Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / EYÜP KAHVECİ: “HAKKINI VEREBİLECEĞİM BİR OLUŞUM OLURSA İL BAŞKANI OLURUM”

EYÜP KAHVECİ: “HAKKINI VEREBİLECEĞİM BİR OLUŞUM OLURSA İL BAŞKANI OLURUM”

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Kütahya Belediye Başkan Adayı olan Eyüp Kahveci, gazetemizi ziyaret ederek seçim süreci ve bundan sonraki çalışmalar ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Siyasetin uzun soluklu bir çalışma olduğunu vurgulayan Kahveci, “Hakkını verebileceğim bir oluşum olursa İl Başkanı olurum, hakkını veremeyeceğim, diğer gerçekleri zorlayacak koşullar olursa da yapamam ama İl başkanı olmadığım zaman bile o yönetim içinde varımdır.” Dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya Belediye Başkan Adayı Eyüp Kahveci ve CHP Yönetim Kurulu üyelerinden Kemalettin Ekici, Mehmet Berber, Savaş Kara, Hüseyin Dalkılınç 31 Mart Mahalli idareler seçimlerinin ardından gazetemizi ziyaret etti. Bugüne kadar Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir neferi olarak çalıştıklarını bundan sonra da belirledikleri stratejilerle çalışmalarına devam edeceklerini vurgulayan Kahveci, önemli açıklamalarda bulundu.

 “KOLTUĞU VE VERİLEN UNVANI İŞGAL ETMEDİM NEFER OLARAK ÇALIŞTIM”

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya Belediye Başkan Adayı Eyüp Kahveci gazetemize gerçekleştirdiği ziyarette yaptığı açıklamada,  “Biz Cumhuriyet Halk Partisi’nin neferleriyiz. Benim şu anda bir vasfım yok, vasıf sadece CHP’de sıradan bir üyeyim. 20 yıldır biz burada CHP’nin bünyesi içerisinde çalışıyoruz. Bugüne kadar da ne gençlik kolları ne ilçe teşkilatı ne il teşkilatı hiçbirinde görev almadım. Bu görevleri almamayı özellikle istedim. İş hayatında olduğumdan dolayı orada gereken desteği veremezsem; toplantılara çağrılıp gidemezsem, etkinlikler yapılır oralara katılamazsam sorumluluk anlayışı içerisinde bir kişi olarak görevimi yeterince layıkıyla yerine getirememiş ve o koltuğu ya da o verilen unvanı işgal etmiş olurum. Bu endişe ile hep geri çevirdik. Şimdi belediye başkanlığında ne değişti? Ben dört aylığına bütün ticari hayatımı durdurdum. Orada kararlı bir irade vardı. Çünkü Eyüp Kahveci’nin bugüne kadarki başarısının altındaki yatan neden de budur. Bir işe odaklandım mı tüm gereklikleriyle benim orada olmam lazım. Bundan dolayı bazı görevlerde yer almamıştım, bir nefer olarak çalışmıştım.” Dedi.

“İNANMIŞLIĞIN GEREĞİNİ YERİNE GETİRMENİZ GEREKİYOR”

Sorumluluk mertebesine gelince artık omuzlarında partinin bir yükü olduğunu ifade eden Kahveci, “Size inanmış kesimlerin yükü var, şu anda Kütahya merkezde üç binin üzerinde üyesi olan bir partiyiz. Size bir inanmışlık var, bu inanmışlığın gereğini yerine getirmeniz gerekiyor. Bu çerçevede ekibimizle yürüdük. Matematikte bir kural vardır, bir yeter şart bir de gerek şart diye bir kavram vardır. Bir şey gereklidir ama  yeterli değilse o sonuca sizi ulaştırmaz. Bizde de bu seçim döneminde gerekli şartı sağladık ama yeterli şartı sağlayamadık. Bizim tüm kadrolarımızın bu seçime inanmış bir şekilde odaklanması gerekiyordu, evet burada bir sıkıntı yoktu ama arkadaşlarımızın birtakım eksikliklerimiz; finansman boyutu vardı, bazı arkadaşlarımızın zaman boyutları oldu, bazılarımızın görevleri nedeniyle şehir dışında olmaları üst üste birikince elinizde belli alanlarla açıklık oluştu. Gece gelemeyen gündüz gelmeye çalıştı. O dönemde sabit birtakım ayaklarımızı kurmamız lazımdı. Çok güzel 6-7 kişilik bir grup ayarladık. O arkadaşlarımızın her biri çok güzel bir şekilde görevini yaptı. Bazı karar alma, stratejileri alma noktasında biz kendimizden fedakarlık yapıyorduk. Bütün süreci 3-4 saatlik uykuyla geçirdik.” Dedi.

