Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / MECLİSTE KÜTAHYA MİLLETVEKİLLERİ KASAP İLE TAN KARŞI KARŞIYA

MECLİSTE KÜTAHYA MİLLETVEKİLLERİ KASAP İLE TAN KARŞI KARŞIYA

AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan ve CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, Kütahya’nın sorunları için Meclis Genel Kurulu’nda tartıştı. Tan, “Kütahya’nın yol sorunu olmadığını” söylerken Kasap ise, “Kütahya’nın şehir bağlantı yolları, ilçe bağlantı yolları ve köy yollarının yapılmadığını ve sorunların devam ettiğini belirterek AKP Milletvekili Ahmet Tan’ı, Kütahya’nın Karbasan yoluna, Şeyhler yoluna, Sırören köyüne gitmesini önerdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi dün Kütahyalı vekillerin tartışmasına sahne oldu. Meclis oturumunda söz alan AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, CHP Kütahya Milletvekili, Ali Fazıl Kasap’ın, “siyanür kullanımı ve doğa tahribatı gerekçesiyle Murat Dağı’nda işletme kurulmasına karşı çıktığını ancak yerel seçim sürecinde otuz yıldır açık ocak işletmeciliği yapan ve gümüşün işlenmesinde siyanür kullanan gümüş fabrikasının önünde “burası kapanmasın, çalışmasına devam etsin” diye beyanatlar verdiğini dile getirerek eleştirdi. Tan, ayrıca, “Emet’te sülfürik asit fabrikası için geçen yıl “bu fabrika yapılmayacak, AK Partililer sizi kandırıyor.” ifadesini kullanan Ali Fazıl Kasap’ı kastederek yapımı devam eden sülfürik asit fabrikasının temelleri, duvarları, Emet ve Hisarcık halkı yalanlıyor, yarın da orada çalışacak hemşehrilerimiz yalanlayacak” dedi. CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan’ın kendisine yönelttiği eleştirilere Meclis Genel Kurulu’ndan cevap verdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapılan konuşmalar şu şekilde oluştu:

AHMET TAN: “SANAYİCİLERİMİZİ OSB’LERİMİZE, TURİZMCİLERİMİZİ DE FARKLI TURİZM ALANLARINA YATIRIM YAPMALARI İÇİN İLİMİZE DAVET EDİYORUZ

AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan: “Kuruluşun ve kurtuluşun şehri olan Kütahya’mız, Çelebi ruhlu insanlarıyla, doğasıyla, şifalı termal sularıyla, tarih ve kültür turizmiyle içinde birçok değeri barındırmakta ve 650 milyon dolarlık ihracatıyla ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlamaktadır. Kütahya’mızda 1. 2. Gediz ce Tavşanlı Organize Sanayi Bölgeleri ile birlikte Şu an yapılmakta olan Zafer OSB ve Simav Jeotermal Organize Sanayi Bölgeleri’nin ilimiz ve ülkemiz ekonomisine istihdama ve ihracata ilave çok ciddi katkılarının olacağı muhakkaktır. Zafer OSB’nin doğalgaz ve elektrik meseleleri çözüme kavuşturulmuş olup inşallah 2021 yılında Simav OSB’nin ise önümüzdeki yıl faaliyete geçmesi planlanmaktadır. Sanayicilerimizi, OSB’lerimize, turizmcilerimizi de farklı turizm alanlarına yatırım yapmaları için ilimize davet ediyoruz ve sizleri de bekliyoruz.

“İL BAĞLANTI YOLLARI TAMAMLANDI, İLÇE BAĞLANTI YOLLARINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”

Kütahya’mızın il bağlantı yolları ve bölünmüş yol olarak tamamlanmış ilçe bağlantı yollarımızda Emet- Tavşanlı, Hisarcık-Emet, Tavşanlı Dursunbey Harmancık, Emet-Simav- Çavdarhisar-Emet, Abide-Simav Bigadic, Balıköy-Dağarcık Simav, Abide-Uşak müteahhitlerin ukdesindedir ve çalışmalarına devam etmektedir. Bununla beraber sadece müteahhidin iş bıraktığı Domaniç-Tavşanlı yolu ile 35-40 km’lik Emet-Hisarcık-Gediz yolunun ihaleye çıkması için çalışmalarımız devam etmektedir.

