİRA DESTEK

Üniversite – Sanayi İş Birliği Projelerine de değinen Uysal, “Geldiğimizde 20 bin TL olan proje destek bedellerini 50 bin TL’ye yükselttik. 50 bin TL destekli projeler şu anda 300 bin TL. Geçen dönem yalnızca iki kalemde olan destekler şu anda artı 7 kalemde daha veriliyor. Akademik yükselme kriterlerimizi de değiştirdik ve liyakate dayalı bir sisteme geçiyoruz. Bunun yanında TÜBİTAK’ın ortaya koyduğu 2244 Üniversite – Sanayi İş Birliği Projeleri kapsamında Kütahya’da NG Grup, Güral Porselen ve Keramika ile 3 proje anlaşması imzaladık ve şu anda 18 doktora öğrencimiz alacakları burslarla bu şirketlerin üretim süreçlerine katılıyor ve öğretim üyelerimizle birlikte danışmanlık yapıyorlar. Kütahya’nın bu değerli üç firmasına da teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek Teknokent kurulum çalışmalarına hız verdiklerini ve firmaların birkaç yıl içinde Teknokent bünyesinde çalışmaya başlayarak Kütahya’nın sanayisine güç vereceğini söyledi.

Prof. Dr. Kâzım Uysal, Üniversitenin farklı yerlerinde yapılacak toplantılarla birimlerin çalışmalarının ulusal ve yerel medya ile daha ayrıntılı paylaşılacağını ve medyanın bu konuda kendilerine verecekleri desteğin Kütahya’nın ve Üniversitemizin tanıtımına önemli katkı sunacağını söyleyerek katılımcılara teşekkür etti.

Bu habere de bakabilirsiniz

İLKNUR HEMŞİRE KORONA VİRÜSÜNÜ YENDİ

İstanbul Pendik’te yaşayan ve geçtiğimiz günlerde bir video paylaşarak korona virüsüne yakalandığını açıklayan Kütahyalı İlknur …