“PLANLAMAYI ÇOK İYİ YAPTIK, UYGULAMADA AKSAKLIKLAR OLUŞTU”

Sosyal medya hesapları üzerinden planlama yaptıklarını ifade eden Kahveci, “Burada sosyal medya ayağımız vardı. Her yerde planlama vardır, planlamayı başaramayan başarısızlığı planlar diye bir kavram vardır. Biz planlamayı çok iyi yaptık, planlamadan sonra uygulama kısımlarında aksaklıklar oluştu. Açıklığı gidermeye çalıştık ve belli bir yere kadar başarılı olduk. Başarısız olduğumuz alanlar da oldu. Biz Kütahya’da belli noktalarda reklam veremedik. Bizim reklamlarımız çok olmadı. Biz teknik alt yapımızı çok iyi odakladık. Stratejiyi iyi kurguladık ancak reklam konusunda, organizasyon kısmındaki eksikliklerimiz, hatalarımız nedeniyle burada biraz çuvalladık. Bu bir öz eleştiridir.

“SOSYAL MEDYADA ÖRGÜTLENMEYİ ÇOK İYİ YAPTIK”

Biz sosyal medya kısmında işi götürelim dedik ve sosyal medyada örgütlenmeyi çok iyi yaptık. Fotoğraf çeken bir arkadaşımız, konumumuzu belirten bir arkadaşımız vardı ve arka planda masa başında ve sahada arkadaşlarımız vardı. Haberleştirme, içeriğini haberleştirme görevleri vardı. Sosyal medyadaki rakiplerimizin pozisyonlarını inceleyip analiz eden arkadaşımız vardı. Tasarım ekibimiz vardı, hep beraber bir görev aldık. Bazı yeniden rakibe göre konumlanma hatalarında eksiklerimiz vardı. Biz projelerimizi sosyal medya hesaplarımızdan duyurduk. 130 küsur proje vardı ama 37 projeyi çok fazla kalabalık oluşturmadan video tanıtımıyla hazırladık. Bizim hedef kitlemiz seçmen. Seçmenin dışında da bizim için geniş kitleler önemli. Ne yapalım diye düşündük. Cep telefonu olan herkese erişim sağlayalım istedik. Onlara da reklam ulaşsın diye düşündük. Çocuk etkilenip annesine, babasına söyleyebilir. Akıllı cep telefonu uygulamasını taşıyan herkesi hedef kitle yaptık.” Dedi.

“BİZİM EN ÇOK KAZANDIĞIMIZ YER KAHVE TOPLANTILARI OLDU”

Seçim sürecinde gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda en çok kazandıkları yerlerin kahve toplantıları olduğunu dile getiren Kahveci, “Sosyal medyada canlı yayınlar bizi çok dinlenir hale getirdi. Biz korkmadık. Canlı yayın yapmak aslında büyük bir tehlikedir. Herkes konuşabilir, tepki verebilir ve bunu da yönetmeniz çok zor. 3-4 örnek olay oldu, provoke edenler oldu ama biz hepsini ciddi bir şekilde yönetebildik. Aynı zamanda ben iletişim uzmanı olduğum için algı yönetimini çok iyi yönetebilecek beceriye sahibim, nasıl yaklaşacağımı, nasıl davranacağımı biliyorum.” Dedi.