“BOR KARBÜR FABRİKASININ OLMAZSA OLMAZLARINDA SÜLFÜRİK ASİT FABRİKASININ FAALİYETE GEÇMESİYLE BİRLİKTE İNŞALLAH BOR KARBÜR FABRİKASI DA KÜTAHYA’MIZDA KURULACAKTIR”

İlimizin bir başka cevheri olan ve rezervinin yüzde 70’i Kütahya’da bulunan bor madeni ile ilgili 1 ve 2. Borik Asit Fabrikası, Borik Asit Zenginleştirme ünitesi AK Parti iktidarları döneminde ilimize kazandırılmış ve şu an hepsi de faaliyetlerine devam etmektedir. Yine bu sene temelini attığımız ve 2021 yılında faaliyete geçecek Sülfürik Asit Fabrikası yapımı ve yatırımı devam etmektedir. Bor Karbür Fabrikasının olmazsa olmazlarında Sülfürik Asit Fabrikasının faaliyete geçmesiyle birlikte inşallah Bor Karbür Fabrikası da Kütahya’mızda kurulacaktır. Bu husustaki çalışmalarımız ve irtibatlarımız devam etmektedir.

“İŞİNE GELDİĞİNDE KUŞ, İŞİNE GELDİĞİNDE DEVEYİM DİYEN DEVE KUŞU KISSASI AKLIMIZA GELİYOR”

Kütahya gündeminde olan Murat Dağı Altın Madeni hakkında başlatılan hukuki süreç devam etmektedir ancak buradan madalyonun diğer yüzünü de sizlerle ve milletimizle paylaşmadan geçemeyeceğim. CHP Kütahya Milletvekili siyanür kullanımı ve doğa tahribatı gerekçesiyle Murat Dağında işletme kurulmasına karşı çıkarken, daha bundan 4-5 ay önce yerel seçim sürecinde yine 30 yıldır açık ocak işletmeciliği yapan ve gümüşün işlenmesinde siyanür kullanılan Gümüş Fabrikası’nın önünde, “Burası kapanmasın, çalışmaya devam etsin” diye beyanatlar veriyor ve gösteriler yapıyorlardı. Şimdi bizlerin aklına, bu tavrı görünce, “işine geldiğinde kuş, işine geldiğinde deveyim” diyen deve kuşu kıssası geliyor. Bizler ve halkımız sizden tavrınızı belirlemenizi ve bir duruşunuzun olmasını bekliyoruz. Yani siyanürle altın çıkartılmasına karşı çıkarken niye siyanürle gümüş çıkartılmasının yanındasınız.

“CUMHURİYETTE YAPILAN YOLLARA İLAVE YAPILMAMIŞ” SÖZÜNÜ BİZLER DEĞİL, ÜZERİNDEN GEÇTİĞİ YOLLAR YALANLIYOR”

Yine CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın geçen hafta meclis kürsüsünden, yollarımız için söylediği, “Cumhuriyette yapılan yollara ilave yapılmamış” sözünü bizler değil, üzerinden geçtiği yollar yalanlıyor. Yine aynı milletvekilinin Emet’te sülfürik asit fabrikası için geçen yıl bu fabrika yapılmayacak, AK Partililer sizi kandırıyor ifadelerini de yapımı devam eden sülfürik asit fabrikasın temelleri duvarları, Emet ve Hisarcık halkı yalanlıyor. Yarın da  orada çalışacak hemşehrilerimiz yalanlayacak.

“BOŞ KALMASIN DİYE DEKAN REKTÖR YAPILIYOR İFADESİNİ TALİHSİZ BİR AÇIKLAMA OLARAK DEĞERLENDİRİYOR VE KENDİSİNE YAKIŞTIRAMIYORUM”

Yine geçen hafta meclis kürsüsünden CHP Milletvekili Sayın Kasap’ın hem meslektaşı olan ve ilimize hizmet için gayret göstermiş önceki dönem  milletvekilimiz Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Vural Kavuncu için boş kalmasın diye dekan rektör yapılıyor ifadesini talihsiz bir açıklama olarak değerlendiriyor ve kendisine yakıştıramıyorum. Kütahya’yı ve Kütahyalıyı itibarsızlaştırmanın ve hakaret etmenin ne kendisine ne ilimize ne halkımıza ne de kendisine hiçbir faydası yoktur, olmayacaktır. Kuruluşun ve Kurtuluşun daha da kalkınması, insanlarımızın huzur ve mutluluğu için çalışmaya devam edeceğiz.”

