Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / AKKENT MAHALLESİ’NDEKİ TURGUTLAR CADDESİ; “BARIŞ PINARI BULVARI” OLDU

AKKENT MAHALLESİ’NDEKİ TURGUTLAR CADDESİ; “BARIŞ PINARI BULVARI” OLDU

Kütahya Belediye Meclisi, 1. Dönem 7. Olağan Meclis toplantısı, 06.11.2019 tarihinde Belediye Hizmet Binası Meclis Salonunda, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, Başkanlığında gerçekleştirildi. Belediye Meclis toplantısında görüşülen maddeler arasında; araştırma geliştirme ve tanıtım komisyonuna havalesi yapılan  Akkent Mahallesi’nde bulunan TOKİ 627 konut ve TOKİ 345 konutları site içi yolları isim verilmesi” konusu üzerine;  Akkent Mahallesi’nde bulunan Turgutlar Yolu Caddesi olarak geçen yol isminin “Barış Pınarı Bulvarı” olarak değiştirilmesi kabul edildi.

1. Dönem 7. Olağan Meclis toplantısında; 2020 Yılı performans programı konusu, 2020 Mali Yılı ve takip eden iki yıla ait Belediye Bütçesi konusu, 2020 Mali Yılı Belediye Gelir Tarifesi konusu, Belediye Meclisinin 02.10.2019 tarih ve 272 sayılı kararıyla Araştırma, Geliştirme ve Tanıtım Komisyonuna havale edilen Kütahya Belediyesi Sivil Toplum Kuruşları Merkezi Görev, Yetki ve Çalışma Yönetmelik Taslağı konusu, Yurtiçi ve yurtdışı müsabakalarda Kütahya’nın adını duyuran, tanıtımını yapan, üstün başarı gösteren ve derece alan öğrencilere, sporculara, teknik yöneticilere ve antrenörlere ödül verilmesi ve ödüllerin belirlenmesi, amatör spor kulüplerinin müsabakalara gidebilmek için yapacakları talep doğrultusunda araç ve yakıt yardımı yapılması konularında Belediye Başkanı ve Belediye Encümenine yetki verilmesi konusu,  İlimizin muhtelif mahallelerinde bulunan isimsiz parklara isim verilmesi konusu, İlimiz merkez, İnköy Mahallesi Yedigöller Rekreasyon alanı bölgesinde imar planı yapımı konusu, İlimiz merkez, Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Yerleşkesi (Merkez Kampüsü) karşısı alt geçit bölgesinde Kirazpınar Mahallesinde İmar Planı Yapımı konusu, Belediye Meclisinin 04.09.2019 tarih 258 sayılı kararıyla onaylanan, Ağaçköy Mahalle yerleşik alanlarına ait Revizyon İmar Planlarına askı süresinde gelen itirazların değerlendirilmesi konuları görüşüldü.

“TOKİ 627 KONUT VE TOKİ 345 KONUTLARI SİTE İÇİ YOLLARI İSİM VERİLMESİ”

Belediye Meclis toplantısında 9. Maddede yer alan “Belediye Meclisi tarafından 02.10.2019 tarih ve 301 sayılı kararı ile araştırma geliştirme ve tanıtım komisyonuna havalesi yapılan şehrimiz Akkent Mahallesi’nde bulunan TOKİ 627 konut ve TOKİ 345 konutları site içi yolları isim verilmesi” konusu; görüşülerek;  TOKİ 627. Konut site içi yollara: “627 konut 1. Sokak, 627 Konut 2. Sokak, 627 Konut 3. Sokak, 627 Konut 4. Sokak, 627 Konut 5. Sokak, 627 Konut 6. Sokak, 627 Konut 7. Sokak, 627 8. Sokak” TOKİ 345 Konut Site içi yollara; “345 Konut 1. Sokak, 345 Konut 2. Sokak, 345 Konut 3. Sokak, 345 Konut 4. Sokak, 345 Konut 5. Sokak, 345 Konut 6. Sokak” isimlerinin verilmesine; Akkent Mahallesi’nde bulunan Turgutlar Yolu Caddesi olarak geçen yol isminin “Barış Pınarı Bulvarı” olarak değiştirilmesi kabul edildi.

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK’ın Başkanlığında gerçekleşen Meclis toplantısına; Kütahya Milletvekili İshak GAZEL, İl Genel Meclis Başkanı Musa YILMAZ, Belediye Başkan Yardımcıları İlyas BAHAR, Abdullah DAMCI, Murat ARIK, Fatih GÖLGELİ, Ali İhsan ERTAŞ, Ömer KÖSE, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kütahya İl Başkanı Ali ÇETİNBAŞ, Meclis Üyeleri, Birim Müdürleri ile Basın Mensupları katıldı.

