Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / KÜTAHYA’NIN KADINLARI HEM MUTLU HEM GÜÇLÜ

KÜTAHYA’NIN KADINLARI HEM MUTLU HEM GÜÇLÜ

“Kadın Güçlenmesi  Endeksi”ne  göre kadınların kendini en güçlü ve mutlu hissettiği hissettiği ilk 5 il arasında Kütahya  4. Sırada yer aldı.

Türkiye’de hangi ilde kadınların kendisini daha güçlü hissettiği araştırılarak “Kadın Güçlenmesi Endeksi-KGÜE” oluşturuldu. Sonuçlara göre Kütahya ‘da yaşayan kadınlar kendilerini en güçlü hisseden  ilk 5 il  içinde yer aldı..

BÜYÜK KENTLER KADINI GÜÇLENDİRMEYE YETMEDİ

Araştırmada İzmir, İstanbul ve Ankara gibi küresel ölçekte büyük nüfusu barındıran ve ekonomik, kültürel ve sosyal imkanları geniş illerde dahi kadınların kendilerini güçlü hissetme sıralamasında orta sıralarda yer bulduğu görüldü.

Türkiye’de hangi ilde kadınların kendisini daha güçlü hissettiğini araştırarak “Kadın Güçlenmesi Endeksi-KGÜE” oluşturuldu. Araştırmayı ve KGÜE endeksini ODTÜ Öğretim Üyesi Kürşat Çınar ve TED Üniversitesi’nden Tekin Köse yaptı.

 “Türkiye’de Kadın Güçlenmesini Belirleyici Unsurlar: Çok Düzeyli Bir Analiz” başlığıyla yayımlanan çalışmayla kadınların; sosyo-ekonomik, siyasal ve demografik alanlarda sağladıkları gelişimi ölçebilmek için ‘Kadın Güçlenmesi Endeksi (KGÜE)’ oluşturuldu ve bu endeks 81 ile uygulandı. Endeksi hesaplanan “kadının güçlenmesi” kavramı; kadınların eğitimsel, iktisadi, siyasi, sosyal kaynaklara ulaşımlarının sağlanarak, hayatlarında pozitif değişimlere neden olan sonuçları hissetmeleri şeklinde tanımlandı. Araştırma ve endeks, TÜİK’in 100 binden fazla kadınla yapılan görüşmeyi içeren Yaşam Memnuniyeti Anketi’ndeki veriler kullanılarak gerçekleştirildi.

ÇALIŞAN KADINLAR DAHA GÜÇLÜLER

 Çalışmada, evli, eğitimli ve yüksek hane halkı gelirine sahip kadınların kendilerini daha güçlü hissettiği sonucuna varıldı. İşsizliğin yoğun yaşandığı illerde ve bölgesel eşitsizliğin yoğun olarak hissedildiği bölgelerde kadınların kendilerini daha az güçlü hissettikleri belirlendi. Ayrıca, yapılan istatistiksel analizler hem kişisel, hem yerel belirleyici unsurların kadın güçlenmesinde oldukça fazla önem arz ettiği sonucuna vardı.

Bu habere de bakabilirsiniz

“KÜTAHYA İÇİN ÇALIŞIYORUZ” İSMET ÖZOTRAÇ: “ENDÜSTRİ MESLEK LİSELERİNE ÇOCUKLARINIZI GÖNDERMENİZİ RİCA EDİYORUZ”

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç Başkanlığında, KUTSO toplantı salonunda …