Anasayfa / Esat Anık / 19 MAYIS 2019 YÜZÜNCÜ YIL

19 MAYIS 2019 YÜZÜNCÜ YIL

Bundan tam yüz yıl önce Mustafa Kemal Atatürk Türk’ün büyük Kurtuluş Savaşı’nın meşalesini Samsun’dan başlatmıştı.

               Arka arkaya yapılan kongrelerle Milli Kuvvetler’e destek ve asker toplanmış, ülkeyi kurtarmak için gerekli planlamalar yapılmıştı. İşte o gün 19 Mayıs’ta başlayan kurtuluş mücadelesi nihayet 30 Ağustos 1922 de Dumlupınar Başkomutan Meydan Muharebesi ile kesin zafere ulaşacaktı. Bu nedenle 19 Mayıs 1919 ile 30 Ağustos 1922 ayrı düşünülemez.

               Kütahya’nın Dumlupınar İlçesindeki Başkomutan Meydan Muharebesi’nin de tarihte çok önemli bir yeri vardır. Hiçbir savaş 5 günde kesin zaferle sonuçlanmamıştır. Bu yüzden kuruluşun ve Kurtuluşun Şehri diyoruz Kütahya’ya.

               Bu yıl yüzüncü yıl olması hasebi ile; tüm ülkemizden katılan gruplarla ve büyük şölenlerle kutlanacak. Milli bayramlar böyle büyük şölenlerle kutlanmalıdır da…

               Müslüman bir ülkede Cuma Namazı’nın farz olması bile hür olmasına bağlıdır. Hür olmayan ülkelerde dini bayramlar da kutlanamaz. O nedenle bu bayramlarımızın kıymetini bilmemiz gerekiyor.

               İşte Kütahya Belediyesi de başkanın ve zihniyetin değişmesi ile birlikte bu milli bayramımızın şenliklerle, fener alaylarıyla kutlanacağını açıkladı. Budur. Milli olmak budur. Kendi öz değerimizdir ve sahip çıkmamız gerekir. Bu nedenle göreve başlar başlamaz Ramazan etkinliklerini gönüllülük esasına göre Kütahya’nın kendi sanatçılarına yaptıran, bu nedenle de belediye bütçesinden (vesile ile halkın parasından) beş kuruş harcamayıp tasarruf eden Belediye Başkanı Alim Işık beyefendiyi kutluyorum. Böyle davrandığı müddetçe halk olarak daima yanında olacağımızı açıkça ifade ediyorum.

               İki gün sonra kutlanacak 19 MAYIS 1919 GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI’ nın tüm ülkemize huzur, birlik ve dayanışma getirmesini diliyorum.

Bu habere de bakabilirsiniz

Peygamber’imizin Çocuk sevgisi.

BİR AYET “Biz, gerçekten insanı en güzel bir biçimde yarattık. Sonra da onu, aşağıların aşağısına …