ALİ ÇETİNBAŞ: “CUMHUR İTTİFAKI HERHANGİ BİR GENEL VEYA YEREL SEÇİMDEN DAHA ÖNEMLİDİR”

1. Dönem 7. Olağan Meclis toplantısında konuşma yapan Ak Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş, “Belediye Başkanımız Sayın Alim Işık’ın daveti üzerine buradayız. Sayın Belediye Başkanımıza tanıdığı bu fırsattan dolayı şahsım ve teşkilatım adına şükranlarımı sunuyorum. Sizlerin de bildiği Cumhur İttifakı hain 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında oluşan, milletimiz ve devletimizin bütünleşmesiyle devam eden ve orada yapılan eylemlerin sahip çıkmanın tezahürü olarak Yenikapı ruhuyla taçlandırılarak devam eden bir süreç. Cumhur ittifakının öznesi; kıymetli Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Ayakta durmasının belkide her türlü meselenin önünde sayılmasının sağlayıcısı, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli. Zaman zaman beyan ettikleri gibi Cumhur ittifakı belirli yörelerde basit siyasi çekişmelere feda edilemeyecek kadar önemlidir. Cumhur İttifakı ülkemizin bekası, ezanı Muhammedimiz, ay yıldızlı bayrağımız ve memleketimizin önce içerde, sonra dışarda burada siz oyun kuramazsınız, söylenecek söz varsa ancak biz söyleriz deme şansıdır belki. Dolayısıyla sayın genel başkanlarımızın başlatıp sürdürdüğü Cumhur İttifakı herhangi bir genel veya yerel seçimden daha önemlidir. Bu kürsüden açıkça ifade etmek isterim ki; Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı sayın Ferhan Yıldırım ile 15 Temmuz’dan bugüne, birbirimizle alakalı kurmuş olduğumuz hukuk, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı ile Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı arasında kurulan hukuktan farklı değildir. Gönlüm ister ki belediye meclisimizde de AK Parti grubu ile Milliyetçi Harekat Partisi grubu arasında benzer bir hukuk kurulsun, kurulmuşsa da inşallah bozulmadan devam etsin.” Dedi.

“BİR EKSİK, BİR HATA VARSA HER KİM YAPARSA YAPSIN HESABINI SORMAK SİZİN VE BİZİM BOYNUMUZUN BORCU”

Çetinbaş, meclis toplantısında yaptığı konuşmada sözlerine şu şekilde devam etti: “Unutmayınız, hepiniz bir gün eski olacaksınız. Dolayısıyla ona göre kıymet vermek, eskiyi, geçmişi ona göre değerlendirmek gerekir. Ben yaşım itibari ile Kütahya’mızda Sayın Oral Kiper’i hatırlıyorum. Benden yaşça büyükler belki daha eskiyi de hatırlar, sonra Halil İbrahim Özkaraca, sonra Sayın Süleyman Canan, Sonra Sayın Mustafa İça, sonra sayın Kamil Saraçoğlu. Ölen başkanlarımıza, onların meclis üyelerine cenabı Allah’tan rahmet diliyorum. Şunu söylemeye çalışıyorum; bugün geçmişle alakalı bir iş yaptığımızda geçmişe yaptığımız muamele yarın bu sıralarda sizlerin yerine oturanlar tarafından sizin için yapılabilir. Örneğin, basından takip ettiğim kadarıyla Sayın Belediye Başkanımız 1453 konutları diye geçen projeyi teslim alı, içinde bulunduğumuz binanın geçici kabulü yapıldı, burada geçmişle alakalı belki bizim siyasi partimizin de onayıyla, hem 1453 konutlarıyla alakalı hem de içinde bulunduğumuz binanın yapımıyla alakalı bir araştırma komisyonu oluşturuldu, bir şey çıkmadı demekki, Sayın Belediye Başkanımız kabulünü gerçekleştirdi. Şunu anlatmaya çalışıyorum, bir eksik varsa; bir hata varsa her kim yaparsa yapsın hesabını sormak sizin ve bizim boynumuzun borcu. Ama bakın Sayın Kamil Saraçoğlu döneminde belediye başkanlığı yardımcılığı yapan arkadaşlarımız o ihalenin içinde olanlar şimdi sayın Alim Işık’ın başkan yardımcısı. Geçmiş dönemde Milliyetçi Hareket Partisi meclis grubunun grup başkan vekili beyefendi şimdi belediye başkan yardımcısı. Çalışanlar aynı çalışanlar, bir eksik varsa bir kusur varsa bunların hesabı elbette sorulur ama şunu ifade etmek isterim. 3 dönem belediye bizim siyasi partimizdeydi, hem sayın Mustafa İça hem de sayın Kamil Saraçoğlu bu şehirde yaşamaya devam eden itibarlı adamlardır.

“HER NİMETİN BİR KÜLFETİ VAR, HARCAMADAN BİR ŞEY KAZANAMAZSINIZ”