 “41 YIL SONRA VEKİL OLMUŞ ALİ FAZIL KASAP GERÇEĞİ VAR”

31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde CHP’nin tarihinde alamadığı oy oranını aldığını vurgulayan Kahveci, “Geldiğimiz nokta şu: bizim yaptığımız seçimin üzerine durum tespitiydi, bundan sonra da CHP tarihinde alamadığı oy almıştır, doğrudur. 35 bin 357 gibi bir oy aldı. Bu oy oranında birçok kesimlerin katkısı vardır. En önemlisi 41 yıl sonra vekil olmuş Ali Fazıl Kasap gerçeği var. Bir vekilin kefilliği, bir vekilin sizin yanınızda 82 gün boyunca çalışıyor olması çok önemli. Bu diğer partilerde bu kadar olmadı. Vekiliniz varsa vekiliniz, il yönetimi, ilçe yönetimi, kadın kolları, gençlik kolları tam bir örgütlenmeyle adayın yanında var olmasını hissettirmesi önemliydi. Bu konuyu başarabilen tek parti MHP’dir. CHP’de il başkanı ilçelere gitti, ilçe başkanı mevcut ilçedeki çalışmalara katıldı. Kadınlarımız vardı kolumuz yoktu. Gençlik kollarında da 5-6 gençle yürümeye çalışıldı.

“BUNDAN SONRA CHP’DE KENDİNE BİR ÖZGÜVENİN GELMESİ GEREKİYOR”

Burada ciddi bir stratejik hatayı ortadan kaldırmamız gerekiyor. Nedir bu stratejik hata? Bundan sonra CHP’de kendine bir özgüvenin gelmesi gerekiyor. Halkıyla ters düşmeyen, halkın değerlerine aykırı olmayan bir çaba içerisinde olurlarsa, halkla bütünleşmiş, esnafla, iş adamıyla, yatırımcısıyla, sanayicisiyle bütünleşmiş, kucaklaşmış, onun derdini dinleyen, sesine nefes olabilen bir CHP’yi halk kabul edeceğini, bağrına basacağını gösterdi. Bugüne kadar kahvemize ilk defa CHP’li geldi diyen insanlarla karşılaştık. Özellikle STK’lar, meslek kuruluşları da önemli. Kamu kurumlarıyla da temasta kalıp Kütahya’nın daha iyiye gitmesi noktasında CHP Kurumsal kimliğini kullanarak ön planda gözükmeli.” Dedi.

“EYÜP KAHVECİ OLARAK BUNDAN SONRA VEKİLLİKTE DE ADAYIM, BELEDİYE BAŞKANLIĞINDA DA ADAYIM”

Eyüp Kahveci olarak bundan sonra vekillikte de, belediye başkanlığında da aday olacağını ifade eden Kahveci, “İki yılda bir olağan genel kurulu ile yeni yönetim gelir, bazıları görevden alınır, çok farklı süreçler oluyor. Bundan sonra CHP nasıl bir yol izleyecek bilemiyoruz. Ama ben Eyüp Kahveci olarak bundan sonra vekillikte de adayım, belediye başkanlığında da adayım. Adını net bir şekilde koyalım. Vekil olmak ya da belediye başkanı olmak için değil, bize inanmış halkın sıcak ilgisini daha yukarıya doğru çıkaracak alt yapı çalışmalarını yürütmemiz lazım. Biz CHP’nin neferi olarak katkıyı sonuna kadar veririz. Tekrar o kurumlarla nasıl temas edeceğiz, nasıl bir çalışma içerisine gireceğiz toplantılarımız olacak. Stratejik çalışmalara da başlayacağız. Hesaplaşmamız varsa, ki var, onları da zaten içerde zamanı geldiğinde yapacağız. Parti içinde görüşmelerimiz devam edecek. Kimseyi ötekileştirmeden çalışmalarımıza devam edeceğiz, bunu kendi içimizde de böyle yapmalıyız. Bizim göremediğimizi il başkanları görmüştür onlar bize anlatırlar, bundan sonra aday olacaklara da yol açmamız lazım. Çalışmazlarsa neden çalışmadıklarının hesabını sorarız çalışırlarsa da gerekli desteği veririz.” Dedi