ALİ FAZIL KASAP: “MURAT DAĞI’NA ALTIN MADENİ AÇILMASINA İZİN VERİLMEMELİDİR”

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap: “Seçim bölgem Kütahya’da Gediz İlçesinde yer alan, Gediz Havzası için büyük bir öneme sahip Murat Dağını siyanür ve altın çıkarılması için çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu olumlu verildi. Bu karar Gediz Havzasını yok etmektedir. Gediz nehrinin kirlenmesine , tarım alanlarının yok olmasına ve çevre katliamına yol açacaktır. Doğal dengeyi bozacak, suyumuzu, havamızı, insan sağlığını tehlikeye sokacak bu kararın kabul edilmesi mümkün değildir.

“ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINI TEKRAR BU KONUDA UYARIYORUZ, SORUMLULUĞA DAVET EDİYORUZ”

Bu karar başta Kütahya olmak üzere; Manisa, Uşak, İzmir, Eskişehir illerimiz de dahil olmak üzere toplamda 21 ilçenin bölümlerini de içine alan bölümü etkilemektedir. Gediz Havzasının toplam alanının 17 bin km kare olduğu ve Türkiye’nin yüz ölçümünün yüzde 2.7’sini oluşturduğu dikkate alınırsa nüfusun büyük çoğunluğunun endüstriyel faaliyetlerin ve sulamaları tarım alanlarının bu havza içinde yer aldığını görmüş oluruz. Murat Dağı’na altın madeni açılmasına izin verilmemelidir. Öyle bir havzaya ismini veren Gediz nehri tam 275 km uzunluğundadır. Gediz nehrinin 175 km’si Manisa ili,  40 km’si Kütahya ili, 25 km’si Uşak ili, 35 km’si ise İzmir ili topraklarında bulunmaktadır. Havzada su talebinin yaklaşık yüzde 80’i tarımsal sulama amaçlıdır. Havza, Gediz nehrinin oluşturduğu çok verimli ova topraklarına ve tarıma elverişli bir iklime sahip olduğundan, Ege bölgesi tarımında ilk sırada yer almaktadır. Arazi dağılımına göre tarım alanları havzanın yüzde 50’sini oluşturur. Gediz nehri bittiğinde, Gediz, Alaşehir, Salihli, Turgutlu, Menemen ovalarındaki toplam tarımsal üretimin Türkiye’nin toplam tarımsal üretiminin yüzde 10’u kaybolacaktır. Türkiye’de bulunan sebze alanlarının yüzde 6’s, zeytin alanlarını yüzde 10’u, üzüm bağlarının yüzde 16’sı bu havzadan etkilenmektedir. Şimdi Murat Dağı’nda altın madeni çıkarılması uygulamasına göz yumulursa İzmir körfezine dökülen Gediz Nehri alanının yok olmasıyla karşı karşıya kalacağız. Bu yüzden Çevre ve Şehircilik Bakanlığını tekrar bu konuda uyarıyoruz, sorumluluğa davet ediyoruz.

“ALİ FAZIL KASAP; BAŞKOMUTAN MEYDAN MUHAREBESİ’NİN GEÇTİĞİ YERİN ‘KURTULUŞ, ZAFER TARİHİ ALANI BÖLGESİ’ İLAN EDİLMESİ KONUSUNDA MİLLETVEKİLLERİNDEN DESTEK TALEP EDİYOR”

Altın Madeni çıkarılmak istenen Murat Dağı’nın bir başka önemi olduğunu vurgulayan CHP Milletvekili Ali Fazıl Kasap, “Murat Dağı, Tarımsal üretimin dışında tarihi olarak da büyük önem arz ediyor. Altın Madeni alınmak istenen Murat Dağı’nı içine alan Başkomutan Meydan Muharebesi’nin geçtiği yeri kapsayan, Başkomutan Meydan Savaşları Zafer Tarihi Alanı kurulması hakkında bakanlık teklifini geçen hafta vermiştim. Kütahya Milletvekili arkadaşlarımdan da hatta bölge milletvekillilerinden bu milli mücadelenin geçmiş oluğu alanın Kurtuluş, Zafer Tarihi Alanı olarak ilan edilmesi hakkında vermiş olduğumuz kanun teklifini desteklemelerini talep ediyorum.” Dedi.