Çarşıda, pazarda biz dolaştığımızda muhtarlarla zaman zaman konuşup sohbet ettiğimizde şöyle sözler söylüyorlar, belediyenin çok borcu olduğu için artık bir iş yapamayacakmış, kendi tabirlerine göre. Efendim, aylık gelen paradan şu kadar lira ila hangi hesabı veya hangi hizmeti yapabilir ki. Evet belediyemizin ciddi bir borç yükü olduğu gözüküyor, borcumuz var, doğru ama biraz önce bahsettiğim 1453 konutlar kapsamında, yani kentsel dönüşüm kapsamında yapılan konutlar kapsamında sanıyorum 1300’e yakın konutumuz var. Evet borcumuz ama aynı yerde ve başka yerde işyerlerimiz, gayrimenkullerimiz var, evet borcumuz var ama yine hazineden çevre  ve şehircilik bakanlığından almış olduğumuz yerlerimiz var. Ben bir gün berberde tıraş oluyordum, yani 20 yıl önce. Oraya bir adam geldi, öyle yorulmuş, bitap hale düşmüş, berber çok sıkıntılı gördüğünü söyledi, gurbetçi bir vatandaşmış, berbere dedi ki, valla 13 tane dairem var, kiracılar berbat etmiş, boya badana, belediye emlak vergisi de çıkartmış, su parası da ödedim, çok zor işim var, çok bunaldım deyince hemen hızlıca berber, o kadar bunaldıysan benim üzerime yapıver diye. Yani her nimetin bir külfeti var, harcamadan bir şey kazanamazsınız.

“ZOR OLANI BAŞARMAK BU MECLİSE YAKIŞAN MESELEDİR”

İnşallah belediye başkanımızın yapmış olduğu hizmetler, halkımız teveccüh gösterir, onu seçerse öder, teveccüh göstermez, başka bir belediye başkanını seçerse, başka bir siyasi partiden belediye başkanı seçerse, tabi kendisi talip olma durumu olmama durumu da var, ona göre öder. Yani aslında zor olanı başarmak bu meclise yakışan meseledir.

“KÜTAHYA BİR ŞANTİYEYSE, ŞANTİYE BAŞKANI SAYIN ALİM IŞIK, MİLLETİMİZ HİZMET BEKLİYOR”

Yıllar önce ben yeni mühendis olmuştum, kocaman bir şantiyeye şantiye şefi yaptılar beni. Elektrik işleriyle alakalı her yer toz dumandır. Bir ihtiyaç listesi hazırladım, şunlar şunlar alınacak, kendime göre de yaklaşık maliyetini çıkardım ve genel müdüre götürdüm. Şantiyeyi kurmak için bunlara ihtiyacımız var. İhtiyaç listemiz ve yanına tahminen lazım olan para. Dedi ki; mühendis bey, iyi şantiye şefi nasıl olur biliyor musun? Para olmadan şantiyeyi kuracaksın. Kütahya bir şantiyeyse, şantiye Başkanı Sayın Alim Işık, milletimiz hizmet bekliyor, seçim döneminde verdiği vaatleri, bütün siyasi partilerden alacağı destekle ortaya koyacağına yürekten inanıyorum çünkü meclisin algoritmasına baktığımda ortak payda olarak Kütahya’yı görüyorum.

“ESNAF KARDEŞLERİMİZİ EZMEDEN, ONLARI ZORA SOKMADAN BU İŞİN ÇÖZÜLECEĞİNE YÜREKTEN İNANIYORUM”

Belediye müstecirleri yönetmelikler gereği ihaleye çıkınca ortam biraz hareketlendi. Esnaf odları başkanımızı da selamlıyorum, rahat rahat oturuyordu şimdi bir de esnaf derneği kurmuşlar. Takip ediyoruz, mesele tabi herkesin kazanması meselesi. Yönetmelikler, birtakım kanunlar olabilir, biraz önce sayın belediye başkanımız bizi ağırladı, kamuyu zarara uğratmadan, belediyemizin kaynaklarını eksiltmeden, oradaki esnaf kardeşlerimizi ezmeden, onları zora sokmadan bu işin çözüleceğine ben yürekten inanıyorum.

“ASIM GÜNDÜZ ESNAFI BİR HAYLİ ŞİKAYETÇİ”

İl trafik komisyonumuz bir karar aldı, tabi il trafik komisyonu karar alır ama kararı bu işe hazırlayan yerel siyasi otoritedir. Ne demek? Belediye Başkanlığı. Onun için burada konuşuyorum. Yani projeyi belediye çizer, il trafik komisyonu da ona göre onaylar. Elbette onaylamayadabilir ama bizim Asım Gündüz caddemiz Ulu Cami Vazo istikametinde, yani Ulu Cami’den vazoya doğru. Alternatif yol diye Sayın Mustafa İça zamanında açılan yol, Ulu Cami Vazo istikametinde. Daha önce Asım Gündüz tersken biri vazo Ulu Camii istikametinde, diğeri Ulu Cami Vazo istikametindeydi. Şimdi her iki yol, vazo ulu cami istikametinde olunca otobüsler de Asım Gündüz’den kaldırılınca Asım gündüz esnafı bir hayli şikayetçi. Eğer vaktiniz olur da başkan yardımcılarınızla oradaki esnafı ziyaret ederseniz cadde baypas edilmiş durumda.

“BENİM KANAATİME GÖRE; OLMADI”

Bir tek zaman aralığı hariç, akşam 5’te mesai çıkışında battı çıktı istikameti ona uygun olmadığı için sonrada ciddi bir kuyruk oluyor, oradaki yoğunluğun azalması, orada iş yapan esnaf kardeşlerimiz tarafından ciddi bir tepkiyle karşılandı, hatta şöyle sözler söylediler; iki tarafı da Ulu Camii’den vazoya doğru hareket ettirip biraz şehri bunaltıp Cumhuriyet Caddesi’ni tek şerit trafiğe açabiliriz falan. Ben de cevaben, bir belediye başkanı neden buna ihtiyaç duysun, bu halkımızın daha çok faydasına olur, bu yaşanan eğer sıkıntıysa bu sıkıntıyı yaşatmadan da açabilir diye düşünüyorum. Yani benim kanaatime göre olmadı. Meclis üyeleri kendileri zaten bu şehirde yaşadığı için taktir edebilir, birtakım düzenlemelerin yapılması gerektiği kanaatindeyim.