“HALKIN DEĞERLERİYLE ÖZDEŞ OLMUŞ, HALKIN DEĞERLERİNE YATKIN BİR İL BAŞKANI, İLÇE BAŞKANI OLMADIKTAN SONRA CHP HATALAR ZİNCİRİNE DEVAM EDER”

Seçim sonuçlarını değerlendirerek nasıl adım atacaklarını düşündüklerini belirten Kahveci, “Hedef kitlemizde olan seçmen kitlesine odaklı ve yarın hedef kitle listesine girecek kesimlere karşı her birinin gerçeklerini hesaba katarak istek, beklentilerine karşı, isteklerine odaklı olarak Kütahya’da nasıl bir mesaj vermemiz lazım, CHP’nin kurumsal kimliğinde kullanacağımız iletişim mesajı ne olacak bunlara varana kadar masaya yatıracağız. Bundan sonra da halkın değerleriyle özdeş olmuş, halkın değerlerine yatkın bir il başkanı, ilçe başkanı olmadıktan sonra CHP hatalar zincirine devam eder. O yüzden Halkın Değerlerine Yatkın, Halka Bütünleşmiş, Halkla Kucaklaşacak, Halkın İçerisine Karışacak Başkan Ya Da Başkanlar Gerekiyor. STK’larla işbirliği yapacak, kurumlarla, meslek örgütleriyle, üniversitesiyle, esnafıyla yeniden CHP’nin kurumsal kimliğine ve tüzüğüne bağlı kalarak çalışması gerekiyor.” Dedi.

“HAKKINI VEREBİLECEĞİM BİR OLUŞUM OLURSA İL BAŞKANI OLURUM”

Olağan ve olağanüstü seçim durumunda il başkanlığı gibi bir düşüncesi olmadığını ifade eden Kahveci, “Ben siyasette direkt il başkanlığı, ilçe başkanlığı gibi bir hedefi olan biri değilim. Ben bir neferim. Benim tek başıma karar almam mümkün değil. kurullarımızla konuşuruz. Böyle bir talebim olursa düşüncemi açarım, şu anda sürecin içerisinde başka adaylar da olabilir, delege, üye çalışmalarına gireceklerdir. Bu konu bizim için erkendir. Biz gününü, zamanını bekleriz, değerlendiririz. Çalışmaları hissettiğimiz zaman oturup bakarız. Siyaset uzun soluklu bir çalışmadır.  İl Başkanı doğrudan olurum diyemiyorum, aday olurum diyemiyorum. Sebebine gelince hakkını verebileceğim koşullar oluştuysa olurum ama veremeyeceksem olmam. Yapacağım işin ticari hayatımı da etkilememesi lazım. Her koşul birtakım başka koşulları doğuruyor. Hakkını verebileceğim bir oluşum olursa İl Başkanı olurum, hakkını veremeyeceğim, diğer gerçekleri zorlayacak koşullar olursa da yapamam. İl başkanı olmadığım zaman bile o yönetim içinde varımdır.

“CHP’NİN BÜTÜN ADAYLARI HALKI KUCAKLAYAN BİR YAPI SERGİLEMİŞTİR,  BU TESADÜF DEĞİL, GEREKLİLİKTİR”

Bugün Türkiye’de kurumsal yapısı en kuvvetli CHP’dir. 1923 yılına dayalı olan bir partiden bahsediyoruz. Dolayısıyla il yönetimi gelmiştir, gitmiştir, eksikleri olmuştur, partinin yanlışı olmaz, yönetimin yanlışı vardır. Partinin ilkeleri vardır. Dolayısıyla bizim daha çok kucaklayıcı, kapsayıcı bir oluşum içerisinde olmamız lazım. CHP’nin bu dönemki bütün adaylarını inceleyin, büyük bir çoğunluğu kucaklayıcı, kapsayıcı, ötekileştirmeyen, kamplaştırmayan, halkın değerleriyle, dinamikleriyle bütünleşmiş, kavga etmeyen ve halkı kucaklayan bir yapı sergilemiştir. Bu tesadüf değildir, bu gerekliliktir.