“HALA BOR KARBÜR FABRİKASINI BEKLİYORUZ”

Kütahya Bor Madeni yönünden dünya rezervinin yüzde 70’ine haiz olan bir ilimiz. Yerel seçim öncesi Kütahya’ya Bor Karbür Fabrikası yapılacak diye bir söz verilmişti. Bor karbür fabrikası Balıkesir’e temeli atıldığı dönemde en büyüğünü Kütahya’ya yapacağız diye bir söz verilmişti. Hala Bor Karbür Fabrikasını bekliyoruz. Bor,  ham olarak işlenip Kütahya’nın dışına ihraç edilen bir madde. Yapılan hiçbir şey yok.

“DUBLE YOLLAR YAPILDI AMA ŞEHİR BAĞLANTI YOLLARI, İLÇE BAĞLANTI YOLLARI VE KÖY YOLLARI YAPILMADI”

Yol yapıldı, biz Kervansaray kültürü olan bir ülkeyiz. Şehirler arası yollar yapıldı. Duble yollar yapıldı ama şehir bağlantı yolları, ilçe bağlantı yolları ve köy yolları yapılmadı. Ben Sayın Vekilimiz Ahmet Tan’ın Karbasan köyüne gitmesini isterim. Sizin gitmediğiniz yerlere gitmenizi isterim.

“DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ VAR, ADINI DUMLUPINAR İLÇEMİZDEN ALIYOR AMA DUMLUPINAR’DA BİR TEK MESLEK YÜKSEK OKULU DAHİ YOKTUR”

Şu anda Kütahya’da Dumlupınar diye bir ilçemiz var. Yakında 30 Ağustos’ta Dumlupınar Meydan Muharebesini, Büyük taarruzu, Başkomutanlık Meydan Muharebesini anacağız. Bin Nüfuslu bir ilçe ve burada yapılmış bir tek tesis yok.  Sosyal donatı olarak tek bir tesis yapıldı o da Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Beyin yaptığı sosyal tesistir. Onun dışında yapılan hiçbir şey yok. Dumlupınar bin nüfusludur. Dumlupınar Üniversitesi var, adını Dumlupınar ilçemizden alıyor ama Dumlupınar’da bir tek meslek yüksek okulu dahi yoktur.

“ESKİ MİLLETVEKİLLERİ ŞU ANDA REKTÖR OLARAK ATANMIŞTIR”

Tıp fakültesi hastanesi olmayan bir yerde tıp fakültesi kuruldu. Sağlık Bilimleri Üniversitesi kuruldu, bu Türkiye’ye mahsus bir şey herhalde. Kütahya’da devlet hastanesi yoktur. Adı da Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Kütahya’da ve birçok ilimizde kurulan Sağlık Üniversiteleri çoğu eski milletvekilleridir. Eski Milletvekilleri şu anda rektör olarak atanmıştır.

“YAPMIŞ OLDUĞUMUZ EYLEM; ORADAN ÖZLÜK HAKLARI TANINMADAN İŞSİZ BIRAKILAN, KAPININ ÖNÜNE BIRAKILAN İŞÇİLERİMİZİN HAKKINI SAVUNMAK İÇİNDİ” Gümüş Fabrikasında siyanür akmıştı. Bizim karşı gelmemiz Kütahya’daki Gümüş Madenine Değildi, yapmış olduğumuz eylem; oradan özlük hakları tanınmadan işsiz bırakılan, kapının önüne bırakılan işçilerimizin hakkını savunmak içindi. Fabrikanın kapanması, madenin kapaması ile ilgili bir talebimiz olmamıştır. Yaklaşık bin işçi şu anda özlük haklarını kaybetmiş olarak sokaktadırlar, işsizdirler, açtırlar, Kütahya’da mevcut 31 bin işsiz vardır.”

Bu habere de bakabilirsiniz

KÜTAHYALI GOMİDAS; DOĞUMUNUN 150. YILINDA İSTANBUL’DA ANILDI

Kütahya doğumlu Ermeni müzisyen ve müzikolog Gomidas Vartabed, Doğumunun 150. yılında “Sabahın Aydınlık Sesi” konseriyle …