“SAYIN AHMET ERBAŞ BİR TWİT ATMIŞ, ÇOK HOŞUMA GİTTİ”

Çetinbaş, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “MHP Kütahya Milletvekili Sayın Ahmet Erbaş bir twit atmış, çok hoşuma gitti. Genel Başkanımız Devlet Bahçeli: Kılıçdaroğlu bizim kardeşimiz değil, Türkiye düşmanlarının ümit aşısı, geçim kapısı, tescilli hısım ve akrabasıdır.” Bu twiti atan Kütahya Milletvekili Sayın Ahmet Erbaş’ı tebrik ediyorum. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeliyi sayı ve hürmetle anıyorum. Belediye Meclis üyelerini de genel başkanlarının ortaya koyduğu tavırla hareket etmesi ümit ve temennisiyle hepinizi saygı ve hürmetle selamlıyorum.”

ALİM IŞIK: “1453 KONUTLARI VE BELEDİYE HİZMET BİNAMIZ KÜTAHYA’NIN ORTAK MALIDIR”

Belediye Meclisinde konuşan AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş’ın sözlerine cevap veren Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “1453 konutları ve belediye hizmet binamızın geçici kabullerini yaptık, emeği geçenlere bir kez daha teşekkür ediyorum bunlar Kütahya’nın ortak malıdır, en iyi şekilde hızla milletimizin hizmetine sunacak şekilde alınması gereken tedbirleri ve uygulamaları bugüne kadar getirdik. Şu anda 1453 konularının hak sahipleri olarak nitelendirdiğimiz ve 2012 yılında bakanlar kurulu kararıyla tespit edilen 12 mahallemizde riskli alanlar üzerinde gayrimenkulleri bulunan vatandaşlarımıza teslim aşamasına geldik. Binaları gördüler, noterle kuraya katılmak üzere taleplerini ilettiler, 1- 2 hafta içerisinde öncelikle 12 mahallenin 4 mahallesinde uygulamaya başlanan projeler kapsamında o vatandaşlarımıza burayı tahsis edeceğiz. 1. Adadaki toplam 222 daireyi vefa mahallesi sakinlerimiz için ayırdık, ondan sonra Osmangazi Mahallesi, Sultanbağı Mahallesi ve Börekçiler Mahallelerindeki vatandaşlarımızdan talep gelmesi halinde benzer şartlarda onları da hak sahipleri olarak gerekli anlaşmayı yapıp, sözleşmeleri imzalayıp yerleştirmeyi sağladıktan sora geriye kalan gayrimenkulleri normal vatandaşlarımıza satışa sunulması ile ilgili sürecimiz devam ediyor. Ciddi bir takep odluğunu son günlerde memnuniyetlerle gördük, önceden tereddütler vardı ama binaları görüp, uygulamamızı görüp, meclis gündemimize de aldık, o ilkeler doğrultusunda diğer hak sahiplerine de aynı imtiyazları ve teşvikleri uygulayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunmaya devam edeceğiz.

“ZOR OLANI BAŞARMAK GÜZEL BİR DUYGU, BAŞARACAĞIZ, BUNDAN HİÇ ŞÜPHENİZ OLMASIN”

Belediyemizin borcu var, bir taraftan borcumuzu ödeyeceğiz bir taraftan vatandaşlarımızın bizden beklediği belediye hizmetlerini eksizsiz yerine getirmeye devam edeceğiz. Ayrıca seçim öncesi vatandaşlarımıza bulunduğumuz taahhütleri de 5 yıl içerisinde bu güzel şehre kazandırmanın mutluluğunu hep beraber yaşayacağız. Elbetteki zor olanı başarmak güzel bir duygu, inşallah başaracağız bundan hiç şüpheniz olmasın. Gerek siyasi partilerimizin gerek milletvekillerimizin gerekse vatandaşlarımızın desteği ile bunun altından kalkacağımıza inanıyoruz.

“GEREKLİ TEDBİRLERİMİZİ ALDIK, ALMAYA DA DEVAM EDİYORUZ”

Belediyemizin müsteciri durumundaki vatandaşlarımızın yasal mevduat gereği belediyemizi de sıkıntıya sokmadan kiralamalarının ihalesine çıkılacağı konusudur, gerekli tedbirlerimizi aldık, almaya da devam ediyoruz, yine uygun görürse meclisimizin değerli üyeleri bugün de esnaf odaları birlik başkanımızın talebi üzerine önerge ile biraz daha koruyucu hüküm diyebileceğimiz, mevcutların önünü rahatlatacak bir hükmü de ekleyebilirsek bu başka türlü değerlendirmelerinin önün kapacaktır diye ümit ediyorum.

