Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM İLE TURİZME YÖNELİK İHTİYAÇLAR & SORUNLAR İSTİŞARE EDİLDİ

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM İLE TURİZME YÖNELİK İHTİYAÇLAR & SORUNLAR İSTİŞARE EDİLDİ

Zafer Kalkınma Ajansı tarafından 08.10.2019 tarihinde Afyonkarahisar ilinde kurgulanan Mali Destek Programlarına katkı sağlamak amacıyla yerel paydaşlar ile istişare toplantısı düzenlendi. Toplantıya 70 kurum / kuruluş katılım sağladı ve TR33 Bölgesi için önemli proje önerileri turizm ve mesleki eğitim konularının doğrudan ilgili kurumları ile istişare edildi.

Bölgesel kalkınmanın en önemli aktörlerinden biri olan kalkınma ajanslarının kurumlar arası koordinasyonu sağlama noktasında da önemli görevleri olduğu belirtildi. Kalkınmanın yerelden ve ilgili paydaşlar ile iş birliği halinde gerçekleşeceğinden hareketle Zafer Kalkınma Ajansı ilgili paydaşlar ile istişareler gerçekleştirmekte. Bu doğrultuda turizm & mesleki ve teknik eğitime yönelik ihtiyaç ve sorunları analiz etmek için ilgili paydaşlar ile istişare toplantısı gerçekleştirildi.

TURİZM PROJE ÖNERİLERİ

Bu kapsamda 10.00 -12. 30 saatleri arasında, Bölgede en çok katma değer oluşturan unsurlardan biri olan turizm sektörüne yönelik yerel paydaşların (TR33 Bölgesi Belediyeleri, TR33 Bölgesi İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri, TR33 Bölgesi İl Sağlık Müdürlükleri, TR33 Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odaları,TR33 Bölgesi Üniversiteleri ve TR33 Bölgesi Sivil Toplum Kuruluşları) katılımı ile turizm proje önerileri istişare toplantısı gerçekleştirildi. Program, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli OĞUZ’un açılış konuşması ile başladı.

VELİ OĞUZ: “KURUM / KURULUŞLAR İLE DOĞRUDAN İSTİŞARELER YAPMAK ÖNEMLİ”

OĞUZ konuşmasında kalkınmanın çok boyutlu bir kavram olduğundan ve belirli sorunların çözümü noktasında kurum / kuruluşlar ile doğrudan istişareler yapmanın öneminden bahsetti. OĞUZ, Zafer Kalkınma Ajansı’nın sadece destek veren bir kurum olmadığını aynı zamanda kurumlar arası koordinasyonu sağlayan bir kurum olduğunu ifade etti. Kurgulanan ve yapılacak olan çalışmalarda kalkınmanın tek bir elden değil işbirliği ile gerçekleşeceğini vurgulayan OĞUZ, mevcut durumun analiz edilerek sınırlı kaynak ile etkin çözümler üretme noktasında paydaşlar ile gerçekleştirilen bu gibi istişare toplantılarının öneminin altını çizdi.

TURİZME YÖNELİK İHTİYAÇ VE SORUNLAR

Program, OĞUZ’un konuşması sonrasında, Program Yönetimi Birimi Başkanı Erce ŞENGÜL’ün turizme yönelik ihtiyaç ve sorunlar istişare toplantısına ilişkin sunumu ile devam etmiş olup soru – cevap ve proje önerileri ile devam etti.

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM

Öğle yemeği sonrasında devam eden istişare toplantısının ikinci ayağı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2019 Yılı teması olan mesleki ve teknik eğitim ile devam etti.. 14.00 – 17.00 saatleri arasında gerçekleşen, üreten ve ürettiğini katma değere çevirebilen nesiller için bir araya gelen mesleki ve teknik eğitim ile ilgili yerel paydaşların ( TR33 Bölgesi il milli eğitim müdürlükleri, TR33 Bölgesi Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri, TR33 Bölgesi Organize Sanayi Bölgeleri, TR33 Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odaları, TR33 Bölgesi Üniversiteleri ve TR33 Bölgesi Sivil Toplum Kuruluşları ) katılımı ile ise mesleki ve teknik eğitim istişare toplantısı gerçekleştirildi.

“SANAYİLEŞME VE İMALAT ÖNE ÇIKIYOR, MESLEKİ EĞİTİME AYRI BİR ÖNEM VERİLİYOR”

Program, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli OĞUZ’un açılış konuşması ile başladı. Öte yandan iktisatçı Rostow’un kalkınma teorisine göre Türkiye gibi kalkış aşamasında olan ülkelerde sanayileşme ve imalatın öne çıktığını ve mesleki eğitime ayrı bir önem verildiğine dikkat çeken OĞUZ, ülkemizde mesleki ve teknik eğitim ile ilgili olumlu atmosferde konunun ilgilisi olan paydaşlar ile gerçekleştirilen bu istişare toplantısının önemli sonuçlar vereceğini düşündüğünü vurguladı. Program, Program Yönetimi Birimi Başkanı Erce ŞENGÜL’ün mesleki ve teknik eğitime yönelik istişare toplantısına ilişkin sunumu, soru – cevap ve proje önerileri ile sona erdi. 10.00-17.00 saatleri arasında Zafer Kalkınma Ajansı koordinasyonunda gerçekleştirilen turizm& mesleki ve teknik eğitime yönelik ihtiyaçlar ve sorunlar istişare toplantısına toplam 70 kurum / kuruluş katılmış olup TR33 Bölgesi için önemli proje önerileri turizm ve mesleki eğitim konularının doğrudan ilgili kurumları ile istişare edildi.

Bu habere de bakabilirsiniz

EROL ERTÜRK: “ÇOKLU BARO, BAROLARIN SİYASALLAŞMASINA SEBEBİYET VERECEKTİR”

Kütahya İYİ Parti İl Başkanı Erol Ertürk, kıdem tazminatı ve Barolarla ilgili görüşlerini açıkladı. İyi …