“AKLI ÖLDÜRÜRSEN, AHLAK DA ÖLÜR. AKIL VE AHLAK ÖLDÜĞÜNDE MİLLET BÖLÜNÜR. KADI’YI SATIN ALDIĞIN GÜN ADALET ÖLÜR. ADALETİ ÖLDÜRDÜĞÜN GÜN DEVLET DE ÖLÜR”

Seçim süreci giderek zorlandı, yasalar zorlanıyor, insanlar zorlanıyor, sistemler zorlanıyor. Bu bir yerde patlar. Bir çıkış, bir tepki oluşur. Bu tepki doğal bir tepkidir. Bu patlama insanları düşündürür ve idrak ettirir. Bu sistem halkta patladı. Türk halkı daima mazlumun yanındadır. Seçim süresince elimde bir dövizim vardı. Fatih Sultan Mehmet’in sözünü kullanıyordum. “Aklı öldürürsen, ahlak da ölür. Akıl ve ahlak öldüğünde millet bölünür. Kadı’yı satın aldığın gün adalet ölür. Adaleti öldürdüğün gün Devlet de ölür.” Bu sözü hep kullanıyordum. Bize gelecek her türlü olumsuzluğu da halkın kafasına kazımak için bir senaryo, bir yaklaşım. Bizi bu duruma düşürebilirler. Bakın asla adaletin ölmemesi, hukukun ölmemesi gerekir. şimdi bu sözü alın her yere uyarlayın, fabrikaya, sisteme, patrona, yaşama, aile içine uygula.” Dedi.

“1 YA DA 2 SEÇİM SONRA BU ÜLKEDE CHP İKTİDARDIR”

CHP olarak stratejilerinin çok büyük olduğunu vurgulayan Kahveci, “Biz çok geniş karınlı olmak zorundayız. Siyasete giriyorsan geniş karınlı olmak zorundasın. Sinirlerimizin alınmış olması gerekiyor, öfkemizi kontrol etmek zorundayız. Şu anda bizim stratejimiz çok büyük, stratejimiz CHP İktidarı. 1 ya da 2 seçim sonra bu ülkede CHP iktidardır. Çünkü millet şunu gördü; dinamikler zorlanıyor, dinamikler zorlandığı için CHP denge partisidir, CHP doğruyu yapıyorsa yanında yer almamız lazım diyorlar. CHP şimdi doğruyu yapmaya başladı. Önceden CHP yine bir şeyleri doğru yapıyordu ama CHP birtakım ezber sloganlarla, halk arasında nefret uyandıracak çalışmaları ve vesile olacak söylemleri de bazen gençlerimiz söyleyebiliyorlardı. Onları kontrol etmekte bazen hepimizin zorlandığı da oluyor. Bunu yanlış kullanan da vardı.

“CHP BUNDAN SONRA İKTİDARA YÜRÜYECEK”

Seçimler öncesinde anketler yapıldı Eyüp Kahveci hep birinci çıktı, herkes panikledi. Biz bir stratejik plan yaptık. Bu planın parçalarını çok iyi çalıştık, uygulamaya gittik, eksiklerimiz de vardı. Bundan sonra o plandaki eksiklerimizi gözden geçireceğiz, tekrar yeniden kurgulayarak yürüyeceğiz. CHP bundan sonra iktidara yürüyecek.” Diye konuştu.

Bu habere de bakabilirsiniz

VALİ TORAMAN, DOMANİÇ’TE KUR’AN KURSU VE DİYANET GENÇLİK MERKEZİNİN AÇILIŞINA KATILDI

Domaniç İlçe Müftülüğüne bağlı 4-6 yaş Kur’an kursu ile Domaniç Diyanet Gençlik Merkezi dualarla açıldı.  …