“TÜM ESNAFLARIMIZIN DAHA RAHAT MÜŞTERİYE KAVUŞABİLECEKLERİ UYGULAMALARIN HAZIRLIĞI İÇERİSİNDEYİZ”

İl trafik komisyonumuzun kararıyla Asım gündüz caddesindeki yön değişikliği ve Osmanlı caddesindeki tek istikamete trafik akışının yönlendirilmesi konusunda uygulamanın ilk başladığı birkaç günde devamının ne olacağını bilmeden ve bazı vatandaşlarımızın bu değişiklikten haberdar olmaması nedeniyle eski alışkanlıklarını devam ettirmek istemelerine dayalı sıkışıklıklar yaşanmıştır ama şu anda gerek Asım gündüz caddesindeki esnaflarımızın gelip bizlerle görüşüp taleplerini dinledikten sonra onlara yaptığımız açıklamaların ardından gerek ek düzenlemelerle trafik sıkışıklığının belli ölçüde çözüldüğünü sizlerle paylaşmak isterim. Elimizdeki resmi ölçülmüş değerlere göre vazonun orada inşa edilen alt geçitin bu uygulama öncesinde kullanımı yaklaşık yüzde 20 idi. Bu son değişiklikten sonra son 10 günlük yaptığımız ölçümler sonucunda ise yine o vazodaki alt geçidimizin kullanım oranı yüzde 44’e ulaştı. Daha yüzde 56’sı boş. Şimdi o alt geçiti daha etkin kullanma adına yapacağımız birkaç küçük uygulamayla yüzde 50’nin üzerine çıkarıp şehrin merkezindeki yoğunluğu azaltma gayreti içindeyiz. İnşallah yakında eski valilik binamızın yıkılmasıyla ortaya çıkacak alanın zafer meydanı projemiz kapsamında yeniden düzenlenmesi sonucu hem Cumhuriyet Caddesi’ndeki hem de Asım Gündüz caddesindeki ve diğer caddesindeki tüm esnaflarımızın daha rahat müşteriye kavuşabilecekleri uygulamaların hazırlığı içerisindeyiz.

“ÖYLE BİR ŞEY OLSA KAMUOYUYLA PAYLAŞMAKTAN ASLA GERİ DURMAYIZ”

Cumhuriyet Caddesini trafiğe açmak üzere bilinçli olarak sıkıntı yaşatıldığı konusundaki değerlendirmelere saygı duyarız, öyle bir şey olsa kamuoyuyla paylaşmaktan asla geri durmayız gerekiyorsa da yaparız ama şu anda böyle bir projemiz yok, ileride örneğin Zafer Meydanı projemiz ve kültür merkezi projemizi devreye girdiğinde şu anda Cumhuriyet Caddesinde zamanlarının önemli bir kısmını geçiren vatandaşlarımızın büyük bir bölümü oralarda zaman geçirmeye başladığında inanıyorum ki o bölge esnafımızın talebi burayı trafiğe çın önünde olacaktır ki nitekim şimdi yavaş yavaş başladığını da söylemek isterim, günü geldiğinde tekrar değerlendiririz. Projelerimizi vatandaşlarımızla paylaşırız, kabul ederlerse onu da yaparız ama öyle bir düşüncemiz asla olmadı, olursa da paylaşırız.” Diye konuştu.

MUSA YILMAZ: “HER TÜRLÜ İMKANI SEFERBER ETMEYE HAZIRIZ”

Kütahya İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz ise Belediye Meclisinde yaptığı konuşmada birlik beraberlik vurgusu yaptı. Özel İdare, İl Genel Meclisi olarak her türlü imkanı seferber etmeye hazır olduklarını vurgulayan Yılmaz, “Kütahya ortak paydasının her türlü siyasi fikirden, şahsi beklentiden üzerinde olması gerektiğini ve öyle olduğunu düşünüyorum. Bütün yapılan iş ve işlemlerde bu prensip üzerinden hareket ettiğimizde bence Kütahya kazanacaktır. Kütahya’nın kazanılan her güzel hizmetten mutlu olacağımızı, her başarısızlıktan, olumsuzluktan mutsuz olacağımızı çok samimi olarak ifade ediyorum. Biz Kütahya paydasını il genel meclisimizde geçmiş yıllarda da dahil bizzat uygulayarak hayata geçirmişiz. Sayısal çoğunluklar belki karar almada, gerçi bütün aldığımız kararlar oy birliğiyledir, bu Kütahya’mız adına çok gurur ve mutluluk verici bir olaydır ama aldığımız neticeleri paylaşımda bütün arkadaşlar arasında eşit davranıyoruz, eşitiz. Kütahya’ya bir güzel hizmet kazandırdıysak bundan mutluluk olarak paylaşımda kendimizi eşit hissediyoruz, bunda bir kıskançlık yok. Ben belediyemize başarılar diliyorum, Kütahya’mıza gerçekten bir vefa borcumuz var. Yapmamız gereken çok şey var.

