DUVAR

  Bakarken göremeyiz kimi zaman. Gözümüzün önündedir hâlbuki.

Gariptir değil mi?

Halk arasında söylenegelen bir ibare vardır bu hususla ilgili: “ Dört duvar arasında olanı ancak yaşayan bilir.”

 Doğrudur.

Duvarlar şahittir. Varlığa da yokluğa da hüzne de mutluluğa da. Hatta geçmişe ve geleceğe de. Duvarlar, seni büyütür. Çocukluğunu, gençliğini, bugününü bilir. Seni, senden daha iyi tanır.

Şarkı söylersin dinler, kitap okursun dinler, ağlarsın ya da gülersin gözler… Duvarlar, bizi bize hatırlatan insandır. Sesimizi bilir, içimizi bilir, dünümüzü bilir, dünümüzdeki insanları bilir, günümüzü bilir…

Bir de şöyle bir söylem vardır: “ Onun aşılmaz duvarları var! Duvarlar, örmüş çevresine.” Bu iki söylem arasında var olan farklılık; birinin görülebilir, bildiğimiz duvar olması, diğerinin yine bildiğimiz fakat insanın önüne set çeken, görünmeyen bir engel olması.

Düşündüğümüzde somut ya da soyut anlamlara gelen imgemiz duvar, her halükarda bizi koruma vasfını üzerinde barındırmaktadır.

Kimi zaman, insanlardan daha vefalıdır.  Korur görünmez; direkt korur.

Çocukluğumun yazları, babaannem sağken yaylada geçerdi. Dedemin koyunları vardı o dönem. Hayal meyal hatırlıyorum belki de artık unutuyorum. Hani insan, uzun süre duymadığı bir sesi unutur ya! Onun gibi bir şey galiba. O yayladaki evimiz hala durur fakat duvarları çatlak, tavanı yavaş yavaş dökülüyor. Her gittiğimde mutlaka temizliyorum, içinde kimsenin oturmayacağını bilsem de. Çünkü orası, benim dünyam. O duvarlar, benim bütün ailemi tanıyor. O duvarlar, benim görmediğim çok şeye şahit oldular. Dili olsa çok şey anlatacaklar biliyorum. Anlatamasa da ben onları anlıyorum ya da anladığımı düşünüyorum. Duvarlar azizim! Bizi bizden daha iyi tanıyorlar. Karanlıktan aydınlığa, aydınlıktan karanlığa sığınıyorlar.

                                                                                                                                                      Hamide AY

Erdem Beyazıt bir şiirinin son mısrasında der ki: “

Susmanın kalesine sığınıyorum,

Önümde karanlıktan duvarlar,

Sırtımda, insan yüklü bir gök var.”

Bu habere de bakabilirsiniz

İKİ KÜS KARDEŞİN HİKAYESİ

(Bir alıntı paylaşıyorum ama çok dersler var içinde) Bir zamanlar, birbirine bitişik iki çiftlikte yasayan …