Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / SINIR TANIMAYAN DOKTOR KSBÜ’DE

SINIR TANIMAYAN DOKTOR KSBÜ’DE

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde, ‘Sınır Tanımayanların Gözünden Savaş ve Afet Alanında Hekimlik’ konulu konferans gerçekleştirildi. Konferans’ta, Sınır Tanımayan Doktorlar Yunanistan Destek Birimi Başkanı Dr. Apostolos Veizis konuştu.

‘Sınır Tanımayanların Gözünden Savaş ve Afet Alanında Hekimlik’ konulu  Konferans’ta konuşan Dr. Apostolos Veizis, Sınır Tanımayan Doktorlar organizasyonu hakkında bilgi vererek, KSBÜ öğrencilerini bu kuruluşa davet etti. Yunanlı Doktor, Sınır Tanımayan Doktorlar kuruluşunun birçok alanda, örneğin savaş ve doğal afetlerin yaşandığı bölgelerde gibi, faal olduklarını dile getirdi. Dr. Apostolos Veizis Suriye İç Savaşı’na değinerek, kuruluşun oradaki sağlık hizmetlerinden de bahsetti.

Dr. Veizis’in sunumundan sonra KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroşirurji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi İsmail Kaya konuştu. Kaya, savaş alanında hekimlik konulu konferansta Kilis’te görev yaptığı zamanı hatırlatarak, Suriye İç Savaşı’nda yaralanıp, Kilis Devlet Hastanesi’ne getirilen insanlardan bahsetti. Dr. İsmail Kaya, Suriye’den gelen yaklaşık 250 kişiyi ameliyat ettiğini vurgulayarak, çok farklı yaralanmalar gördüğünü söyledi. Etkinliğin sonunda KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu konuşmacılara teşekkür ederek, plaket takdim etti.

SINIR TANIMAYAN DOKTORLAR ORGANİZASYONU NEDİR?

Sınır Tanımayan Doktorlar (Fr. Médecins Sans Frontières, kısaca MSF), savaş ve doğal afetler dolayısıyla zarar görmüş bölgelerde çalışan; gelişmekte olan ülkelerdeki endemik hastalıklara karşı projeler üreten, tarafsızlık prensibini benimsemiş, insani yardım amaçlı ve Nobel Barış Ödülü almış bir sivil toplum kuruluşu. MSF, dünya çapındaki tüm çalışmalarını bağımsız olarak yürütür. Derneğin kaynaklarının %90’dan fazlası kurumsal fon kaynaklarından değil, dünya çapındaki 6,1 milyon bireysel bağışçıdan sağlanmakta. MSF, 1999 yılında Nobel Barış Ödülü ile onurlandırıldığında, verilen para ödülünün, ihmal edilen hastalıklarla mücadele etmek ve bu konuda toplumsal bilinci artırmak amacıyla kullanılacağını beyan etmiş.

Bu habere de bakabilirsiniz

GÖRME ENGELLİLER BİSİKLETLE ŞEHİR TURU YAPTI

Kütahya’da görme engelli bireyler için ‘Engelsiz Pedallar’ etkinliği düzenlendi. Etkinlik ile 20’nin üzerinden görme engelli, …