“ORTAKLIKLA YÖNETTİĞİMİZ PROJELER VAR”

Ortak işbirliğimiz de oluyor, nitekim geçen dönemde bu belediye binasının yükselmesinde, hiç tereddüt etmeden belediye başkanlığımıza tahsis ettik. Bunun yanında yine ortaklıkla yönettiğimiz projeler var, Yoncalı var, burada ciddi bir hareketlendirme ve güzelleştirme yapmayı planlıyoruz, yeni Valilik binası taşındığında o alan özel idarenin, oraya ne yapabiliriz kesinlikle belediyemizle birlikte çalışmak lazım, bir hizmet yaptığımızda kalıcı olacak, Germiyan sokakta bir beylerbeyi konağı veya müzesi veya kültür evi taçlandıralım diye bir çalışmamızdan orada beledimizin bulunan konaklarının da aynı anda harekete geçirilmesi için yapacağımız çok şeyler var, bunları dayanışma içerisinde birlikte düşüneceğiz.

“BİRLİKTE ÇALIŞMAKTAN ÇOK MUTLU OLURUZ”

Belediye başkanımızın Kütahya adına bizden talep ettiği her türlü imkanı özel idare, il genel meclisi olarak seferber etmeye hazırız. Yeter ki Kütahya’mıza mevcut durumuna bir santim öteye, bir milim yukarıya çekebilmek için bir gayretimiz, hizmetimiz bulunsun. Birlikte çalışmaktan çok mutlu oluruz ben artık Kütahya’nın siyasette tartışma veya farklı grupların tartışmasından ziyade  hizmet bekleyen bir yönü olduğunu taktir ediyoruz, hepimizin böyle bir kanaati var. Önümüzde 4 yıl uzun bir seçim dönemi var. Hiç ümitsiz değiliz Kütahya’mıza her alanda hizmetler kazandıracağımıza inanıyorum.” Diye konuştu.

İSHAK GAZEL: “İŞ BİRLİĞİNİ EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARTACAĞIZ”

Belediye Meclis toplantısına katılarak önemli değerlendirmelerde bulunan AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel ise, “Belediye Meclis toplantısını yapmış olduğumuz bu salonda Cumhur ittifakımızın ruhu gereği belediye faaliyetlerinde Kütahya Milletvekili olarak, Kütahya milletvekilleri olarak üzerimize düşen sorumluluğumuzu yerine getirmeyi taahhüt ediyoruz. Üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğimizi beyan ediyoruz. Belediyemizin çalışmış olduğu projelerde bizlerin üzerine düşen yükümlülüğün yanında hükümetimizin yaptığı projelerde belediyemizin paydaşlığını da gerçekten önemsiyoruz. Önümüzdeki dönemde de inşallah bu iş birliğini en üst seviyeye çıkartacağımıza yürekten inanıyorum.

“5. OSB SADECE KÜTAHYA’MIZ İÇİN DEĞİL TÜM BÖLGEMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ POTANSİYELE SAHİP”

AK Partimiz 17 yıllık bir iktidar döneminde Kütahya’mıza gerçekten çok önemli değerlerin kazandırılmasına sebep oldular. Ben son dört senedir milletvekili olarak bu görevi yerine getiriyorum. Onun öncesinde de teşkilatlarımızda gençlik kolları başkanı, merkez ilçe başkan yardımcısı, il başkan yardımcısı ve il başkanı olarak bulundum. İnşallah önümüzdeki dönemlerde de milletvekillerimizle birlikte il teşkilatımızla, il genel meclisi üyelerimizle birlikte de gerçekten çok önemli çalışmaları bitirme aşamasına geldik. Bunlardan birisi 5. OSB. 5. OSB sadece Kütahya’mız için değil, sadece  Altıntaş bölgesini hedefleyen bir sanayi bölgesi de değil zaten, tüm bölgemiz için, Yani Afyon’un Uşak’ın bu bölgenin bütün yaşayan insanlarının istihdam ihtiyacını karşılayabilecek çok önemli potansiyele sahip bir OSB. 5 milyon 650 bin metrekare üzerine konumlanacak olan bu OSB’mizi inşallah önümüzdeki günlerde hizmete geçireceğiz. Bununla alakalı bütün aşamaları tamamlamış vaziyetteyiz bu da hem şehrimizin hem bölgemizin istihdamına büyük bir katkı sağlayacak.

“TARIM POTANSİYELİMİZİ ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”

Kütahya’mızın tarım potansiyelinin en üst seviyeye çıkması için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Sulanabilir tarım arazilerimizin artırılmasıyla ilgili gerek özel idaremizle gerekse bakanlığımızla yapmış olduğumuz su kanalları ve baraj gölet projeleri başarıyla uygulanmaktadır. Ayrıca Simav’da jeotermal OSB ile ilgili olarakta çok önemli bir proje tarımda Kütahya’mızın potansiyelini en üst seviyelere çıkartacak bir projeyi de inşallah bakanlığımız uygulamaya koyacak bu da Kütahya’mızın ürünlerinin daha fazla değerlenmesine de inşallah vesile olacak.

