Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / CHP İL BAŞKANI ŞAHBAZ: “MURAT DAĞINA SAHİP ÇIKALIM”

CHP İL BAŞKANI ŞAHBAZ: “MURAT DAĞINA SAHİP ÇIKALIM”

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz 5 Haziran Dünya Çevre günü ile ilgili bir basın bildirisinde ”  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından olumlu bulunarak ÇED raporu verilmesinin 28. Günü.

Altın madeni açılması ile sayısız canlıya ve bize yaşam kaynağı olan Murat Dağı’nda milyonlarca ağaç kesilecek, kuşlar, memeliler, geyikler, yaban canlıları, binlerce endemic bitki yok olacaktır.”diyerek sözlerine şöyle devam etti:”  Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü. Murat Dağı’nda siyanürlü altın madeni işletmesi açılması Çevre
ve Şehircilik Bakanlığı tarafından olumlu bulunarak ÇED raporu verilmesinin 28. Günü. Altın madeni açılması ile sayısız canlıya ve bize yaşam kaynağı olan Murat Dağı’nda milyonlarca ağaç kesilecek, kuşlar, memeliler, geyikler, yaban canlıları, binlerce endemic bitki yok olacaktır. Maden patlatmaları ile yer altı ve yer üstü suları yön değiştirecek, termal sular, nehirler kuruyacak, kuraklık ve çölleşme meydana gelecektir.

Murat Dağı’na açılacak siyanürlü altın madeni işletmesi ile Murat Çayı, Porsuk ve Sakarya Nehirleri, Susurluk Çayı, Gediz Nehri, Büyük Menderes Nehri ağır metallerle zehir akacak. Ankara ve batısında kalan tüm Anadolu toprakları, suları, milyonlarca insanımızın yaşadığı şehirlerimiz, en verimli ovalarımız ağır metallerle zehirlenecek ve etkisi milyonlarca yıl geçmeyecek bir kirlilik oluşacaktır.
Bunun sonuçları bizim için kaçınılmaz olarak kanser, acı ve ölüm olacaktır. Biz yok saysak, başımızı kuma gömsek de bu acı son bizi ve binlerce yıl torunlarımızı bulacaktır. Yapabileceğimiz ne varsa bugün yapılacaktır.

Bizlere yaşam veren, binlerce uygarlığı taşıyan Murat Dağı şimdi de biz evlatlarından biraz vefa bekliyor. Gelin bu katliama dur diyelim.

Ne demiş bir kızılderili büyüksözü;

Son ağaç kesildiğinde
Son nehir kuruduğunda
Son balık avlandığında
İşte o zaman paranın yenmediğini anlayacaksınız….

Gelin Murat Dağı’mıza, yaşam kaynağımıza, sahip çıkalım. Altın madenine dur diyelim.”

Bu habere de bakabilirsiniz

“KÜTAHYA İÇİN ÇALIŞIYORUZ” İSMET ÖZOTRAÇ: “ENDÜSTRİ MESLEK LİSELERİNE ÇOCUKLARINIZI GÖNDERMENİZİ RİCA EDİYORUZ”

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç Başkanlığında, KUTSO toplantı salonunda …