“KÜTAHYA’NIN TURİZM MERKEZİ OLMA ZARURETİ VAR”

Turizm konusunda Kütahya’mızın bir merkez olma zarureti vardır. Bununla alakalı da değerli çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığımızla birlikte yapıyoruz. Belediyemizle de inşallah paydaş olarak bu çalışmaları önümüzdeki dört yıllık seçimsiz süre boyunca da yapacağımıza canı gönülden inanıyorum. Bu bağlamda Gediz’de Murat Dağı projemiz turizme kazandırılmasıyla alakalı gerçekten çok önemli proje. Aizonai Antik Kenti ile alakalı inşallah daha fazla ziyaretçi çekilmesiyle alakalı çalışmalar yapılıyor. Bu arada Rıza Güral Beyefendi de bu Aizonai Antik Kenti’nin bütün değerleriyle birlikte açığa çıkması için yüklü miktarda bir bağış yaptı, ona da teşekkür ediyorum. Bakanlığımızla birlikte bu çalışmalarda devam ediyor.

“5. OSB’MİZ BİTTİĞİNDE BOR KATKILI ÜRÜNLERİN BURADA ÜRETİLMESİYLE  ALAKALI FABRİKALARIN TEŞVİKİNİ  GÖRÜŞÜYORUZ”

Kütahya’mızın bütün potansiyellerinin açığa çıkarılması için önemli çalışmalar yapmamız lazım. Bu çalışmalardan birisi de bor madeni ile ilgili çalışmalar. KSBÜ belediyemizin de iştirak edeceği bir çalıştay gerçekleştiriyor. Bu çalıştayda bor madeninin sağlık alanında kullanımıyla alakalı bir organizasyon düzenleyecek. Bu çalışma da bor madeninin daha etkili kullanımıyla alakalı bizim önümüzde bir ışık olacak ve 5. OSB’miz bittiğinde de bor katkılı ürünlerin burada da  üretilmesiyle alakalı fabrikaların teşvikini de inşallah Sanayi ve Teknoloji Bakanımızla görüşüyoruz, görüşmelerimizi de bu anlamda sürdürüyoruz. Kütahya’nın tarih turizmi, termal turizmi ve ulaşım noktasındaki bütün konularda, ticaret konusunda merkez olmasıyla alakalı gerekli çalışmaları milletvekillerimizle beraber yapıyor, bakanlıklarımıza da bu anlamda projelerimizi iletiyoruz. Önümüzdeki günlerde bu anlamda belediye meclisimizin de, belediyemizin de katkılarını hep birlikte göreceğiz.

“BELEDİYE BAŞKANIMIZIN YAPMIŞ OLDUĞU PROJELERİN TAMAMINDA BİZ DE PAYDAŞIZ”

Bu ay muhtemelen belediye meclisimiz belediye başkanın seçildikten sonraki Sayın Belediye Başkanımızın ilk bütçesini çıkartacak. Aslında burada da ben hep şöyle derdim, belediye bütçeleri belediye seçimleri mart ayında oluyor, mart ayında çıkmalı, yeni belediye başkanı kendi bütçesini yapmalı göreve gelir gelmez, bir önceki belediye Başkanının bütçesini kullanarak eğer belediye devam etmiyorsa onun bütçesini kullanarak projelerini yapmaya çalışıyor veya da Aralık ayında yapılacaksa genel bütçe Aralık ayında yapıldığı için o zaman belediye seçimlerinin Aralık ayında yapılması bu anlamda daha uygun olur diye hep söylerdim. Neredeyse 7 ay geçti ilk bütçesinde belediyemiz, belediye meclisimiz belediyemizin seçimlerden sonra ilk bütçesini yapacaksınız. Tabi bu bütçede önemli projelerin bütçesinin hazırlanacağına canı gönülden inanıyorum. Bunlara da her türlü desteği vermeye hazırız. Bunu tekrar tekrar ifade ediyorum, belediye başkanımızla yüz yüze görüştüğümüz esnada da bunu gerçekten canı gönülden ifade ediyorum. Belediyemizin, Belediye Başkanımızın yapmış olduğu projelerin tamamında biz de paydaşız. Bakanlıkla da ilgili gerekli bütün diyaloğun sağlanmasıyla ilgili üzerimize düşen ne varsa yapmak mecburiyetindeyiz.

“MEYDAN PROJESİNİ ÇOK ÖNEMSİYORUM”

Burada bir AKP’li, bir MHP’li, bir CHP’li olarak değil, bir Kütahyalı olarak duruyoruz. Kütahya bizim özel ve ortak bir paydamız. Kütahya paydasıyla alakalı olumlu ne yapılması gerekiyorsa bunları hep birlikte yapacağız. Belediyemizin önünde çok önemli bir fırsat var. Ben çok önemsiyorum, bunu ilk defa buradan ifade ediyorum. İnşallah bir meydan projesi yapılacak, bunu belediyemiz yapacak. Siz hazırlamış olduğunuz bütçelerle oraya ayıracağınız kaynaklarla yapacaksınız.

“KÜTAHYA’NIN BÜTÜN TARİHİNİ AYNADA SEYREDİYORMUŞ GİBİ BİR MEYDAN KAZANDIRMAMIZ LAZIM”

Ben diyorum ki tabi çok kıymetli belediye çalışanlarımız, mimarlarımız var, bu meydan projesini çizebilecek, yürürlüğe koyabilecek, şehrimizde Kütahya’mızda çok önemli mimarlarımız var ama gerçekten buraya Kütahya’nın bütün tarihini ortaya koyabilecek, dışardan bir vatandaş geldiği zaman Kütahya’nın bütün tarihini aynada seyrediyormuş gibi görebileceği bir meydan kazandırmamız lazım.

“MEYDAN ÇALIŞTAYI, MEYDAN PROJESİ YARIŞMASI YAPILMALI”

Meydan Projesi ile alakalı özel çalışma yapan mimarlardan da görüş alınmalı ve hatta hatta belki de bir meydan çalıştayı, meydan projesi yarışması yapılmalı. Bu çok önemli bir fırsat ev gerçekten bir belediye başkanı için bulunmaz bir nimet, şehre imzasını atacak bir proje belediye başkanının. O yüzden bu konuyla alakalı gerçekten ince elenip sık dokunulması ve bu alanda güzel bir proje hazırlanmasını canı gönülden arzu ediyorum. Ben İstanbul Hukuk Fakültesi mezunuyum. İstanbul Üniversitesi’Nin Beyazıt’taki kampüsünde okudum üniversiteyi. Şimdi üniversite deyince akla zaten Beyazıt üniversitesindeki kapı gelir. Beyazıt meydanı ben üniversiteye başladığımda çok güzel bir şekilde yapılmıştı. Beyazıt Meydanı mimarı Turgut Cansever, Allah rahmet eylesin gerçekten çok önemli bir mimardı. Biz Beyazıt Meydanı’na girdiğimizde Bütün İstanbul’un tarihini neredeyse seyrediyorduk. Böyle büyük bir meydanın inşallah Kütahya’mıza kazandırılmasını da canı gönülden arzu ediyorum.

“KÜTAHYA İSTİKLALİN ŞEHRİ, İNŞALLAH HEP BERABER İSTİKBALİN ŞEHRİ DE YAPMALIYIZ”

Artık model belediyecilik anlayışında sadece klasik belediye hizmetleri olan alt yapı, ulaşım, su, kanalizasyon hizmetlerinden bahsedilmiyor. Modern belediyecilik anlayışında yerel kalkınmayı önceleyen bir belediyecilik anlayışı artık gündeme oturmuştur. Bizim de burada bu modern belediyeciliğin Kütahya’da uygulanmasıyla alakalı hepinizin gayretlerinin en üst seviyede olduğunu biliyorum, bizlerin de buna katkı sağlayıp, yerel kalkınmayı sağlayacak bütün projeleri harekete geçirmemiz, ortaya koymamız lazım. Tabi Hepimiz üzerimize düşeni yapacağız, önümüzde 4 yıllık seçimsiz bir dönem var. Bu dönemi Kütahya’mız için, Kütahya’mızın gençleri, kadınları, bütün insanlarımız için büyük bir efor sarf ederek geçirmemiz lazım. Kütahya’mız Türkiye’mizin bir incisi.  Kütahya İstiklalin şehri, Kütahya’yı inşallah hep beraber istikbalin şehri de yapmalıyız. Bu konuda tartışmalıyız, tartışmaktan da çekinmemeliyiz.

“GÜN, KISIR DÖNÜLERLE KAVGA ETME GÜNÜ DEĞİLDİR, GÜN BİRLİK  VE BERABERLİK İÇERİSİNDE HEP BERABER KÜTAHYA İÇİN BİR ŞEY ÜRETME GÜNÜDÜR”

Yerel kalkınmayı sağlayacak, el sanatlarıyla uğraşan çinicimizin ürünlerini daha iyi  pazarlanmasıyla ilgili faaliyetlerden en ufak şehrimizin potansiyelini açığa çıkaracak faaliyetlere kadar bu kalkınmayı sağlayacak o vizyonu Kütahya’da oluşturmamız lazım. Bunun içinde mesela Kütahya UNESCO’da yaratıcı şehirler ağına girdi, bu çok büyük bir başarı. Bunun üzerine gitmemiz lazım, bu konuyla alakalı herkesin katıldığı, siyasi partilerin paydaş olduğu, milletvekillerimizin hepsinin paydaş olduğu bir çalıştayı inşallah hep beraber gerçekleştirmemiz lazım. Kütahya için hepimizin yüreğinin atması lazım. Gün, kısır dönülerle kavga etme günü değildir, gün birlik  ve beraberlik içerisinde hep beraber Kütahya için bir şey üretme günüdür. Kütahya deyince ben hiç kimseyi o CHP’liymiş, MHP’liymiş, AKP’liymiş diye ayırmıyorum. Hep beraber Kütahya için yüreğimizi ortaya koyma günüdür diyorum ve inşallah ortak akıllarla bu Kütahya vizyonunu ortaya çıkarmayı ümit ediyorum. Belediye meclisimiz çok önemli, şehrimizin bütün sorunlarının paylaşıldığı bir ortam, bu belediye meclisinde görev yapmak, belediye meclisinde üye olarak grev yapmak çok önemli. Önümüzdeki beş yılda yapacağınız görevden dolayı, alacağınız kararlardan dolayı hepinize şimdiden başarılar diliyorum. Allah aldığımız kararlarda bizleri utandırmasın.” Dedi.

Bu habere de bakabilirsiniz

ZAFER; SAVUNMA SANAYİ İLE BÖLGE FİRMALARINI BULUŞTURDU

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Zafer Kalkınma Ajansı koordinasyonuyla 16 Ocak 2020 tarihinde Manisa Anemon …